چگونه در مکان جدید بخوابیم؟

خوابیدن در مکان جدید

0 400

- تبلیغات -

خوابیدن در مکانی نا آشنا می‌تواند سخت باشد، حتی برای کسانی که به ندرت بی خوابی را تجربه می‌کنند و همیشه خواب مفیدی دارند. عادت کردن به رخت خواب ناشناس در مکان جدید با صداها و بوهای متفاوت می‌تواند خواب خوب را از شما سلب کند.

متاسفانه، این وضعیت اغلب در زمان نامناسب خواب شما را برهم می‌زند، مثل وقتی که در سفر هستید، یا به ماموریت های کاری رفتید. کیفیت خوب خواب، برای بیدار شدن با احساس شادابی و سرحالی برای شما در همچین شرایطی بسیار مهم است.

در ادامه، پیژامه برای شما توضیح می‌دهد که چرا شب اولی که در جای جدید می‌خوابیم نمی‌توانیم درست و حسابی بخوابیم، و چند نکته مفید به شما ارائه می‌دهد که بتوانید حتی وقتی در جای جدیدی قرار می‌گیرید به راحتی بخوابید.

تاثیر شب اول

در حالی که بر روی تخت گرم و نرم هتل دراز کشیده اید، احتمالا به این فکر می‌کنید که چرا در شب اول سفر نباید خوابتان ببرد، این موضوع را در نظر بگیرید که نخوابیدن در شب اول جای جدید، بسیار رایج است. و دانشمندان آن را به عنوان تاثیر شب اول می‌شناسند. اما اگر حتی با وجود تغییر جا هم باز خوابتان می‌برد، به شما تبریک می‌گوییم، این توانایی بسیار عالی است.

زمانی که تحقیقات بر روی خواب در نیمه های شب انجام شد، محققان متوجه شدند که مخاطبانشان در شب اول بسیار کم می‌خوابند، آنها اطلاعات مورد نیاز خود را برای شب اول تکمیل و شروع به مطالعه و تحقیق درباره‌ی شب دوم کردند.

مخاطبانی که به صورت میانگین 17 دقیقه برای خوابیدن در شب اول نیاز داشتند، در شب دوم تنها به 10 دقیقه زمان احتیاج داشتند تا بخوابند. اکثر افراد شرکت کننده در شب اول حدودا 20 دقیقه دیرتر از شب دوم به مراحل خواب وارد شدند، و بیداری در طول شب اول بالای 30 دقیقه بود درحالی که در شب دوم  10 دقیقه بیدار ماندند.

توضیح علمی تاثیر شب اول حول محور غریزه ما می‌چرخد که به محیط های جدید دیر عادت می‌کند. این تحقیق بیان می‌کند، زمانی که در مکان جدیدی قصد خوابیدن داریم، این موضوع برای نیمکره‌ی مغز ما ناآشنا به نظر می‌رسد و حس می‌کند باید بیشتر هشیار بماند تا مطمئن شود که فضای اطراف کاملا امن است.

- تبلیغات -

به دلیل همین هشیاری زیاد، معمولا نسبت به حالت عادی بیشتر با سروصدا ها و نورهای مختلف، یا حرکات جزئی بیدار می‌شویم و در حقیقت مغزمان حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

قطع شدن این مدلی چرخه خواب را خواب تکه تکه می‌نامند، که می‌تواند به توالی خواب بد در شب ها، احساس خستگی در طول روز و احساس سستی در دراز مدت منجر شود. امیدواریم که هیچگاه این احساسات را در هنگام سفر یا ماموریت های کاری تجربه نکنید.

مصرف بیش از حد کافئین، چرت زدن دیرهنگام و یا مصرف مشروبات الکلی نزدیک زمان خواب، برای خنثی کردن بی خوابی، می‌توانند مشکل شما را بدتر کنند یا حتی در بعضی موارد دلیل اصلی به وجود آمدن آن شوند. البته ممکن است در برخی موارد هم تاثیرات مثبت اندکی بگذارند، اما راه چاره اصلی نیستند و نمی‌توان همیشه این کار را با توجه به مضراتش انجام داد.

چند شب که درست و حسابی نخوابید، احتمال مبتلا شدن به بی خوابی در شما افزایش می‌یابد. همچنین توانایی مغز شما و عملکرد آن از حد معمول هم پایین تر می‌آید و باعث آسیب سیستم ایمنی شما می‌شود.

نکات خوابیدن در جای ناآشنا و جدید

برای کمک به تاثیر شب اول، پیژامه نکات مفیدی را جمع آوری کرده است که برای خوابیدن در شب اول هرجای جدید و ناآشنایی کارآمد باشد.

  • تمرینات تنفسی: تنفس آرام و عمیق می‌تواند ذهن و بدن شما را زمانی که در جای جدید احساس اضطراب می‌کنید، آرام کند. به سادگی به جای تمرکز بر روی محیط جدید، روی تنفس خود متمرکز شوید. این مورد به تنهایی می‌تواند موجب خواب آلودگی شما شود. همچنین باعث راحتی عضلات و افزایش جریان اکسیژن می‌شود که به آماده شدن برای خواب به شما کمک می‌کند.
  • به ساعت خواب روزانه خود پایبند باشید: دنبال کردن ساعت مشخص برای خواب می‌تواند به مغز شما پیام بفرستد که الان موقع خواب است، حتی اگر محیط اطراف آشنا نباشد. تنظیم ساعت خواب شامل مواردی مثل رفتن به رخت خواب در ساعتی مشخص و کم کردن فعالیت های بدن در یک ساعت مشخص به منظور به آرامش رسیدن بدن و کارهایی که هر شب انجام می‌دهید تا آماده خواب شوید مثل کتاب خواندن یا دوش گرفتن است.
  • به اندازه کافی ورزش کنید: تا زمانی که ورزش کردن خیلی به زمان خواب نزدیک نباشد، ورزش کنید زیرا موجب می‌شود که سریع تر بخوابید. اگر بتوانید در فضای باز و هنگام طلوع آفتاب تمرین کنید که خیلی بهتر است زیرا بدن شما خسته می‌شود و در صورتی به چرخه‌ی خواب و بیداری خود کمک می‌کنید که هماهنگ و مداوم باشد.
  • جعبه ابزار خواب تهیه کنید: گوش گیرها می‌توانند به جلوگیری از سرو صداهای ناآشنا که موجب بیدار شدن در اواسط شب می‌شوند کمک کنند. ماسک خواب نیز می‌تواند تمامی نور هایی که شما را ممکن است اذیت کند را دور کند که این برای زمانی که دور از خانه می‌خواهید بخوابید عالی است.
  • استفاده از نویز سفید: نویز سفید، ملایم، محیطی و نویز پس زمینه است که به ساختن محیطی سرشار از آرامش کمک می‌کند و نویز های بزرگتر که ممکن است باعث بیدار شدن شما در میانه شب شوند را از بین می‌برد. دستگاه تولید نویز سفید در اندازه های قابل حمل می‌تواند برای سفر ایده آل باشد.
  • زمان صفحه نمایش را محدودکنید: تلفن های همراه، تلویزیون ها و هر وسیله الکترونیکی دیگری که نور آبی ساطع می‌کند را کنار بگذارید. نور آبی بیشترین طول موج را دارد و وقتی نور آبی با چشم شما برخورد دارد، بدن به اندازه کافی نمی‌تواند ملاتونین که اصلی ترین هورمون برای خواب است را تولید کند. شب ها، این موضوع می‌تواند باعث شود که سخت تر احساس خواب آلودگی کنید وقتی که زمان خوابتان فرا رسیده است.
  • از خوردن بیش از حد کافئین و الکل اجتناب کنید: استفاده بیش از اندازه از الکل یا کافئین می‌تواند روی کیفیت خواب شما اثر منفی بگذارد و باعث دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن شما شود. به اندازه کافئین مصرف کنید و از نوشیدن مشروبات الکلی قبل از خواب خودداری کنید.
  • ذهن و بدن خود را آرام کنید: گرفتن دوش آب گرم یا نوشیدن چای می‌تواند به آرامش ذهن و بدن شما در شب کمک و شما را برای راحت تر خوابیدن مهیا کند.

نتیجه گیری پیژامه

بد خوابیدن و بد بیدار شدن در مکان جدید بسیار رایج است، مخصوصا در شب اول که هنوز با فضای محیط جدید غریبه هستید.

برای کمتر شدن تاثیر شب اول، مطمئن شوید که از خود در طول روز با انجام تمرینات کششی و ورزش کردن در هنگام طلوع صبح و کاهش میزان مصرف کافئین و الکل قبل از خواب مراقبت کرده اید. سعی کنید هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر چیزی که به آرامش و ریلکسیشن شما قبل از خواب کمک می‌کند را به عادات خود اضافه کنید تا در محیط جدید به راحتی خانه خود بخوابید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.