روش های حیرت انگیز درمان خروپف ?

درمان خانگی خروپف با روش های حیرت انگیز

3 4,723

- تبلیغات -

آیا خروپف ذاتی است؟ پیش از هر چیز میخواهیم در مورد سوال پر تکرار، آیا خروپف در DNA ما وجود دارد؟” صحبت کنیم.

موضوع موروثی بودن خروپف یکی از مباحث داغ چند دهه اخیر است. اتفاق نظر عمومی در میان تحقیقات پیرامون ارثی بودن خروپف، این است که خروپف، به خودی خود موروثی نیست. اما، فاکتور های ژنتیکی وجود دارد که باعث ایجاد خروپف می‌شوند، مثل چاقی، که از صفات تشریحی بدن است یا  آپنه خواب انسدادی که ریشه ارثی دارند. به طور کلی بدن ما شاید برای خروپف کردن، برنامه ریزی نشده باشد، اما شرایط ژنتیکی ممکن است ما را بیشتر مستعد خروپف کند.

به علاوه، محققان خواب چندین فاکتور غیرژنتیکی را نیز شناسایی کردند که می‌تواند، خطر ایجاد خروپف را افزایش دهد. خروپف هنوز روش درمان قطعی و مشخصی ندارد اما میزان گسترده‌ای از درمان های پزشکی، اصلاح عادات غلط خواب و تغییر سبک زندگی می‌تواند شما را به سمت درمان خروپف هدایت کند.

فاکتور های خطرناک و دلایل خروپف

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، تقریبا 40 درصد از مردان و 24 درصد از زنان بزرگسال خروپف مزمن را تجربه کردند. یکی از عوامل تاثیر گذار بر خروپف سن افراد است، اکثر افرادی که به خروپف کردن در خواب عادت دارند بزرگسال هستند، اما غالبا بعد از سن 70 سالگی خروپف کمتری می‌کنند.

عوامل ایجاد خروپف شدید

 • آناتومی: ساختار مسیر دهان و گلوی شما می‌تواند نقش مهمی را در ایجاد خروپف بازی کند. این نشانه کلیدی شامل مسیرهای تنفسی گلو، بافت های فرعی پشت گلو، لوزه سوم و شکاف کام است که می‌تواند به خروپف شدید منجر شود. همه این صفات فیزیولوژیکی را می‌توان ریشه های ژنتیکی این بیماری به شمار آورد.
 • گرفتگی بینی: افرادی که از گرفتگی بینی حاد رنج می‌برند بسیار مستعد خروپف کردن هستند. این مساله برای کسانی که تیغه بین بینی آنها نیز مشکل دارد، صدق می‌کند.
 • حالت خواب: کسانی که به پشت می‌خوابند (طاق باز) خیلی بیشتر از افرادی که به شکم (دمر) یا به پهلو می‌خوابند خروپف را در خواب تجربه می‌کنند. این موضوع بخاطر نحوه قرارگیری زبان آنهاست. زمانی که به پشت می‌خوابید، عضلات دهان و گلوی شما شل می‌شوند؛ زبان اغلب به سمت دهان برمی‌گردد و جلوی عبور هوا را می‌گیرد.
 • بی خوابی: زمانی که شما بیش از حد خسته باشید، عضلات گلو شل می‌شوند و این می‌تواند منجر به خروپف شود، مخصوصا اگر به پشت خوابیده باشید.
 • استعمال دخانیات: استعمال بیش از حد دخانیات مثل سیگار و قلیان احتمال بروز خروپف در خواب را افزایش می‌دهد.

عوامل ایجاد خروپف شدید از زبان پیژامه

- تبلیغات -

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد خروپف می‌شود آپنه خواب انسدادی (OSA) است، آپنه خواب یک اختلال پزشکی در طول شب است که قطع تنفس به صورت لحظه‌ای همراه است، درست بر عکس آپنه خواب مرکزی (CSA)، که به دلیل رد و بدل شدن پیام های اشتباه بین مغز و عضلات تنفسی اتفاق می‌افتد.

آپنه خواب انسدادی به دلیل انسداد فیزیکی که مانع جریان هوا در گلو و بینی می‌شود، رخ می‌دهد. برای اکثر افرادی که مبتلا به آپنه خواب انسدادی هستند، این اتفاق به دلیل رفتن زبان به انتهای دهانشان زمانی که گلوی آنها بیش از حد شل شده است رخ می‌دهد. از دیگر دلایل این رخداد می‌توان به بزرگ شدن لوزه‌ی سوم اشاره کرد.

خطر ابتلا به آپنه خواب انسدادی برای کسی که حداقل یکی از والدینش به این شرایط مبتلا بوده است به مراتب بیشتر از بقیه افراد است. همچنین طبق تحقیقات انجام شده افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر مستعد خروپف و آپنه خواب انسدادی هستند. در خیلی از افرادی که دارای اضافه وزن هستند، چاقی آنها ترکیبی از ژنتیک و عوامل رفتاری است.

اگر شک دارید که شما یا همسرتان ممکن است آپنه خواب انسدادی داشته باشید، حتما به پزشک مراجعه کنید. با اینکه آپنه خواب تهدیدی برای زندگی شما محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند باعث ایجاد بیماری های خطرناکی مثل، بیماری های قلبی یا برخی از مدل های سرطان شود. اکثر افرادی که آپنه خواب انسدادی دارند علاوه بر خروپف، علائم زیر را از خود نشان می‌دهند:

 • نفس نفس زدن، احساس خفگی یا سخت نفس کشیدن در طول شب
 • احساس خواب آلودگی بیش از حد یا ناتوانی در تمرکز در روز بعد
 • سر درد مزمن، مخصوصا صبح زود
 • گلو درد بعد از بیدار شدن از خواب
 • فشار خون بالا
 • درد سینه، مخصوصا شب ها

روش های کاهش و درمان خروپف

همانطور که پیش تر گفتیم درمان خاصی برای خروپف وجود ندارد اما درمان های پزشکی زیر می‌تواند به کسانی که با صدای بلند و مداوم خروپف می‌کنند، کمک کند.

 • محافظ مخصوص دهان: لوازم محافظ دهان و دندان فک و زبان را در شرایط مناسب قرار می‌دهند. محافظ مخصوص دهان می‌تواند در کاهش خروپف موثر باشد، اما عوارض جانبی مخصوص به خود را نیز دارد مثل خشکی دهان و فک، و اذیت شدن صورت.
  دندانپزشک می تواند با دادن نایت گارد مناسب سایز فک و دهان شما، خروپف را درمان کند. البته قیمت نایت گارد مخصوص فک شما بالاست؛ با تهیه گارد محافظ دندان از داروخانه هم می‌توانید تا حدودی خروپف را برطرف کنید. نایت گارد فک و زبان را کمی جلوتر قرار می‌دهد تا مجاری تنفسی هنگام خواب باز بمانند و خروپف را رفع می‌کند.
 • فشار هوای مثبت مداوم (CPAP): دستگاه CPAP شامل یک ژنراتور جریان هواست (به عنوان دستگاه ضد خروپف هم شناخته می‌شود) که از یک فن قدرتمند برای وارد کردن هوای بیرون استفاده می‌کند، فشار و رطوبت هوا را تنظیم می‌کند، و سپس هوا را به شخصی که می‌خواهد بخوابد از طریق یک شلنگ همبند به بینی یا ماسک تنفس انتقال می‌دهد. درمان از CPAP می‌تواند بسیار هزینه بر باشد و دستگاه آن صدای زیادی تولید می‌کنند. اما برای خیلی از افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی، این مدل از درمان اثر گذار ترین مدل درمان برای کاهش خروپف است.
 • جراحی: اگر هیچ گزینه درمانی برای خروپف شما جواب نداد ، ممکن است برای رفع خروپف به جراحی نیاز باشد را در نظر بگیرید. در موارد نادر، عمل جراحی برای درمان خروپف ضروری است. عمل جراحی به کاهش خروپف کمک می‌کند، به گونه ای که بافت های اضافه را از پشت گلو خارج می‌کنند.
  ممکن است خروپف شما ناشی از لوزه سوم باشد و با جراحی لوزه سوم یا آدنوئید، خروپف درمان شود. اگر خروپف ناشی از آپنه خواب باشد، با جراحی لیزری زبان کوچک یا ترک کام، آن را تنگ‌تر یا کوچک‌تر کند تا زبانتان راه تنفس را نبندد و منجر به خروپف نشود.

برای درمان خروپف می‌توانید به کلینیک های خواب مراجعه کنید. شاید لازم باشد یک شب تا صبح در کلینیک خروپف و تحت نظر پزشک بخوابید تا خروپف شما کاملاً بررسی شود. کلینیک خواب جایی شبیه مطبی است که شبیه اتاق هتل طراحی شده است. شما به یک دستگاه متصل می شوید که نه درد دارد نه هیچ ترسی. سپس متخصصی در اتاقی دیگر خواب شما را کنترل می کند تا گزارشی را برای پزشکتان تهیه کند.

ممکن است نیاز نباشد یک شب در کلینیک بمانید و پزشکتان به شما وسیله‌ یا گجتی ‌دهد تا استفاده کنید و در خواب اطلاعات خواب شما را برای تجزیه و تحلیل های بعدی ثبت می کند.

روش های درمانی پزشکی می‌توانند بسیار اثر گذار باشند اما به پول و سرمایه‌ی هنگفتی هم نیاز دارند. تغییرات سبک زندگی زیر نیز می‌تواند به کاهش خروپف در خواب بدون نیاز به هزینه برای عمل جراحی یا درمان های پزشکی کمک کند.

 • از خوردن الکل و آرامبخش قبل از خواب خودداری کنید: الکل و آرامبخش هر دو باعث شل شدن عضلات گلو می‌شوند، و نباید قبل از خواب مصرف شوند مگر اینکه مصرف آنها ضروری باشد.
 • وزن خود را کم کنید: کاهش وزن می‌تواند باعث کاهش علائم خروپف شود و به خصوص برای آپنه خواب حائز اهمیت است.
 • دخانیات استعمال نکنید: افرادی که مصرف دخانیات را متوقف کردند، علائم کمتری از خروپف را تجربه کردند. پس از همین الان سیگار و قلیان را بگذارید کنار تا خروپف نکنید.
 • به پهلوی چپ بخوابید: خوابیدن به پهلو بهترین حالت مورد نظر برای افرادی است که خروپف می‌کنند. و خوابیدن به پهلوی چپ به دلیل عوارض کمتر نسبت به خوابیدن به سمت راست بهتر است.
 • هر شب به اندازه کافی استراحت کنید: اکثر بزرگسالان به حداقل 7.5 ساعت خواب نیاز دارند، حتی در آخر هفته ها و تعطیلات. افرادی که به اندازه کافی می‌خوابند، خیلی کمتر از افرادی که اختلالات خواب دارند خروپف می‌کنند.
 • بالش و تشک مناسب خود را انتخاب کنید: زمانی که حالت خواب خود را به پهلو تغییر می‌دهید، برخی لوازم خواب نیز باید تغییر کنند. در مقاله ای جداگانه راجع به انتخاب تشک و بالش مناسب هر حالت خواب، به طور مفصل توضیح دادیم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

روش های درمان خانگی خروپف از زبان پیژامه

روش های درمان خانگی خروپف

اگر شما هم خروپف می‌کنید و حسابی خانواده، همسر و افراد خانه را کلافه کرده‌اید، صبح‌ها احساس می‌کنید و خستگی کامل از بدنتان در نرفته است، حتما در ادامه این مطلب با پیژامه همراه باشید تا راه‌های جلوگیری و درمان خانگی خروپف را بیاموزید. با راهکارهای زیر تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود ایجاد کنید و شر خروپف را از زندگیتان کم کنید! چطور؟ با باز نگه داشتن مجرای تنفسی خود در طول شب. البته توجه داشته باشید اگر روش‌های زیر برای درمان خرخر کردن موثر واقع نشدند، حتما به پزشک مراجعه کنید و در رابطه با خروپف با آنها مشورت کنید.

اگر می‌خواهید خروپف نکنید، باید حواستان به وزنتان باشد.

اگر می‌خواهید خروپف نکنید، باید حواستان به وزنتان باشد.

اضافه وزن می تواند خروپف را بدتر کند. داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می تواند به شما در کم‌تر خروپف کردن کمک کند.

قبل از اینکه برای کاهش خرخر کردن ورزش کنید با پزشک خود مشورت کنید چون ممکن است خروپف شما به خاطر چاقی نبوده و دلیل دیگری مثل بیماری آپنه یا همان وقفه تنفسی خواب، پشت آن باشد.

قبل از رفتن به رختخواب، الکل ننوشید

الکل بدن شما را شل می کند و در واقع خطر خروپف را افزایش می دهد. عضلات گلو شما نیز شل شده و کمی آویزان میشوند در نتیجه کاری می کنند که شما بیشتر خروپف کنید. اگر نگران خروپف کردن هستید، قبل خواب مشروب نخورید.

روش های درمان خانگی خروپف: اگر خرخر می‌کنید، طاق باز نخوابید و به پهلو بخوابید

طاق باز نخوابید.

به پهلو خوابیدن کمک می‌کند که کمتر خروپف کنید، بافتهای پشت گلوی شما از بین برود و راههای هوایی شما باریک شود. به پهلو خوابیدن، این مشکل را کاهش می دهد و خطر خروپف را کم می‌کند.
اگر طاقباز می‌خوابید، سرتان حداقل 10 سانت بالاتر از بدنتان قرار گیرد.

 

اگر شب‌ها خروپف می‌کنید و حتما هم دوست دارید طاقباز بخوابید، برای جلوگیری از خروپف می توانید از بالش شیب دار یا منحنی استفاده کنید یا بالش ها و سر تخت را بلند کنید تا سرتان بالاتر از بدنتان قرار گیرد. استفاده از بالش ضد خروپف، باعث کاهش گرفتگی در قسمت پشتی گلوی شما می شود و خروپف را کم می‌کند.

پیشنهاد پیژامه به افراد خرخرو، استفاده از بالش‌های ضد خروپف است. بالش‌های مموری فوم (memory foam pillow) ، بالش های مموری فوم مدیکال (Medical Pillow)، بالش های شیب دار مثلثی (Support Pillow) و یا بالش‌های مخصوص آپنه خواب، همه در درمان خروپف مفید هستند. اما الزاما بالش‌های ضد خروپف ممکن است برای همه جواب ندهد اما همیشه در کمتر شدن آن موثر است.

سیگار نکشید

خروپف و سیگار، دوستان نابابی هستند که می‌توانند بلای جان شما و اعضای خانواده‌تان موقع خواب شوند. سیگار کشیدن خروپف را بدتر می‌کند. در کل با ترک سیگار تنفستان بهتر می‌شود و روی کیفیت خوابتان هم تاثیر مثبتی می‌گذارد.
اگر قصد دارید سیگار را ترک کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا با آدامس و پچ ترک سیگار و یا داروهای ترک سیگار به شما کمک کند که از شر سیگار و خرناس با هم راحت شوید.

برای درمان خانگی خروپف سیگار نکشید

برای درمان خانگی خروپف داروهای آرامبخش مصرف نکنید

داروهای آرامبخش مصرف نکنید.

آرام بخش ها سیستم عصبی مرکزی شما را که شامل عضلات گلو است، شل می کنند. قرص‌های آرامبخش می تواند خطر خروپف را افزایش دهد.
البته قبل از ترک هرگونه داروی نسخه ای، با پزشک خود مشورت کنید.

روزی 20 دقیقه آواز بخوانید تا عضلات گلویتان تقویت شود.

از آنجا که ماهیچه‌های گلو می تواند عامل خروپف باشد، سفت شدن آنها می تواند به از بین بردن علائم شما کمک کند. هنگامی که حداقل روزی 20 دقیقه آواز می‌خوانید، عضلات گلویتان تقویت می‌شود.

همچنین برای رهایی از خروپف می توانید نواختن یک ساز بادی مثل ساکسوفون و شیپور را یاد بگیرید.

برای درمان خانگی خروپف آواز بخوانید

گیره بینی ضد خروپف بزنید.

برای باز نگه داشتن راه های هوایی، از نوارهای بینی یا دستگاه گشاد کننده بینی ضد خروپف استفاده کنید. نوارهای بینی بدون نسخه روشی آسان و ارزان برای باز نگه داشتن راه های هوایی شما است. آنها با اتصال به بیرون بینی شما و کشیدن و باز کردن بینی شما کار می کنند. علاوه بر این گیره بازنگه دارنده بینی رفع خروپف چند بار مصرف به شما کمک می‌کند تا شب‌ها خروپف نکنید.

اگر سینوزیت دارید، مجاری بینی خود را پیش از خواب بشویید و آب نمک قرقره کنید.

در صورت گرفتگی سینوس از داروهای سینوزیت استفاده کرده و مجاری بینی خود را بشویید

گرفتگی سینوس راه‌های تنفسی شما را می‌بندد و می تواند باعث خروپف شود. یکی دیگر از گزینه های عالی شستشوی سینوس‌ها برای رفع خروپف محلول آب نمک است. سینوس‌های خود را با آب نمک استریل موجود در داروخانه‌ها شستشو دهید.

همچنین اگر حساسیت دارید، آنتی هیستامین مصرف کنید، زیرا گرفتگی سینوس‌ها می‌تواند ناشی از حساسیت باشد و باعث خرخر شود.
اگر خروپف می‌کنید، در اتاق خوابتان دستگاه بخور سرد بگذارید

برای مرطوب نگه داشتن راه های هوایی خود و خروپف نکردن، از دستگاه بخور سرد استفاده کنید این روش خوبی برای جلوگیری از خروپف است.
خشکی در مجاری هوایی گاهی اوقات باعث خروپف می شود، اما مرطوب نگه داشتن راه های هوایی می تواند این مشکل را کم کند. بخور سرد روشی آسان برای جلوگیری از خروپف است. هنگام خواب، دستگاه بخور سرد را در اتاق خواب خود قرار دهید.

شاید لازم باشد طبق دستور پزشک خود، از روش‌های تصویر برداری استفاده کنید تا راه‌های تنفسی و سینوس‌هایتان برای درمان خروپف چک شود. ایکس ری، سی تی اسکن یا ام آر آی می‌توانند در تشخیص خروپف کارساز باشند و اگرخروپف شما ناشی از باریک بودن یا انحراف تیغه بینی باشد تشخیص داده شده و روش درمانی درستی برای خروپف‌تان پیشنهاد شود.

در صورتی که شما هم به این اختلال مبتلا بوده ای یا هنوز هم هستید با ما در ارتباط باشید و در بخش کامنت ها بگویید چه راه حلی را برای درمان این اختلال انتخاب کرده اید.

3 نظرات
 1. حسین می گوید

  من یه شوهر خاله دارم یه جوری خروپف میکنه انگار تو سربالایی گیر کرده هرچی گاز میده بالا نمیره ???

 2. ریحان بانو می گوید

  همسر من سینوزیت داره و شب ها دائما خروپف میکرد، بعد از این که در مورد قرقره کردن آب نمک برای درمان خروپف خوندم براش سرم شستشو آب نمک از داروخانه گرفتم و الان دو هفته ای میشه که دیگه خروپف نمیکنه. واقعا ممنون از راهکار خوب و بی خطری که دادید. ??

  1. حسین شیرویه می گوید

   ممنون از توجه شما؛ امیدوارم همیشه شاداب و سلامت باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.