خواب دو مرحله ای چیست؟

خواب دو مرحله ای چیست؟

0 373

- تبلیغات -

تعریف خواب دوفازی: خواب دو مرحله ای (دو فازی) یک الگوی خواب است که شامل دو بخش در طی یک دوره ی بیست و چهار ساعته می شود.

خواب دو مرحله ای چیست؟

شما احتمالا فردی را می شناسید که تا نیمه شب می خوابد برای یکی دو ساعت بیدار می شود و دوباره میخوابد یا شاید هم خودتان اینگونه هستید. اگر این طور است شما تنها نیستید این مدل خواب الگوی خواب دو مرحله ای نامیده می شود. این الگو هم در طول تاریخ رایج بوده و هم از نظر زیستی طبیعی است.
تاریخ نشان می دهد که پیش از آنکه روشنایی با برق متداول شودخیلی از مردم از الگوی خواب دو مرحله ای پیروی میکردند. آن ها شب هنگام به بستر میرفتند و سپس حوالی نیمه شب چندین ساعت بیدار می ماندند و دوباره بقیه ی شب را می خوابیدند.

خواب دو مرحله چه قدر رایج است؟

این مدل خواب که به خواب دو فازی مشهور است به طرز حیرت انگیزی متداول است. تحقیقات نشان میدهند که تا 60% بزرگسالان ممکن است دو چرخه ی خواب برای هر شب داشته باشند. (یعنی از این الگوی خواب استفاده کنند)

خواب دو مرحله ای در زمان های دیگر و هم اکنون              

از نظر تاریخی وقفه ی خواب در نیمه شب برای درس خواندن، غذا خوردن و رابطه ی جنسی استفاده می شد. منابع مربوط به الگوی خواب دو مرحله در ادبیات دوره ی رنسانس پیدا شده است. در کتاب داستان های کنتربری ( قرن 14) یک شخصیت اعلام می کند که او پس از اولین خوابش دوباره می خوابد.
راجر اکیرچ تاریخدان اظهار می کند که دقیقا بیش از 500 منبع درباره ی الگوی خواب دو منظوره پیش از انقلاب صنعتی وجود دارد. پژوهشی دیگر نشان میدهد که استفاده ی انسان صرفا از نور طبیعی می توانند منجر به برگزیدن الگوی خواب دو مرحله ای شود.

امروزه برخی دسته های راهبه ها تمرینی را انجام می دهند که در آن، نیمه شب از خواب بلند می شوند و دعا می کنند.
با این دعاهای منظم شب را تقسیم می کنند و لزوما یک الگوی خواب دو منظوره برای افرادی که این تمرین ها را انجام می دهند ایجاد می شود. برخی مسلمانان نیز الگویی مشابه را دنبال می کنند .نیمه شب برای دعا خواندن بیدار می شوند سپس تا صبح می خوابند. مطالعات خواب نشان می دهند که افرادی که این تمرینات را دنبال می کنند چرخه ی خواب سالمی دارند.

آیا خواب دو منظوره مضر است؟                                 

خواب دو مرحله ای به طور کلی برای سلامتی مضر نیست. خیلی از مردم با الگوی خواب دو فازی به اندازه ی کافی می خوابند و در طول روز احساس خستگی و فرسودگی نمی کنند. با این وجود برای کسی که مشکل بی خوابی دارد نیمه شب از خواب برخواستن می تواند موجب اضطراب شود.

متخصصان خواب بر این باورند که الگوی خواب دو فازی می تواند با مشکل بی خوابی اشتباه گرفته شود. به بیان دیگر مردمی که به طور طبیعی اینگونه می خوابند ممکن است به اشتباه فکر کنند که مشکل بیخوابی دارند و به دنبال درمان هایی بگردند که اصلا به ان ها احتیاجی ندارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.