جلوگیری از خواب رفتن دست در خواب

0 344

- تبلیغات -

خواب رفتن دست در خواب باعث درد و ناراحتی در خواب می‌شود و ممکن است شما را نصفه شب بیدار کند. خواب رفتن و بی حس شدن دست در خواب ناشی از تنگ شدن و گرفتن اعصاب است که می تواند ناشی از بیماری خاصی نیز باشد که گردش خون شما را محدود کرده باشد. برای جلوگیری از این احساس بد باید سعی کنید نحوه خوابیدنتان را تغییر دهید اما اگر بی فایده بود حتما با پزشک مساله را در میان بگذارید تا دلیل خواب رفتن دست و انگشت‌هایتان در خواب را بررسی  و درمان کند.

تنظیم جای مچ دست هنگام خوابیدن

موقع خوابیدن مچ دستتان را صاف نگه دارید تا نسبت به بازویتان صاف قرار بگیرد. وقتی در خواب مچ دستتان را خم می‌کنید، عصب‌های دستتان به خوبی کار نمی‌کنند و خواب می‌روند. با صاف نگه داشتن مچ در خواب اعصاب دست بهتر عمل می‌کنند و دستتان دیگر خواب نمی‌رود.

خم کردن دست به جلو و عقب برای گردش خون ضرردارد.

دستتان را زیر بدنتان نگذارید

حواستان باشد مچ دستتان زیر تنتان له و خم نشود. بعضی‌ها که عادت دارند روی شکم بخوابند دستشان را زیر بدنشان می گذارند. به جای این کار حتی اگر روی شکم می خوابید دستتان را صاف بگذارید.

- تبلیغات -

این کار باعث می‌شود خون به دلیل فشار وارد بر دست درست جریان پیدا نکند و دستتان در خواب بی حس شود.

هنگام خواب دور مچ دست خود را باند کشی کنید

اگر نمی‌توانید در خواب مچ دستتان را صاف نگه دارید دور دستتان باند کشی ببندید تا کمک کند دستتان خم نشود و صاف بماند و خواب نرود.

ممکن است اوایل با بستن باند کشی کمی احساس ناراحتی کنید ولی کم کم به آن عادت می کنید و دستتان دیگر هنگام خواب لمس نمی‌شود. باند کشی را می‌توانید از داروخانه‌ها یا آنلاین خریداری کنید.

تنظیم جای بازو هنگام خوابیدن

موقع خوابیدن دستتان را زیر سرتان نگذارید

سعی کنید دست‌هایتان را در دوطرف بدنتان بگذارید تا خون در دست و بازوهایتان راحت تر بچرخد. با بالاتر بردن دست از سر، اعصاب بازو ارتباطشان با دست قطع می‌شود و دستتان خواب می‌رود و از خواب بیدارتان می‌کند.

اگر به پشت یا شکم می‌خوابید، قرار دادن دست‌ها در دو طرف بدن از خواب رفتن آنها جلوگیری می‌کند.

حالت جنینی نخوابید

با چمباتمه زدن و جمع کردن دست و پا در شکم خون به سختی جریان پیدا می‌کند و فشار ناشی از وزنتان باعث می‌شود بدنتان زودتر خواب برود.

اگر روی شکم می‌خوابید، بازوهایتان را صاف و در کنارتان بگذارید.

آرنج خود را با یک حوله یا باند کشی ببندید تا موقع خواب صاف بماند و خم نشود.

با این کار مجبورید دستتان را صاف نگه دارید. حوله را در اطراف آرنج خود، از قسمت جلوی ساعد تا عضله بازو  روی دستتان ببندید.

حواستان باشد که حوله را زیاد سفت نبندید تا خود باعث اختلال در گردش خون نشود. اگر در دستتان احساس خواب رفتن یا گزگز حس کردید آن را کمی شل کنید.

درمان بیماری هایی که باعث خواب رفتن دست در خواب می‌شود

در مورد بی حس شدن دستتان در خواب با دکتر مشورت کنید تا با تغییر نحوه خوابیدن یا تجویز دارو درمانتان کند. برخی مشکلات عملکرد گردش خون یا اعصابتان دلیل خواب رفتن دست در خواب باشد.

بعضی بیماری‌ها مانند کمبود ویتامین ب، بیماری اعصاب خارج از نخاع، دیابت، سندروم تونل کارپال، بیماری احتباس آب و برخی بیماری‌های دیگر منجر به خواب رفتن دست در خواب می‌شود.

سعی کنید تلفنی علائمتان را برای دکتر بگویید تا اگر لازم بود زودتر مراجعه کنید و در غیر این صورت وقت دیگری به شما دهد.

اگر سندروم تونل کارپال دارید حتما برای درمان آن پیگیر باشید.

در بیشتر مواقع سندروم تونل کارپال باعث خواب رفتن دست در خواب می‌شود. برای درمان این بیماری پزشکان اصولاً ترکیبی از استراحت، حرکات کششی و مدیتیشن را تجویز می‌کنند.

در خیلی از موارد ابتلا به سندروم تونل کارپال جراحی لازم است تا فشار وارد بر مچ از بین برود و سیگنال‌ها آزادانه‌تر به دست‌ها می‌رسد.

اگر دیابت دارید آن را درمان کنید.

با تغییر سبک زندگی‌تان سعی کنید قند خون تان را پایین بیاورید تا کمتر در خواب دستتان خواب رود. با مصرف دارو، وزن کم کردن و ورزش کردن و توجه به خورد و خوراکتان دیابت را کنترل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.