خواب راحت و سریع

آیا هرچقدر سریعتر خوابتان ببرد، بهتر است؟

0 152

- تبلیغات -

چقدر باید طول بکشد تا خوابتان ببرد؟ چطور میتوان خواب راحت داشت؟ خیلی از افراد نگران این هستند که چرا پس از رفتن به تخت خواب خیلی دیر خوابشان می‌برد؟

در گزارشات انجام شده، نزدیک به 75 درصد مردم نگران این موضوع هستند و به دنبال راه حلی تاثیرگذار برای خواب راحت و سریعتر هستند.

به مدت زمانی که به طول می‌انجامد تا شما بعد از رفتن به تخت خواب خود، خوابتان ببرد، تاخیر خواب گفته می‌شود. و مانند اکثر چیزهای خواب، زیاد یا کم شدن آن باعث به خطر افتادن سلامت خواب شما می‌شود.

می‌خواهید بدانید که چه مقدار تاخیر خواب دارید و تاثیراتی دارد؟

به میانگین خوابیدن خود در هر شب فکر کنید، چه مدت طول می‌کشد تا خوابتان ببرد.

10 الی 20 دقیقه طول می‌کشد تا خوابتان ببرد؟

خیلی عالی است، شما نقطه شیرین خواب را پیدا کردید. طبیعی است که بین 10 الی 20 دقیقه طول بکشد تا شما از هوشیاری کامل به سبک ترین مرحله خواب بروید.

هرکاری که انجام می‌دهید، ادامه دهید.

- تبلیغات -

1 ساعت یا بیشتر طول می‌کشد تا خوابتان ببرد؟

اگر این مدت برای خوابیدن شما طول می‌کشد، احتمالا شما مبتلا به بی‌خوابی هستید. بی‌خوابی یکی از شایع ترین اختلالات خواب است و اگر حداقل سه بار در هفته به مدت سه ماه به سختی خوابتان ببرد و یا چندین بار در طول خواب، از خواب بیدار شوید، احتمالا به بی‌خوابی مبتلا هستید.

استرس

بی‌خوابی می‌تواند به دلیل وجود برخی بیماری های دیگر مانند دیابت، بیماری آپنه خواب، بیماری قلبی یا عارضه جانبی تأسف آور برخی از داروها باشد. با این حال، در اکثر مردم، افکار نگران کننده و استرس است که باعث می‌شود آنها در شب بیدار بمانند. این افکار ممکن است ناشی از عوامل استرس زا در زندگی روزمره یا نشانه اضطراب و افسردگی دائمی باشد.

راه حل: در مورد هر دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید و ببینید آیا یک جایگزین مناسب وجود دارد که بی‌خوابی شما را تسکین دهد. اگر تحت درمان یک روانشناس برای مدیریت اضطراب یا افسردگی خود هستید، ممکن است آنها بتوانند با شما در تکنیک های درمانی همکاری کنند تا بی خوابی شما را نیز مدیریت کنند.

بهداشت نامناسب خواب

در برخی موارد، علت بی‌خوابی ممکن است بسیار خوش خیم تر باشد. به عنوان مثال، راه حل این موضوع می‌تواند به سادگی داشتن بهداشت خواب مناسب باشد. اگر به طور مرتب در روز کافئین می‌خورید، شام سنگین میل می‌کنید یا شب ها ورزش می‌کنید، هر یک از این موارد می‌تواند سیستم شما را بیش از پیش انرژی بخشد تا شما دیرتر به خواب بروید.

استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب نیز شما را بیدار نگه می‌دارد. نور آبی موجود در این دستگاه ها از نظر جسمی مغز شما را هوشیار می‌کند و استرس اعلان های رسانه های اجتماعی سیستم عصبی شما را فعال می‌کند و از آرامش قبل از خواب جلوگیری می‌کند.

راه حل: یک روال خواب با فعالیت های آرامش بخش را تنظیم کنید که بتوانید هر شب  30 تا 60 دقیقه قبل از خواب انجام دهید، تا آرام آرام به این روال عادت کنید و سریعتر به خواب بروید. یک دوش آب گرم بگیرید، تمرینات تنفسی انجام دهید، مدیتیشن کنید تا راحتتر بخوابید.

زیاده روی در خواب (پرخوابی)

در واقع اگر بیشتر از آنچه که نیاز است بخوابید، این موضوع باعث می‌شود تا خوابیدنتان طول بکشد. متوسط میزان خواب در ​​بزرگسالان، 7  الی 7 و نیم  ساعت است. بعضی از افراد به میزان بیشتری و برخی از افراد به مقدار کمتری نیاز دارند.

راه حل: یک دفتر برای نوشتن ساعات خواب داشته باشید یا از یک برنامه تلفن هوشمند استفاده کنید تا مدت زمان خوابیدن شما را محاسبه کند و در واقع معین کند که چه مدت زمان خواب هستید. آیا حدود 7 ساعت خواب دارید، بیشتر یا کمتر چطور؟ اگر صبح از خواب بیدار می شوید و احساس شادابی می‌کنید، نیازی نیست به اندازه‌ای که هرشب می‌خوابید، بخوابید. ممکن است در آن روز بدن شما، همان میزان خواب برایش کافی باشد و نیازی به خواب اضافه تر نداشته باشد.

اگر این کارها را امتحان کردید و هنوز هم در خوابیدن مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها با شما کار می کنند تا علت اصلی بی خوابی شما را تعیین کنند.

در کمتر از 5 دقیقه خوابتان می‌برد؟

بسیاری از مردم نگران این هستند که به اندازه کافی سریع به خواب نروند، اما اگر خیلی سریع بخوابید هم اشتباه است چرا که شما به اندازه کافی نمی‌خوابید.

کمبود خواب

اگر کمتر از 7 ساعت هر شب، در خواب به سر می برید، احتمالاً در شرایط کمبود خواب مزمن زندگی می‌کنید. محرومیت از خواب باعث می شود عملکرد بهینه در طول روز و سرعت واکنش شما کاهش یابد، اختلال در تمرکزتان به وجود آید و نسبت به بیماری حساس تر شوید. همچنین باعث می شود دائما احساس خواب آلودگی کنید و شب ها خیلی زود به خواب بروید زیرا بدن و مغز خسته می‌شوند. و این برای بدن شما پیامدهای منفی خواهد داشت.

راه حل: اگر این موارد به نظر آشناست، سعی کنید برنامه خود را از نو تنظیم کنید تا به خودتان فرصت بیشتری برای خواب دهید. در برنامه‌ی جدید خواب منظم و استفاده از اوقات بیداری را درنظر بگیرید و آن را به طور مداوم، حتی در آخر هفته ها، دنبال کنید. نوشتن ساعات خواب می‌تواند در این سناریو نیز به شما کمک کند، و به شما این امکان را می دهد که متوجه شوید به طور منظم چند ساعت در حال خواب هستید.

اگر فکر می‌کنید خواب کافی دارید و باز هم فوراً به خواب می‌روید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید بیماری اختلال خواب دارید یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.