سگ ها چقدر می خوابند؟ حقایق جالب درباره خواب سگ ها

سگ چند ساعت میخوابد؟ تنظیم خواب سگ و نور محل خواب سگ + خرید آنلاین جای خواب سگ

8 33,794

- تبلیغات -

سگ چند ساعت میخوابد؟

اگر سگی را به سرپرستی قبول کرده اید، قطعا می دانید که آنها عاشق خوابیدن هستند. ممکن است شما کنجکاو شده باشید که چرا سگ شما انقدر می خوابد یا اینکه اگر پنجه هایش را در خواب تکان می دهد، واقعا در حال خواب دیدن است؟! به صورت نرمال سگ ها چقدر میخوابند؟ اینطور که به نظر می رسد سگ ها تقریبا روی هر سطحی می توانند می خوابند، اما آیا جای خواب هایی برای سگ ها وجود درد که بهتر از سایر باشد؟ در ادامه میخواهیم همه چیز را راجع به خواب سگ به شما بگوییم.

برای رسیدن به جواب این سوالات یا موراد دیگر، این مطلب پیژامه را تا انتها مطالعه کنید.

سگ ها چقدر می خوابند؟

به طور متوسط سگ ها بین 12 تا 14 ساعت در روز را می خوابند، بسته به سن، اندازه، نژاد و سطح فعالیت آنها ممکن است نیازهای ویژه سگ شما در هر نظر متفاوت باشد.

گونه های بزرگتر تمایل به خواب بیشتری نسبت به گونه های کوچکتر دارند. سگ های نگهبان یا پلیس، چون روزهای پرتحرک و فعالیت دارند کمتر می خوابند اما سگ هایی که در زندگی شان بی تحرک ترند بیشتر می خوابند.

توله سگ ها می توانند تا 20 ساعت در روز را بخوابند. رشد و یادگیری سگ ها انرژی زیادی می گیرد به همین دلیل  به خواب بیشتری هم نیاز دارند.
هرچه سگ ها  سالخورده تر می شوند و از آنجایی که خسته تر می شوند، بیشتر وقتشان را در خواب می گذرانند.

سگ های وحشی و حتی گرگ ها ممکن است بیشتر از سگ های اهلی بخوابند. آنها باید برای غذای خود شکار کنند و از این رو انرژی بیشتری را صرف می کنند. زمانی که به دنبال غذا هستند آنها باید انرژی کافی برای خودشان ذخیره کنند بنابراین تنها کاری که می تواند به انرژی داشتن آنها کمک کند خوابیدن است.

- تبلیغات -

سگ ها چقدر می خوابند؟ حقایق جالب درباره خواب سگ ها

آیا سگ ها هم همانند انسان ها چرخه خواب را تجربه می کنند؟

مانند انسان ها و سایر پستانداران، سگ در مراحل مختلف خواب پیشرفت می کنند. درست همانند ما انسان هاف سگ ها هم خواب رم” REM”  که عمیق ترین مرحله خواب است را تجربه می کنند. تفاوت اصلی بین خواب سگ و خواب انسان این است که در مراحل مختلف چه مدت زمانی را سپری می کنند و همچنین سگ ها تمایل دارند در طول روز پشت سر هم در خواب باشند.

سگ ها دوست دارند در هر 16 ساعت خواب تنها  8 ساعت بیداری را تجربه کنند که کاملا متضاد با چرخه خواب معمولی ما انسان هاست که بین 7 تا 9 ساعت را در خواب هستیم و 15 تا 17 ساعت بیداری را تجربه میکنیم.

زمانیکه سگ ها در خواب هستند وارد خواب عمیق می شوند. تنفس و ضربان قلب آنها  هنگام خواب کاهش پیدا کرده و گردش خون آنها نیز کند می شود. بعد از 10 دقیقه وارد خواب رم می شوند و درست مثل انسان ها خواب می بینند. شما اغلب می توانید این مرحله را شناسایی کنید  زیرا چشمان آنها در زیر پلک هایشان تکان می خورد و ممکن است همانگونه که آرزوی تعقیب سنجاب ها را دارند در خواب نیز شروع به پیچ خوردن کنند.

از آنجایی که سگ ها همیشه برای محافظت از خود هوشیار هستند می توانند به راحتی از خواب بیدار شوند.  این چنین است که آنها قبل از اینکه چرخه خوابشان کامل شود از خواب رم بیدار می شوند در نتیجه دانشمندان تخمین می زنند که برای بدست آوردن مقدار کافی از مرحله رم، باید بیشتر از این ساعات را در خواب باشند.

خرید آنلاین بهترین جای خواب سگ

سگ ها هم مثل ما انسان ها نیاز به یک جایگاه خواب راحت دارند تا بتوانند در آن به خوبی استراحت کنند. برای خرید آنلاین جای خواب سگ خود میتوانید به صورت آنلاین یکی از جایگاه های زیر را انتخاب کرده و مشخصات و قیمت آن را ببینید و مقایسه کنید.

سوالات متداول شما از پیژامه

 • آیا تحرک و ورزش بر خواب سگ ها تاثیر گذار است؟
  البته، هرچه انرژی سگ شما در طول روز بیشتر صرف کار یا ورزش شود، به خواب بیشتری نیاز خواهد داشت تا بتواند سطح انرژی مصرف شده را بازیابی کند. بنابراین، حیوان مجبور است بیشتر چرت بزند تا بتواند این انرژی از دست رفته را بازیابی کند.
 • چه موقع باید نگران میزان خواب سگم باشم؟
  همانطور که در بالا ذکر کردیم، سگ شما باید حدود 16 ساعت بخوابد. بنابراین، اگر متوجه شده اید که این کار را در اکثر مواقع روز انجام می دهد، این مسئله نگران کننده ای نخواهد بود. با این حال، اگر می بینید که الگوی خواب او به وضوح مشکلی دارد، باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.
 • چرا سگ من زیاد می خوابد؟
  ساعت چرت زدن می تواند نشانه یک مشکل باشد. بسیاری از بیماری ها و مشکلات مربوط به سن می توانند با تغییر در الگوی خواب همراه باشند. استرس و اضطراب جدایی نیز می تواند با چرت زدن اضافی در روز ظاهر شود. در بیشتر موارد، سگی که 12 ساعت یا بیشتر در روز میخوابد را باید نزد دامپزشک برد.
 • آیا سگها خواب می بینند؟
  اگر تاکنون تماشا کرده اید که سگتان هنگام خوابیدن، پچ پچ می کند یا پنجه های خود را حرکت می دهد، شاید از خود بپرسید که آیا آنها خواب می بینند؟ پاسخ به این سوال مثبت است. سگها خواب می بینند.
 • چرا سگ ها می توانند خیلی راحت بخوابند؟
  در میان حیوانات سگ ها باید انرژی زیادی را در زندگی روزمره خود صرفه جویی کنند، بنابراین آنها سازگار شده اند تا بتوانند در صورت لزوم بخوابند. یعنی وقتی کاری برای انجام کار وجود ندارد سگها می توانند بخوابند.

نتیجه گیری:

همانطور که می بینید، سگها و انسان ها از نظر الگوی خواب بسیار شبیه یکدیگر هستند. تنها تفاوت آنها این است که، سگ ما برای ماندن در شرایط مطلوب به خواب بسیار بیشتری از ما احتیاج دارند. آنها همچنین خواب می بینند، چیزی که بسیاری از مردم آن را جذاب می دانند.

نکته آخر: حتماً از چرخه خواب کلی سگ خود آگاه باشید و همیشه مراقب هرگونه تغییر جدی باشید.

8 نظرات
 1. ریحانه می گوید

  چه مطلب کامل و خوبی بود، کاشکی در مورد جای خواب سگ هم برامون بگید

  1. حسین نیرینی می گوید

   سلام
   حتما در مطالب بعدی به موضوع کلای خواب مناسب حیوانات خانگی هم خواهیم پرداخت.??

 2. سپهر عزیزی می گوید

  سگ من نمیتونه راحت بخوابه و یه کمی نا آرومه باید چیگارش کنم؟

  1. حسین نیرینی می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر چند روز متوالی این اتفاق افتاد، حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن را تشخیص دهد.

 3. محسن رادفر می گوید

  چطوری میتونم برای سگم روتین ساعت خواب درست کنم تا طبق توضیحاتی که دادید چرخه خواب درستی داشته باشه؟

  1. حسین شیرویه می گوید

   ممنون از توجه تون، سعی میکنیم به زودی این مطلب رو بروزرسانی کنیم و در این مورد هم توضیحاتی رو بنویسیم. ما رو دنبال کنید.

 4. زهرا می گوید

  سلام توله هاسکی من ۲۵روزشه و شاید درطول روز ۲۰ ساعت بخوابد…طبیعیه یعنی؟

  1. پیژامه می گوید

   بله مشکلی نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.