خواب آلودگی شدید در طول روز + راه های تشخیص و درمان

3 1,663

- تبلیغات -

خواب آلودگی زیاد در طول روز از علائم اکثر اختلالات خواب شامل بی خوابی، آپنه خواب، اختلال ریتم چرخه خواب و بیداری (نظم سیرکادین) و غیره است و اثر نامطلوبی بر سطح کیفیت زندگی می گذارد.

میلیون ها نفر مبتلا به خواب آلودگی شدید در طول روز (EDS) هستند. داشتن درک درستی از این مشکل، گام اول در کنترل و درمان خواب آلودگی است. از گذشته کسانی که روزها بیش از حد خواب آلود می شدند به دنبال داروهایی برای مهار آن بودند اما الزاما این داروها خواب آلودگی شان را درمان نمی کرد.

تشخیص خواب آلودگی شدید در طول روز چگونه است؟

آزمایشاتی وجود دارد تا سطح خواب آلودگی افراد را با آن بسنجند. این تست ها شبیه آزمایش خون یا ادرار نیستند و در دسته تست های رفتاری تلقی می شود که می تواند به درمان خواب آلودگی کمک کند. البته این آزمایشات بی نقص نیستند اما می تواند کمک زیادی به پزشکان کنند تا مشکل بیمار حل شود. شاخص خواب اپورث، شاخص خواب آلودگی جان، تست توانایی بیدار ماندن و شاخص خواب آلودگی استنفورد همگی برای تشخیص اختلالات خواب می تواند استفاده شود.

تست هوشیاری (psychomotor vigilance test) ابزار مناسبی برای کم کردن اختلال ناشی از خواب آلودگی شدید در طول روز است. برخی پزشکان از آزمایش خواب آلودگی مردمک چشم (pupillography) به همراه شاخص های دیگر استفاده می کنند. پیشینه پزشکی بیمار در تشخیص خواب آلودگی شدید روزانه بسیار مهم است.

پزشکان باید متوجه شوند که ممکن است بیماران با ادبیات متفاوتی مشکل خود را بیان کنند مثلاً به جای اینکه بگویند دائما خواب آلوده هستند از خستگی دائم خود شکایت کنند. بعضی مبتلایان به خواب آلودگی شدید روزانه تمایل ندارند خود را خواب آلوده توصیف کنند  زیرا آن را نشانه تنبلی می دانند و دوست ندارند خود را آدم ضعیفی بروز دهند.

علت خواب آلودگی شدید روزانه چیست؟

بی خوابی شدید ممکن است باعث اختلال خواب آلودگی شدید روزانه شود. همچنین مشکلات سیستم عصبی، برخی بیماری ها و آسیب های مغزی شدید از جمله سکته مغزی، نارکولوپسی (حمله خواب)، مسمومیت، پارکینسون و آلزلیمز و انواع مختلف دیابت و آپنه خواب و پایین آمدن درک شناختی می تواند منجر به خواب آلودگی شدید روزانه شود.

- تبلیغات -

مبتلایان دیابت نوع دو، آپنه خواب، افسردگی و آسم شاخص خواب آلودگی روزانه بالاتری دارند. محققان درمطالعه ای دریافتند که 47 درصد بیماران ضربه مغزی خواب آلودگی شدید روزانه داشتند و بیشتر در خطر اختلالات خواب قرار دارند. برخی داروها نیز باعث خواب آلودگی شدید می شوند که روی راهنمای دارویی عوارض آنها حتما ذکر شده است.

علت های مختلفی برای خواب آلودگی بیش از حد وجود دارد. جالب است بدانید حدود 20 درصد جمعیت از خواب آلودگی طول روز رنج می برند که دقت عملکرد مغزی افراد را شدیدا پایین می آورد.

انتقال دهنده عصبی آدنوسین در حال بیداری ترشح می شود و در طول روز ساخته می شود. که بخشی از فرایند هموستاتیک خواب است و هیپوتالاموس مغزی نورون های بسیار زیادی دارد که آدنوسین تولید می کند. این سلول ها روی قسمت های دیگر مغز شامل کورتکس نیز تاثیر می گذارند.

خواب آلودگی شدید در طول روز + راه های تشخیص و درمان در پیژامه

عوارض خواب آلودگی شدید روزانه چیست؟

مبتلایان به خواب آلودگی شدید در روز بیشتر در خطر تصادفات رانندگی و سوانح در محیط های صنعتی هستند. عملکرد خوبی در مدرسه ندارند و امتحان هایشان را خراب می کنند و در کار اداری بازدهی پایینی دارند. این افراد زود عصبانی می شوند و این یکی از مشکلاتی است که می تواند سطح سلامت روان جامعه را پایین آورد.

اختلال خواب آلودگی زیاد در روز مشکل اصلی رانندگانی است که به دلیل خواب آلودگی تصادف می کنند. آزمایشات نشان می دهد که خواب آلودگی مهارت های حرکتی را حتی بیشتر از مشروبات الکلی ضعیف می کند.

اختلال خواب آلودگی زیاد در روز مشکلات را وخیم تر می کند. اگر افسردگی داشته باشید این اختلال حال شما را بدتر می کند و با هر ناراحتی و مشکل کوچکی از کوره در می روید و نمی توانید با چالش های زندگی به خوبی کنار بیایید. خواب آلودگی باعث می شود کمتر سراغ ورزش و فعالیت بروید و اگر در سنین بالا به آن مبتلا شوید طول عمرتان کم می شود.

خیلی اوقات پزشکان قادر به تشخیص درست اختلال خواب آلودگی زیاد در روز نیستند  و به این دلیل که اکثر بیماران از خستگی زیاد شکایت می کنند که با خواب آلودگی متفاوت است در نتیجه مشکل بدون تشخیص می ماند. دقت کنید که خستگی با خواب آلودگی فرق دارد. ممکن است بعد از ورزش خسته شویم اما الزاما خواب آلوده نمی شویم.

خستگی با بی میلی و کمبود انرژی همراه است اما خواب آلودگی یک حالت روان پزشکی است که فرد احساس می کند نیاز دارد بخوابد. کمبود خواب ممکن است فرد را خسته کند و باعث مشکلات روحی روانی شود. خستگی از علائم بسیاری از بیماری ها است.

درمان خواب آلودگی شدید روزانه چیست؟

اگر به دنبال رفع خواب آلودگی بیش از حد در طول روز هستید اولین کاری که باید انجام دهید این است که خواب خود را تنظیم کنید. به بهداشت خواب خود توجه کنید و اگر داروی خاصی مصرف می کنید در مورد مشکلی که برایتان پیش آمده با پزشکتان مشورت کنید. اگر این کارها بی فایده بود ممکن است با بعضی محرک ها بتوان خواب آلودگی شما را رفع کرد.

داروهای رفع خواب آلودگی چیست؟

چه محرک هایی؟ قرص آمفتامین دکستروآمفتامین و داروهای بیش فعالی (ریتالین) گاهی برای درمان خواب آلودگی تجویز می شود. قرص مودافینیل برای کاهش خواب آلودگی در سالهای اخیر خیلی رایج شده است. قرص ضد خواب آلودگی گاما یا اکسی بیت سدیم  برای مورد های شدید ممکن است تجویز شود. بدون نسخه به هیچ عنوان این داروها را مصرف نکنید.

کافئین مصرف کنید. مطالعات زیادی ثابت کرده است که مصرف کافئین شدت خواب آلودگی را کم می کند و عملکرد را در تست هوشیاری بالاتر نشان می دهد. با قطع مصرف کافئین برای یک روز اثر آن از بین می رود.

رازهای کشف نشده در مورد خواب آلودگی

از نظر زیست شناسی دلیل اصلی خواب آلودگی هنوز نامشخص است و همچنان رازهای زیادی در مورد خواب و بیداری وجود دارد. آیا خواب آلودگی نشان دهنده عدم توانایی مغز در فرایند حفظ هوشیاری است یا خود فرایندی جداگانه است که با بیداری می جنگد و مغز را تحت تسلط خود می گیرد؟ دانشمندان از خواب آلودگی پرده بر می دارند به طور مثال سیستم اورکسین را کشف کرده اند اما همچنان رازهای کشف نشده ای باقی مانده است.

خواب بین روز درمان مناسبی برای خواب آلودگی شدید در طول روز است و در خیلی مواقع جواب می دهد. چرت زدن حتی برای کسانی که رسما این اختلال را ندارند هم مفید است و باعث می شود عملکرد مغزی در عصر افزایش یابد.

باید دقت کرد که بدن ریتم مشخصی دارد و معمولا عصرها بدن افت می کند. پس خواب آلودگی عصرها را نباید به حساب خواب آلودگی شدید روزانه گذاشت و تشخیص آن به عهده متخصص خواب است.

برخی مبتلایان به خواب آلودگی در طول روز ناگهان به خواب کوتاه و عمیقی می روند و نمی توانند به خوبی تمرکز کنند. بعضی ممکن است بی اختیار وسط روز خوابشان ببرد. خواب بدون برنامه ممکن است مانند ریزخواب خیلی کوتاه باشد و یا چرتی چند دقیقه ای باشد.

3 نظرات
 1. هادی می گوید

  درمان نداشت ولی…

  1. حسین نیرینی می گوید

   تیتر درمان رو بخونید لطفا

 2. neda می گوید

  من مدام دچار خواب آلودگی میشدم رفتم دکتر گفت دلیلش آپنه خوابه چند تا ابزار ضد خروپف از hoopnoos خریدم الان که راحتتر میخوابم ، دیگه تو ول روز هم خسته نیستم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.