درمان خانگی خروپف با روش های حیرت انگیز

درمان خانگی خروپف

1 40

آیا خروپف ذاتی است؟

اول از همه درباره‌ی سوال پر تکرار، آیا خروپف در DNA ما وجود دارد، صحبت کنیم.

درباره‌ی این موضوع بیش از چند دهه است که دارد بحث و گفتگو می‌شود. اتفاق نظر عمومی در میان تحقیقات پیرامون ارثی بودن خروپف، این است که خروپف، به خودی خود موروثی نیست. اما، فاکتور های ژنتیکی وجود دارد که باعث ایجاد خروپف می‌شوند، مثل چاقی، که از صفات تشریحی بدن است یا  آپنه خواب انسدادی که ریشه ارثی دارند. به طور کلی بدن ما شاید برای خروپف کردن، برنامه ریزی نشده باشد، اما شرایط ژنتیکی ممکن است ما را بیشتر مستعد خروپف کند.

به علاوه، محققان خواب چندین فاکتور غیرژنتیکی را نیز شناسایی کردند که همچنین می‌تواند خطر ایجاد خروپف را افزایش دهد. در حالی که درمان مشخصی برای خروپف وجود ندارد، میزان گسترده‌ای از درمان های پزشکی، روش های درمانی، ساعت خواب و تغییر سبک زندگی می‌تواند شما را به سمت خروپف کمتر هدایت کند.

فاکتور های خطرناک و دلایل ایجاد خروپف

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، تقریبا 40 درصد از مردان و 24 درصد از زنان بزرگسال خروپف مزمن را تجربه کردند. خروپف همچنین به سن و سال هم مرتبط است. در حالی که اکثر افرادی که به خروپف کردن در خواب عادت دارند بزرگسال هستند، اما غالبا بعد از سن 70 سال کمتر خروپف می‌کنند.

علاوه بر سن، شرایط زیر هم می‌تواند خروپف شدید ایجاد کند.

 • آناتومی: ساختار مسیر دهان و گلوی شما می‌تواند نقش مهمی را در ایجاد خروپف بازی کند. این نشانه کلیدی، اغلب شامل مسیرهای تنفسی گلو، بافت های فرعی پشت گلو، لوزه سوم و شکاف کام نیز می‌تواند به خروپف منجر شود. همه این صفات فیزیولوژیکی را می‌توان ریشه های ژنتیکی به شمار آورد.
 • گرفتگی بینی: افرادی که از گرفتگی بینی حاد رنج می‌برند بسیار مستعد خروپف کردن هستند. این قضیه برای کسانی که تیغه بین بینی آنها مشکل دارد هم صدق می‌کند.
 • حالت خواب: کسانی که به پشت می‌خوابند (طاق باز) خیلی بیشتر از افرادی که به شکم (دمر) یا به پهلو می‌خوابند خروپف را در خواب تجربه می‌کنند. این موضوع بخاطر نحوه قرارگیری زبان آنهاست. زمانی که به پشت می‌خوابید، عضلات دهان و گلوی شما شل می‌شوند؛ زبان اغلب به سمت دهان برمی‌گردد و جلوی عبور هوا را می‌گیرد.
 • بی خوابی: زمانی که شما بیش از حد خسته باشید، عضلات گلو شل می‌شوند و این می‌تواند منجر به خروپف شود، مخصوصا اگر به پشت خوابیده باشید.
 • استعمال دخانیات: استعمال بیش از حد دخانیات مثل سیگار و قلیان احتمال بروز خروپف در خواب را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد خروپف می‌شود آپنه خواب انسدادی (OSA) است، آپنه خواب یک اختلال پزشکی در طول شب است که با از دست دادن موقت نفس همراه است. درست بر عکس آپنه خواب مرکزی (CSA)، که به دلیل رد و بدل پیام های اشتباه بین مغز و عضلات تنفسی اتفاق می‌افتد. آپنه خواب انسدادی به دلیل انسداد فیزیکی که مانع جریان هوا در گلو و بینی می‌شود، رخ می‌دهد. برای اکثر افرادی که مبتلا به آپنه خواب انسدادی هستند، این اتفاق به دلیل رفتن زبان به انتهای دهانشان زمانی که گلوی آنها بیش از حد شل شده است رخ می‌دهد. از دیگر دلایل این رخداد می‌توان به بزرگ شدن لوزه‌ی سوم اشاره کرد.

خطر ابتلا به آپنه خواب انسدادی برای کسی که حداقل یکی از والدینش به این شرایط مبتلا بوده است به مراتب بیشتر از بقیه افراد است. همچنین طبق تحقیقات انجام شده افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر مستعد خروپف و آپنه خواب انسدادی هستند. در خیلی از افرادی که دارای اضافه وزن هستند، چاقی آنها ترکیبی از ژنتیک و عوامل رفتاری است.

اگر شک دارید که شما یا همسرتان ممکن است آپنه خواب انسدادی داشته باشید، حتما به پزشک مراجعه کنید. با اینکه آپنه خواب تهدیدی برای زندگی شما محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند باعث ایجاد بیماری های خطرناکی مثل، بیماری های قلبی یا برخی از مدل های سرطان شود. اکثر افرادی که آپنه خواب انسدادی دارند علاوه بر خروپف، علائم زیر را از خود نشان می‌دهند:

 • نفس نفس زدن، احساس خفگی یا سخت نفس کشیدن در طول شب
 • احساس خواب آلودگی بیش از حد یا ناتوانی در تمرکز در روز بعد
 • سر درد مزمن، مخصوصا صبح زود
 • گلو درد بعد از بیدار شدن از خواب
 • فشار خون بالا
 • درد سینه، مخصوصا شب ها

روش های کاهش خروپف

در حالی که درمان خاصی برای خروپف وجود ندارد، درمان های پزشکی زیر می‌تواند به کسانی که با صدای بلند و مداوم خروپف می‌کنند، کمک کند.

 • محافظ مخصوص دهان: لوازم محافظ دهان و دندان فک و زبان را در شرایط مناسب قرار می‌دهند. محافظ مخصوص دهان می‌تواند در کاهش خروپف موثر باشد، اما عوارض جانبی مخصوص به خود را نیز دارد مثل خشکی دهان و فک، و اذیت شدن صورت.
 • فشار هوای مثبت مداوم (CPAP): دستگاه CPAP شامل یک ژنراتور جریان هواست (به عنوان دستگاه ضد خروپف هم شناخته می‌شود) که از یک فن قدرتمند برای وارد کردن هوای بیرون استفاده می‌کند، فشار و رطوبت هوا را تنظیم می‌کند، و سپس هوا را به شخصی که می‌خواهد بخوابد از طریق یک شلنگ همبند به بینی یا ماسک تنفس انتقال می‌دهد. درمان از CPAP می‌تواند بسیار هزینه بر باشد و دستگاه آن صدای زیادی تولید می‌کنند. اما برای خیلی از افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی، این مدل از درمان اثر گذار ترین مدل درمان برای کاهش خروپف است.
 • جراحی: عمل جراحی به کاهش خروپف کمک می‌کند، به گونه ای که بافت های اضافه را از پشت گلو خارج می‌کنند و باعث می‌شوند تا شب ها دیگر خروپف نکنید.

در حالی که روش های درمانی پزشکی می‌توانند بسیار اثر گذار باشند، به پول و سرمایه‌ی هنگفتی هم نیاز دارند. تغییرات سبک زندگی زیر نیز می‌تواند به کاهش خروپف در خواب بدون نیاز به هزینه برای عمل جراحی یا درمان های پزشکی کمک کند.

 • از خوردن الکل و آرامبخش قبل از خواب خودداری کنید: الکل و آرامبخش هر دو باعث شل شدن عضلات گلو می‌شوند، و نباید قبل از خواب مصرف شوند مگر اینکه مصرف آنها ضروری باشد.
 • وزن خود را کم کنید: کاهش وزن می‌تواند باعث کاهش علائم خروپف شود و به خصوص برای آپنه خواب حائز اهمیت است.
 • دخانیات استعمال نکنید: افرادی که مصرف دخانیات را متوقف کردند، علائم کمتری از خروپف را تجربه کردند. پس از همین الان سیگار و قلیان را بگذارید کنار تا خروپف نکنید.
 • به پهلوی چپ بخوابید: خوابیدن به پهلو بهترین حالت مورد نظر برای افرادی است که خروپف می‌کنند. و خوابیدن به پهلوی چپ به دلیل عوارض کمتر نسبت به خوابیدن به سمت راست بهتر است.
 • هر شب به اندازه کافی استراحت کنید: اکثر بزرگسالان به حداقل 7.5 ساعت خواب نیاز دارند، حتی در آخر هفته ها و تعطیلات. افرادی که به اندازه کافی می‌خوابند، خیلی کمتر از افرادی که اختلالات خواب دارند خروپف می‌کنند.
 • بالش و تشک مناسب خود را انتخاب کنید: زمانی که حالت خواب خود را به پهلو تغییر می‌دهید، برخی لوازم خواب نیز باید تغییر کنند. در مقاله ای جداگانه راجع به انتخاب تشک و بالش مناسب هر حالت خواب، به طور مفصل توضیح دادیم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

1 نظر
 1. مانیا می گوید

  عالی بود، واقعا لذت بردم
  اگر بتونید در مورد ماسک های ضد خروپف هم برامون توضیح بدید خیلی خوب میشه 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.