دریم کچر کابوس گیر یا رویا گیر سوغاتی از قبیله سرخ پوستان ?

همه چیز درباره کابوس گیرها به همراه خرید آنلاین و آموزش ساخت مرحله به مرحله انواع دریم کچر

0 3,767

- تبلیغات -

تاریخچه و معنی پشت پرده گیرنده رویا یا همان دریم کچر چیست ؟ شاید گیرنده رویا را آویزان از درخت، ایوان و یا حتی در یک فروشگاه سوغات دیده و از هدف و معنی که دارد تعجب کرده باشید. ما در پیژامه تصمیم داریم در رابطه با داستان و افسانه مربوط به این رویاگیرها بیشتر توضیح داده و شما را با این اعتقاد یا خرافه عجیب آشنا کنیم پس در ادامه با پیژامه همراه باشید.

دریم کچر معتبر بومی های آمریکا

دریم کچر یا رویا گیر به جا مانده از سرخپوستان

رویاگیرها ابتدا توسط سرخپوستان آمریکایی ایجاد شد و امروزه در اندازه و سبک ها مختلف در دسترس عموم قرار گرفته است. کابوس گیر معمولا حلقه کوچک چوبی پوشیده شده از الیاف طبیعی هستند که با وسایل مقدس و البته معنا داری چون پرها و مهره های متصل که از پایین حلقه آویزانند تشکیل شده اند.

رویاگیرهای واقعی یا همان دریم کچر ها تنها از مواد طبیعی ساخته می شوند. حلقه های آنها معمولا از شاخه های خمیده درخت بید ساخته شده و توری به شکل تارعنکبوت را درون آن می‌بافند. سپس قاب را با بند چرمی پیچیده و از جایی که می خواستند آویزان می کردند.

تاریخچه کابوس گیر یا همان رویاگیر (Ojibwe یا Lakota Origins)

امروزه رویاگیرها کاملا با فرهنگ بومی آمریکایی در ارتباط است اما غلب بر این اعتقاد دارند که گیرندگان رویا در ابتدا از قبیله  اوجیبوا منشا گرفته است. قبیله لاکوتا نیز دررابطه با این گیرنده های رویا افسانه مخصوص خودشان را دارند اما اکثرا معتقدند که این رویا گیرها از طریق ازدواج و تجارت قبیله اوجیبوا با سایر قبیله ها به وجود آمده است.

در واقع کلمه دریم کچر در قبیله اوجیبوا به معنای عنکبوت است که به عنوان پوشاندن حلقه اشاره دارد. این رویا گیرها شبیه به تاروپود هایی هستند که بومیان آمریکایی برای پوشش پا در برف استفاده می کردند.

- تبلیغات -

افسانه اوجیبوا و داستان دریم کچر (رویا گیر ها)

افسانه هایی باستانی در مورد تاریخ و منشا رویا گیر ها در میان چند قبیله بومی آمریکایی وجود دارد اما عمدتا اعتقاد بر این دارند که این افسانه از قبیله لاکوتا و اوجیبوا بوجود آمده است. در حالی که بسیاری از فرهنگ ها عنکبوت را خزنده ای عجیب و غریب می دانند اما مردم اوجیبوا آنها را نمادی از محافظت و آسایش می شناسند.

بر اساس داستان اوجیبوا، عنکبوت مادر برای محافظت از قبیله خود خصوصا به خردسالان، بچه ها و نوزادها خدمت می کرد. از آنجایی که  رشد در قبیله اوجیبوا ادامه داشت و در سرتاسر زمین گسترش پیدا کرد، محافظت برای همه آنها سخت و دشوار می شد و به همین دلیل عنکبوت مادر کابوس گیر را بوجود آورد تا بتواند از بچه هایی که دور می شوند نیز محافظت کند.

به دنبال این داستان مادر و مادربزرگ ها برای حفاظت عرفانی از بچه ها  و خانواده های خود این شیوه را ادامه دادند و از این کابوس گیرها به عنوان ابزاری جهت محافظ از خانواده هایشان استفاده کردند و یادگاری به فرزندانشان می دادند.

آنها معتقد بودند دریم کچر یا همان گیرنده های رویا هرگونه خواب و خیال بد را از بچه ‌ها دور ‌کرده و خواب و خیال خوب را گسترش می ‌دهد. دریم کچر توسط مردم اوجیبوا ساخته شد و از طریق ازدواج آن‌ها با قبیله ‌های دیگر این مفهوم بزرگ و بزرگ ‌تر شد.

هدف و معنای دریم کچر ها چیست و چه کاری انجام می دهند؟ 

گاهی اوقات به دریم کچر حلقه مقدس نیز گفته می شده است.  در قبیله اوجیبوا دریم کچرها از ساکنان قبیله در مقابل طلسم به خصوص کودکان  در مقابل کابوس دیدن محافظت می کرده است به گونه ای که با آویزان کردن یکی از این دریم کچر ها در اتاق خواب و یا بالای گهواره کودکان، دیگر خواب های بد و کابوس به سراغ آنها نمی رفته است.

هنگامی که این دریم کچر ها بالای تخت و درست در مکانی آویزان شده باشد تا نور خورشید به آن بتابد، این گیرنده رویا انواع انرژی های مثبت را به سمت خود جذب می کند. سپس رویاهای خوب روی پرهای دریم کچرها می چرخند و خواب را راحت می کنند.  اما رویاهای بد و کابوس ها داخل توری عنکبوت شکل دریم کچر ها گرفتار شده و از بین می رود و در پرتو روز آتش می گیرد.

دریم کچر کابوس گیر یا رویا گیر سوغاتی از قبیله سرخ پوستان

دریم کچر یعنی تار، پرها، مهره ها

تمام قسمت های رویا گیر به معنای گرایش به دنیای طبیعی است. کابوس گیر دایره ای شکل است زیرا دایره نشانگر زندگی است و حرکت خورشید و ماه که هر روز و شب در آسمان حرکت می کند را نشان می‌دهد.  تارهای موجود در این کابوس گیر ها در طول شب رویاهای بد را در خود گرفتار کرده و  هنگام فرا رسیدن روز آن کابوس را می سوزاند.

در رابطه با رویاهای خوب، پرهای موجود در دریم کچرها شبیه به بالش های کرکی عمل کرده و به رویاهای خوب اجازه می دهد به آرامی روی شخص خواب آلوده بنشینند به گونه ای خواب آنها مختل نشود. وقتی صحبت به مهره ها میرسد غالبا از آنها به عنوان تزئین کننده دریم کچر یاد می شود اما در رابطه با این موضوع اختلاف نظرهایی وجود دارد.

به گفته سرخپوستان آمریکایی این مهره ها نماد عنکبوت هستند که خود تار می بافند. برخی دیگر بر این باورند که مهره ها نمادی از رویاهای خوب هستند که نمی توانند از طریق تارها عبور کنند و جاودانه می شوند.

معنی دریم کچر در زندگی امروزی، نمادی معتبر یا استیلای فرهنگی؟

اگرچه در دنیای امروز دریم کچرها فراوانند اما پیدا کردن یک کابوس گیر واقعی و معتبر به این آسانی ها نیست. کابوس گیر های دست ساز واقعی معمولا از نظر سایز و اندازه کوچک هستند و از ترکیبات مقدسی چون پر و مهره ساخته شده اند. امروزه بسیاری از فروشندگان امریکایی و بومیان آمریکا از این دریم کچرها که از پلاستیک تهیه شده اند می فروشند. با این وجود، بسیاری دیگر از بومیان آمریكا به این نتیجه رسیده اند كه گیرنده های رویا را به عنوان سمبل استیلای فرهنگی، تجاری سازی بیش از حد سوق دهند.

خرید آنلاین دریم کچر یا رویا گیر

برای خرید آنلاین انواع دریم کچر میتوانید بر روی هرکدام از رویا گیر های زیر کلیک کنید.

آموزش ویدیویی ساخت دریم کچر

از آنجایی که ساخت دریم کچر هم به اندازه خود آن محبوب است تصمیم گرفتیم روش ساخت آن را به صورت ویدیویی برای شما قرار دهیم. برای ساخت دریم کچر، نیاز به وسایل خیلی زیادی نیست. کافی است نگاهی به وسایل موجود در اطرافتان بیاندازید و از همان لوازم استفاده کنید؛ اما اگر میخواهید یک رویا گیر حرفه ای و فوق العاده بسازید ما برای ساخت آن لوازم زیر را پیشنهاد میکنیم:

  1. حلقه چوبی (از جنس بید) یا حلقه فلزی
  2. روبان، بند چرمی و چسب
  3. نخ های رنگی ضخیم
  4. پر طبیعی یا مصنوعی
  5. گوی و حلقه های تزئیناتی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.