علت و نحوه درمان قطعی دندان قروچه یا بروکسیسم ?

دلایل دندان درد پس از خواب چیست و چرا در خواب دندان قروچه میکنیم؟

4 537

- تبلیغات -

اگر صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید احساس می‌کنید فک و صورتتان درد می‌کند؟ یا شریک زندگیتان از صدای قرچ و قروچ یا کوباندن دندان هایتان موقع خواب گلایه می‌کند، لازم است حتماً دندان قروچه‌ را جدی بگیرید. اگر کودکتان در خواب دندان قروچه می‌کند هم باید زودتر آن را پیگیری کنید. پیژامه به شما روش‌هایی را یاد می‌دهد تا به راحتی از شر دندان قروچه کردن موقع خواب راحت شوید.

کلمه بروکسیسم به زبان انگلیسی به معنای دندان قروچه یا سایش دندان است و ریشه ای یونانی دارد. در واقع بروکسیسم، نوعی اختلال حرکتی در هنگام خواب است و مانند اختلالات حرکتی دیگر خواب، غیرارادی و ناخودآگاه رخ می‌دهد. بروکسیسم باعث کشیدگی عضلانی شده و مانع داشتن خوابی راحت و پر آرامش می شود.

ما در بیداری هم ممکن است به علل مختلف مثلا عصبانیت یا استرس دندان‌‌هایمان را بهم بساییم، اما سایش دندان‌ها در خواب سلامت دهان و دندان شما را تهدید می‌کند و کیفیت خوایتان را کم می‌کند. مشکل اینجاست که ممکن است از دندان قروچه خود در خواب خبر نداشته باشید و بدون اینکه متوجه آن باشید و برای درمان پیگیری کنید، به دندان‌هایتان در طی سال‌ها آسیب زیادی وارد شود.

اگر بروکسیسم درمان نشود، ممکن است باعث شکستگی و لق شدن دندان ها یا فرسایش مینای دندان، روکش ها و پرکردگی‌ها شود. همچنین می تواند منجر به سردرد، فک درد و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی نیز شود.

بدن نیاز دارد هنگام خواب آرام بگیرد، ناآرامی‌هایی مثل دندان قروچه باعث سفت شدن عضلات می‌شود و نمی‌گذارد بدن ریلکس کند (شل شود) و آرام بگیرد.

علایم دندان قروچه یا بروکسیسم چیست؟

از آنجایی که ممکن است خودتان از دندان قروچه کردن در خواب بی‌خبر باشید، بهتر است نشانه‌های سایش دندان ها در خواب را بدانید:

- تبلیغات -

 • دندان درد
 • درد فک
 • درد صورت بی‌دلیل
 • گوش درد و سردرد

همه می‌توانند از نشانه‌های دندان قروچه یا سایش دندان ها باشد.

افراد مبتلا به بروکسیسم شدید می‌توانند مواد پر شده دندانپزشکی را بشکنند و یا به دندان هایشان آسیب برسانند.

کشیدن دندان ها روی هم در خواب، می تواند لایه های بیرونی مینای دندان را ازبین ببرد و آنها را در معرض عاج دندان قرار دهد. که این می تواند به حساسیت دندانی منجر شود. شکستگی یا پریدگی سر دندان، تاج‌ دندان و پرشدگی‌ها از علائم بروکسیسم است. گلایه مندی شریک زندگیتان از سر و صدای دندان‌ها هنگام خوابیدن هم می‌تواند اثباتی بر این اختلال خواب شما باشد.

آیا دندان قروچه در خواب مشکل متدوالی در بین مردم است؟

طبق آمار در امریکا، 40 میلیون نفر در خواب دندان قروچه می‌کنند و حدود 10 درصدشان به قدری شدید دندان قروچه می‌کنند که به دندان‌ها، پرشدگی‌ها و تاج دندان‌شان آسیب می‌زنند.

دلایل دندان قروچه و سایش دندان ها در بزرگسالان چیست؟

با بالاتر رفتن سن احتمال دندان قروچه در خواب کم می‌شود. در بزرگسالان زیر 30 سال، احتمال دندان قروچه کردن در خواب 13% است در حالی که بالای 60 سال تنها 3% احتمال دندان قروچه وجود دارد.
در اوایل کودکی دندان قروچه در خواب خیلی شایع است و حدودا یک سوم کودکان موقع خواب دچار سایش دندان می‌شوند و در سنین 5-6 سالگی که دندان‌های دائمی در می‌آیند خیلی رخ می‌دهد.

دلایل دندان قروچه یا سایش دندان ها در خواب چیست؟

پزشکان هنوز دلایل اصلی سایش دندان ها در خواب را نمی‌دانند اما مواردی هستند که احتمال ساییدن دندان‌ها در شب را افزایش می‌دهد، عوامل ژنتیکی و ارثی، استرس و سایر اختلالات خواب مانند وقفه تنفسی خواب یا آپنه خواب، مصرف دائم الکل، مواد مخدر و تنباکو در افزایش احتمال دندان قروچه یا بروکسیم موثر است.

دندان قروچه گاهی به دلیل استرس و نگرانی بیش از حد است و حدود 70 درصد موارد دندان قروچه ناشی از اضطراب و داشتن شخصیت بیش فعال (هایپر اکتیو) و خشونت طلب است. در بعضی افراد دندان قروچه نوعی شیوه مبارزه در مقابل گاز گرفتن لپ، لب و ناخن است.

کسانی که مشکلات تنفسی خواب مانند آپنه خواب دارند، بیشتر در معرض دندان قروچه یا سایش دندان ها هستند. بروکسیسم دز خواب در کیفیت خواب اختلال ایجاد می کند. بدن باید حین خواب آرام باشد و آسیاب دندان شامل تنش عضلات، مهار توانایی بدن برای آرامش در خواب عمیق و آرام است.

علاوه بر آپنه انسدادی خواب، سایر اختلالات مانند حرف زدن در خواب و اختلالات رفتاری خواب رِم که افراد شروع به تکان دادن دست و پایشان و بازی کردن اتفاقات رویایشان می‌پردازند، نیز می‌تواند منجر به دندان قروچه شود.

مصرف نیکوتین، کافئین، الکل و داروهای روان‌گردان نیز احتمال دندان قروچه را بیشتر می‌کند.

دندان قروچه کودکان در خواب (ساییدن دندان در خواب کودکان)

اگر کودک شما دچار کوبیدن دندان‌ها در شب است و یا دندان‌هایش را بهم می‌ساید، بهتر است بدانید که هر چه این عادت زودتر از کودک گرفته شود تا بزرگسالی کمتر به دندان هایش آسیب وارد خواهد شد. درمان دندان قروچه کودکان با نایت گارد دندان روش آسان و مناسبی برای کودک شماست.

خیلی مهم است که کودکتان هر شب نایت گارد بزند تا ذهنش عادت کند که دندان‌های بالا و پایین دو تا سه میلی‌متر باهم فاصله داشته باشد.  گارد محافظ دندان قروچه کودکان با یک رابط محافظ پوشیده شده و بعد از مدت کوتاهی نتایج مثبتی در کاهش ساییدن دندان کودکان در شب نشان خواهد داد. ‌علاوه بر این، با ایجاد آرامش قبل خواب برای کودک و ماساژ صورت و فک می‌توان علائم سایش دندان کودکان را کاهش داد.

به این موضوع دقت داشته باشید که اگر دندان قروچه کودک بر اثر مشکلات و استرس‌های روانی باشد، رفتاردرمانی بهترین روش درمان به حساب می‌آید. درمان‌های دیگر مانند تمرینات شل کردن عضلات و بالا بردن بهداشت خواب هم می‌تواند به مدیریت علائم دندان قروچه در کودکان کمک کند.

خوشبختانه با بزرگتر شدن کودک، دندان قروچه هم مثل شب ادراری، وحشت خواب و راه رفتن در خواب کمتر از بین می‌رود. بیش از نیمی از کودکانی که دندان قروچه می‌کنند به طور طبیعی تا سن 13 سالگی این کار را متوقف کرده اند اما حدود 5 تا 10% شان تا بزرگسالی همچنان در خواب بروکسیم را تجربه می‌کنند.

چگونه تشخیص دهیم که شب‌ها دندان قروچه می‌کنیم؟

با مراجعه به دندانپزشک و سالی دوبار چک آپ شدن. دندانپزشکان قادرند تشخیص دهند که آیا شما در خواب دندان‌هایتان را به هم می‌سابید یا نه. در صورت تشخیص بروکسیم شما را راهنمایی می کنند تا به خوبی آن را مهار کرده و از آسیب‌های بعدی به دندان‌هایتان و بر هم زدن آرامش خوابتان جلوگیری کنید.

روش درمان دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه درمان ندارد اما آسیب‌های آن به دندان و بر هم زدن خواب را می‌توان با ترکیبی از روش‌های درمانی کم کرد. اگر شب‌ها دندان قروچه می‌کنید، با تغییراتی در سبک زندگی کیفیت خوابتان را بالا ببرید، روش‌های ساده‌ای مثل بهتر کردن بهداشت خواب و کنترل اضطراب می‌تواند اثرات مضر ساییدن دندان ها به یکدیگر را کم کند.

نحوه درمان خانگی دندان قروچه چیست؟

 • برای درمان دندان قروچه، ساعت خواب مشخصی داشته باشید
 • با مدیتیشن، یوگا و نفس عمیق کشیدن استرس خود را کم کنید تا شب‌ها کمتر دندان های خود را به یکدیگر بسایید.
 • فشار و درد ناشی از ساییدن دندان ها را با حمام گرم، کمپرس آب گرم و ماساژ صورت تسکین دهید.
 • اگر شب‌ها دندان هایتان را به یکدیگر فشار می‌دهید، از خوردن غذاهای سخت و سفت و جویدن آدامس خودداری کنید و به فک خود فرصت دهید تا کمی آرام شود.
 • با کم کردن مصرف کافئین، الکل و نیکوتین تا حد زیادی احتمال سایش دندان ها در شب را کاهش دهید.

اما اگر این تغییرات سبک زندگی باز هم کمکی به درمان و کاهش دندان قروچه و فک درد صبحگاهی شما نکرد، با استفاده از لوازم مخصوص دندانپزشکی و محافظ دندان و فک مانند اسپلینت اکلوزالی، بایت پلیت و نایت گارد محافظ دندان درد ناشی از ساییدن دندان‌ها به یکدیگر را کم کنید. نایت گارد ویژه دندان قروچه را می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید یا خودتان از داروخانه تهیه کنید.

خرید آنلاین نایت گارد (محافظ دندان قروچه)

در واقع ابزارهای دهانی درمان دندان قروچه، مانند محافظ دندان یا نایت گارد از ساییدن دندان‌ها در خواب جلوگیری نمی‌کند، بلکه با جدا کردن دندان‌هایتان از هم، مانع ساییدگی و آسیب رسیدن به دندان می‌شود و صدای آزار دهنده سایش دندان ها را از بین میبرد.

برای درمان دندان قروچه در خواب و درمان آپنه خواب انسدادی از ابزارهای پیشرفته مندیبولار (فکی) موسوم به (MAD) که دندانپزشکان برایتان می‌گذارند استفاده می‌شود.

اگر سایش دندان ها در خواب با اختلال خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی همراه باشد، می‌توان آن را با دستگاه کمک تنفسی CPAP تا حد زیادی درمان کرد. دستگاه سی پپ، با ایجاد  فشار مثبت پیوسته ای در مسیر تنفسی بیمار، مشکلات تنفسی در خواب را درمان می‌کند. دستگاه کمک تنفسی اتو سی پپ نیز که پیشرفته تر از سی پپ است، به صورت اتوماتیک با توجه به وضعیت بیمار و با تغییر میزان فشار هوا برای درمان آپنه خواب و خروپف تجویز می‌شود. دستگاه سی پپ، از طریق دو نوع ماسک بینی و تمام صورت به بیمار متصل می‌شود.

اگر بروکسیسم از عوارض اختلال اضطراب باشد، با درمان آن به راحتی می‌توان سایش دندانی ناشی از استرس را درمان کرد. به طور مثال با ترکیبی از رفتار درمانی شناختی و استفاده از ابزارهای دهانی دندان قروچه مثل نایت گارد، می‌توان به نتیجه درمانی بهتری برای ساییدن دندان‌ها در شب رسید.

4 نظرات
 1. محمد می گوید

  مطلب بسیار مفیدی بود ممنون

 2. مهرناز بانو می گوید

  میخواستم بدونم برای امتحان کردن استفاده از نایت گارد میشه از همین مدل های عمومی که داروخانه ها میفروشن برای درمان دندان قروچه در کودکان استفاده کرد؟

 3. ارجمندی می گوید

  استفاده از مدل های عمومی نایت گارد که داروخانه ها یا فروشگاه های اینترنتی میفروشن به دندون ها صدمه نمیزنه؟

 4. مامان رسا می گوید

  پسرم شبا همش دندون هاشو تو خواب بهم فشار میده یه جوری که حس میکنم داره دندون هاش میشکنه میتونید کمک کنید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.