در دوران بارداری چطور راحت بخوابیم؟ + بررسی تمام حالت‌های خواب

خوابیدن در بارداری، نحوه صحیح خوابیدن خانم‌های باردار

0 2,527

- تبلیغات -

خوابیدن در بارداری گاهی بسیار سخت و عذاب‌آور می‌شود. هرچه شکم شما بزرگتر شود، انتخاب‌تان برای طرز خوابیدن در دوران بارداری نیز کمتر می‌شود. موضوع خواب در دوران بارداری مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

با خواب راحت و سرشار از آرامش در این دوران، می‌توانید به بهترین شکل این دوران را سپری کنید و بعد از دوران بارداری خود، مبتلا به اختلالات مرتبط با خواب نشوید. حتی اگر از قبل هم مشکل بی‌خوابی یا کم‌خوابی داشتید، در این دوران باید آن را اصلاح کنید زیرا در این دوران شما باید مراقب سلامتی جنین خود نیز باشید تا بتواند به درستی رشد کند. نحوه خواب صحیح در دوران بارداری با رعایت چند نکته ساده و البته مهم به دست می‌آید. فقط کافیست که تا انتهای این مقاله با پیژامه همراه شوید.

نحوه صحیح قراردادن بالش در حاملگی

برای خوابیدن در بارداری باید از چند بالش استفاده کنید یا از بالش‌های U شکل مخصوص بارداری استفاده کنید. هنگامی که در تلاش هستید تا طوری دراز بکشید که خوابتان ببرد، باید بدانید که خوابیدن با بالش در دوران حامگی راه حل بسیار مناسبی است.

چند بالش را روی هم بگذارید و از همسرتان بخواهید تا بالش‌ها را برای شما تنظیم کند. اگر می‌توانید ترجیحاً از بالش دراز استفاده کنید. به پهلو بخوابید و بالش دراز را پشت خود بگذارید یا آن را بغل کنید. همچنین می توانید در دوران حاملگی از بالش برای بالا نگه داشتن سر خود استفاده کنید تا در هنگام خواب دچار سوزش سر دل نشوید. همچنین بالش دیگری را بین زانو یا زیر شکم خود بگذارید تا فشار وارد به کمر و پاها را کم کند.

استفاده از بالش‌های یو شکل نیز در این دوران می‌تواند از صدمه دیدن کمر و گردن شما جلوگیری کند.

قبل از خواب آب و غذا نخورید!

در دوران حاملگی از نوشیدن آب درست قبل از رفتن به رختخواب خودداری کنید. احتمالاً پزشک به شما توصیه کرده است که در طول دوران بارداری آب زیادی بنوشید تا آب کافی به جنین برسد. اما از نوشیدن مقدار زیادی آب قبل از خواب خودداری کنید، زیرا نوشیدن آب قبل خواب باعث می‌شود برای دستشویی رفتن بیدارتان شده و دوباره خوابیدن برایتان سخت شود. در طول روز به اندازه کافی آب بخورید و یک ساعت قبل خواب دیگر آب ننوشید.

- تبلیغات -

بسیاری از خانم‌های باردار از سوزش سر دل رنج می‌برند که می‌تواند منجر به بی‌قراری و بی‌‌خوابی شود. خوردن شام قبل از خواب می‌تواند دلیل اصلی این موضوع باشد اگر در دوران بارداری سوزش سر دل دارید، بین شام و خواب حداقل دو ساعت فاصله بگذارید.
اگر موقع خواب در بارداری سوزش سر دل داشتید، زیر سرتان دو بالش بگذارید تا اسید معده کمتر اذیت‌تان کند.

تشک مناسب برای خوابیدن در بارداری

اگر می‌خواهید در دوران بارداری خوب بخوابید، تشک مناسبی برای خود باید انتخاب کنید. تشک دوران بارداری نباید زیاد فرو رود یا خیلی سفت باشد. تشک انتخابی شما به هیچ وجه نباید به گونه‌ای باشد که در آن فرو بروید یا از شدت سفتی بدن درد بگیرید. باید میزان سفتی آن به نحوی باشد که توازن و تعادل بدن شما را حفظ کند. اگر در حال حاضر امکان تهیه تشک جدید و مناسب را ندارید، چند تا پتو روی تختتان پهن کنید.

چنانچه به خوابیدن روی تشک نرم عادت دارید و در بارداری هم خوابتان مشکلی پیدا نکرده است، لزومی به عوض کردن تشک نیست.

طرز خوابیدن در دوران بارداری

 

در دوران بارداری خیلی آرام و بدون عجله دراز بکشید. روی تخت و نزدیک بالای تخت بنشینید. دستانتان را به عنوان تکیه‌گاه روی تخت بگذارید و پاهایتان را خم کنید و آرام آرام روی تخت بگذارید و به پهلو بخوابید.

 

بهتر است در دوران بارداری به پهلوی چپ بخوابید. خوابیدن به پهلوی چپ در بارداری باعث می‌شود اکسیژن و مواد غذایی راحتتر از جفت به جنین برسد. همچنین خوابیدن به پهلوی چپ کمک می‌کند در دوران بارداری بهتر بخوابید و دچار بی‌خوابی دوران حاملگی نشوید.
با قرار دادن یک بالش در بین پاهای خود، یک بالش در زیر شکم و یک بالش یا یک حوله پیچیده شده در پشت خود، توازن بدن خود را حفظ کرده و به پهلوی چپ بخوابید.
نحوه دیگر خوابیدن به پهلوی چپ در بارداری، موقعیت سه چهارم است.
روی پهلوی چپ بخوابید، بازوی دست چپ خود را پشت سر خود و پای چپ خود را مستقیم و به سمت پایین قرار دهید و پای راست خود را خم کرده و آن را روی بالشی که بین پاهای خود قرار دادید، استراحت دهید. همچنین بهتر است یک بالش هم پشت خود قرار دهید.

اگر خوابیدن به پهلوی چپ برای شما راحت نیست و یا با خوابیدن به سمت چپ بدنتان درد می‌گیرد، سعی کنید به پهلو راست خود بپیچید. چون خوابیدن به پهلوی راست در بارداری خطرناک نیست.

برای دانستن مزایای به پهلو خوابیدن به مقاله صحیح‌ترین حالت خوابیدن مراجعه کنید.

طاق باز خوابیدن در دوران بارداری

طاق باز خوابیدن در دوران بارداری بعداز سه ماهه اول خطرناک است. فقط در چند هفته اول بارداری می‌توانید طاق باز بخوابید. خوابیدن به پشت در چند هفته اول بارداری مشکلی ندارد، زیرا رحم شما هنوز خیلی بزرگ نشده و هیچ نوع فشاری روی سیاهرگی که خون را به قلب شما برمی‌گرداند وارد نمی‌شود. اما در سه ماهه دوم بارداری طاق باز خوابیدن می‌تواند باعث حالت تهوع و سرگیجه شود و همچنین انتقال اکسیژن به جنین را کاهش دهد.

برای اینکه در طول چند هفته اول بارداری به راحتی طاق باز بخوابید، بالشی را در زیر ران خود قرار دهید و بگذارید پاهای شما به طرفین باز شود. همچنین می توانید یک یا هر دو پا را به عقب و جلو بچرخانید تا عضلات پایین تنه تحت فشار نباشد و شل شود.

خوابیدن روی شکم در بارداری

خوابیدن روی شکم در بارداری بجز هفته‌های اول عوارض دارد. بعد از سه ماهه اول بارداری روی شکم نخوابید. بسیاری از خانم‌های باردار در هفته اول بارداری خود به راحتی روی شکم می خوابند؛ به خصوص کسانی که از قبل عادت دارند روی شکم بخوابند. اما هر چه شکمتان بزرگتر می‌شود خوابیدن روی شکم سخت تر و خطرناک‌تر می‌شود. پس اگر عادت به اینکار دارید، سعی کنید هرچه زودتر این عادت را عوض کنید وگرنه می‌تواند منجر به اتفاقات جبران ناپذیری شود.

روی شکم خوابیدن بعد از سه ماهه اول بارداری به جنین آسیب می‌زند، بنابراین سعی کنید در ادامه دوران بارداری خود به پهلو بخوابید. همچنین اگر طرز خوابیدن شما در بارداری صحیح نباشد ممکن است جنین با لگد زدن بیدارتان کند تا پهلو به پهلو شوید و در وضعیت بهتری قرار بگیرید.

طرز صحیح بلند شدن از خواب در بارداری

به پهلو شدن در بارداری ممکن است برایتان سخت باشد، سعی کنید در بارداری به آرامی پهلو به پهلو شوید. اگر با خوابیدن به پهلوی چپ در بارداری مشکل دارید، آهسته به پهلوی راست بروید.

برای جلوگیری از هرگونه سرگیجه یا حالت تهوع موقع بلند شدن در بارداری، قبل از اینکه از تخت بلند شوید نفس عمیق بکشید. این کار همچنین از کمر درد در بارداری جلوگیری می‌کند. برای بلند شدن از تخت در دوران بارداری حتما از کسی کمک بگیرید تا با گرفتن دست شما، برای شما تکیه‌گاه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.