چطور در زمان بیماری بهتر بخوابیم؟

خواب و سرماخوردگی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

رابطه خواب و سرماخوردگی در دوران بیماری چیست؟
0 2,110

- تبلیغات -

اگر سرماخورده‌اید یا حتی کرونا گرفته‌اید و بیماری نمی‌گذارد درست بخوابید و احتمالا پزشک شما چیزی راجع به تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدنتان نگفته است، نگران نباشید و توصیه‌های پیژامه را دنبال کنید چون یکی از سوالاتی که در ادامه به آن میپردازیم رابطه خواب و سرماخوردگی است.

چرا وقتی مریض هستیم یا سرماخورده ایم بیشتر می خوابیم و باید استراحت کنیم؟

بهترین درمان سرماخوردگی خواب است. شاید وقتی سرماخورده اید بیشتر دلتان می‌خواهد بخوابید اما مهم تر این است که در واقع به آن احتیاج دارید. خواب با کیفیت بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری است، مهمترین چیز هنگام مریضی این است که به اندازه کافی استراحت کنید.

طبق گفته پزشک معالجی در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک ، بسیاری از مولکول ‌ها و موادی که بدون بدن گردش می کنند بین عملکرد و خواب همپوشانی دارند. این بدان معناست که این دو روی هم تاثیر متقابل می‌گذارند.

یکی دیگر از روشهای باورنکردنی که بدن ما با عفونت مبارزه می کند بطور شگفت آوری از طریق تب است. تب روش داخلی بدن برای مبارزه با عفونت است و در هنگام خواب ، پاسخ بدن به صورت تب حتی بیشترهم می‌شود. به طور کلی خواب به بدن شما کمک می کند تا در مقابل عفونت مقابله کنید و به شما امکان می دهد سریعتر به حالت عادی برگردید. حالا متوجه شدید که چرا برای بهتر شدن به خواب بیشتری نیاز داریم؟

چرا وقتی مریضیم خوب خوابمان نمی‌برد؟

خواب و سرماخوردگی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

آبریزش بینی، گلو درد، سردرد شاید حتی گرسنگی و … این لیست ادامه دارد و به دلایل مختلفی شما نمی توانید وقتی بیمار هستید خوب بخوابید. این در حالی است که همه به شما توصیه می کنند که بخوابید و در رختخواب بمانید. شما هم نمی‌خواهید با عزیزانتان بحث کنید ولی وقتی خوابتان نمی‌برد ماندن در رختخواب چه معنی دارد؟ و بیشتر شبیه شکنجه است.

- تبلیغات -

علائم سرماخوردگی و آنفولانزای شما در شب بدتر است درست زمان بحرانی که بدن شما نیاز به بیشترین حد استراحت را دارد. به همین دلیل است که خوابتان نمی‌برد.

با این حال خواب آرام در این شرایط خیلی هم غیرممکن نیست. فقط چیزهایی غیر از دراز کشیدن در رختخواب و انتظار معجزه داشتن وجود دارد که باید رعایت کنید تا خوابتان ببرد. با این نکات و ترفندهای پیژامه‌ای مطمئناً با وجود سرماخوردگی زود خوابتان می‌برد.

 • داروهای سرماخوردگی و مخصوص آنفولانزا مصرف کنید
  برای اینکه هنگام سرماخوردگی بتوانید بهتر بخوابید داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا تجویز می‌شود. داروهای بدون نسخه سرماخوردگی هم می‌توانند تا حدودی موثر باشد. حواستان باشد روزها دوز داروی کمتری مصرف کنید تا موقع کار یا رانندگی خواب آلود نشوید و خطری برایتان رخ ندهد.
 • قبل خواب خوراکی یا نوشیدنی گرم مصرف کنید
  نوشیدنی و غذاهای گرم درمان خوبی برای بی خوابی ناشی از سرماخوردگی است. اگر قبل از خواب چیزی گرم نخورید یا ننوشید احتمالاً اصلاً خوابتان نخواهد برد. بخار کمک می‌کند حالتان بهتر شود و احساس سبکی کنید. بخار ناشی از غذاهای گرم و نوشیدنی ها می تواند راه های خشک بینی شما را باز کند، مخاط را شل کند، گلو درد را کم کند و به طور کلی تنفس را راحت تر می کند.

پیشنهاد ویژه پیژامه برای خواب راحت زمان سرماخوردگی و بیماری نوشیدن چای با عسل است. این نوشیدنی معجزه می‌کند. چای گرم با خاصیت تسکین دهنده عسل برای خواب در هنگام سرماخوردگی مفید است و جلوی سرفه را می‌گیرد.

 • چند بالش زیر سرتان بگذارید
  وقتی سرما می‌خورید، با بالش های بیشتری بخوابید. زیر سرتان چند بالش بگذارید تا سرتان بالاتر از بدنتان قرار بگیرد.  برای همین است که در خیلی از فیلم‌ها دکتر زیر سر مریض را بالا می‌برد. بگذارید جاذبه زمین کار را برای شما انجام دهد. هنگام سرماخوردگی به حالت افقی دراز نکشید. گاهی لازم است به حالت نیمه نشسته بخوابید تا علائم سرماخوردگی کمتر مزاحم خوابتان شود.
 • اگر زیاد عطسه می‌کنید بیشتر در معرض بخار قرار بگیرید
  بخار آب کمک می‌کند ریه‌هایتان باز شود و با وجود سرماخوردگی خوابتان ببرد. غذاهای بخارپز، دوش آب گرم و یا نشستن در وان آب گرم یا بخور، بخارلازم را به شما می‌رساند. با این کار راه بینی شما باز می‌شود و مخاط شل می‌شود و روشی عالی برای خوابیدن است.

رطوبت سازها و دستگاه‌های بخور بهترین دوستان شما هنگام سرماخوردگی هستند، زیرا هوا را در تمام طول شب مرطوب نگه می دارد. حتماً دستورالعمل ها دستگا بخوررا با دقت دنبال کرده و دستگاه بخور خود را مرتباً برای استفاده بهتر تمیز کرده و بررسی کنید.

 • دنبال یک جای خواب ساکت بگردید
  اتاق خواب تاریک و ساکت اکنون بیش از هر زمان دیگری که بیمار هستید لازم است، داشتن فضایی ایده آل برای خوابیدن به بهتر خوابیدن و روند بهبودی تان کمک می‌کند. در حالت ایده آل بهتر است در محیطی تاریک، خنک، ساکت و آرام بخوابید. برای راحتی تشک و بالش باکیفیت استفاده کنید تا با وجود سرماخوردگی خوب بخوابید.
 • به زور سعی نکنید بخوابید
  اگر بعد از 20 دقیقه خوابتان نبرد اتاق خواب را ترک کنید و سعی کنید کمی کتاب بخوانید یا موسیقی آرامبخش، وایت نویز و یا موسیقی خواب گوش دهید. بعد 15 تا 30 دقیقه به رختخواب برگردید و بخوابید. اگر زیاد در اتاق خواب بمانید و با بی خوابی کلنجار بروید دیگر به این راحتی‌ها خوابتان نمی‌برد. زیر از این به بعد ذهن اتاق خواب را با بی خوابی متناظر می‌کند.

وقتی مریض هستید این کارها را انجام ندهید تا بهتر بخوابید.

 • الکل ننوشید
  مشروبات الکلی با اینکه شما را خواب آلوده می‌کنند ولی خواب را بهم می‌زند و کیفیت خواب را پایین می‌آورد. علاوه بر این می تواند بینی شما را خشک کند، سینوس های شما را متورم کند و همچنین داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا روی بدن شما واکنش ضعیفی نشان می‌دهند. بدن شما به وضوح به یک روز مرخصی احتیاج دارد، که شامل الکل نیز هست.
 • کنار کسی نخوابید
  به چند دلیل تنهایی بخوابید. اول اینکه، شما واقعاً نمی خواهید بیماری خود را به شریک زندگی خود انتقال دهید. وقتی هر دو بیمار باشید کسی نمی‌تواند از شما مراقبت کند. دوم خوابیدن به تنهایی به شما اجازه سرفه، عطسه ، و خالی کردن بینی را می دهد و هر بار که بخواهید میتوانید بدون احساس گناه برای مزاحمت شخص دیگری از رختخواب خارج شوید. البته نباید روی کانپه نخوابید و بهتر است روی تخت راحت استراحت کنید تا بی خواب نشوید.
 • عوارض جانبی سرماخوردگی را نادیده نگیرید
  حتما داروهای خود را مصرف کنید، اما مصرفتان باید محتاطانه باشد. برخی از عوارض جانبی داروها شما را بیدار نگه می‌دارند. به عنوان مثال داروهای ضد احتناق که گرفتگی بینی و سینه را باز می‌کند باعث مي شود احساس گرمازدگي كنيد. این داروها را شب مصرف نکنید چون می تواند روی خواب شما تأثیر منفی بگذارد.
 • پنجره را باز نکنید!
  بهتر است هنگام خواب نزدیک پنجره نخوابید و از پنکه استفاده نکنید چون می تواند باعث خشک شدن بدن شما شود. هوای خشک از پنجره باز یا پنکه مجاری بینی را خشک می‌کند. برای بهترین خواب شب در هنگام سرماخوردگی، دستگاه بخور بگذارید.

زمان سرماخوردگی و بیماری راحت بخوابیم

اکنون زمان خواب و استراحت فرا رسید!

این یک واقعیت است که خواب به بدن بیمار کمک می کند تا سریعتر بهبود یابد. سرماخوردگی یا آنفولانزا به اندازه کافی بد است و داشتن آن در شب اغلب بی خوابی می‌آورد. اگر هنگام سرماخوردگی خوابتان می‌آید، بهتر است بخوابید.

بنابراین ترکیب یک حمام گرم با یک وعده غذایی گرم و دارو هیچ ضرری ندارد. در واقع همه این موارد باید شما را سریع‌تر بخواباند. حتی اگر تنها هستید و کسی از شما مراقبت نمی‌کند، این نکات و ترفندهای پیژامه‌ای دقیقاً همان چیزی است که پزشک دستور داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.