خوابیدن بدون بالش + مزایا و معایب

خوابیدن بدون بالش در کدام حالت خواب مفید است؟

0 3,683

- تبلیغات -

اگر شما با گردن درد از خواب بیدار می‌شوید، احتمالا به این فکر کردید که بدون بالش خوابیدن می‌تواند مشکل گشا باشد. امروزه مقالات زیادی وجود دارد که بازار گرمی می‌کنند برای خوابیدن بدون بالش، اما باید بگوییم که حقیقت چیز دیگری است.

تا به حال در بین مقالات دیگر، درباره‌ی تاثیر تشک و بالش سخن گفتیم. اما امروز قصد داریم که به طور مفصل تر به بحث بالش بپردازیم. ما می‌توانیم همین الان با بالش های اشتباه برای حالت خواب خود، یا بالش های بسیار قدیمی که دیگر کارایی ندارند خداحافظی کنیم. اگر شما یک تشک خوب خریداری کردید، اما هنوز مشکل خواب دارید، وقت آن است که به وضعیت بالش خود نگاهی بیاندازید.

بالش ها به خودی خود ضرری ندارند. و به همراه تشک، بالش قطعا نقش مهمی در پوشش سلامتی ستون فقرات در هنگام خواب ایفا می‌کند.

سوال این نیست که آیا باید با بالش بخوابید یا بدون بالش؟ سوال اصلی این است که بر اساس حالت خواب خود، باید با بالش بخوابید یا بدون بالش؟

در اکثر مواقع، حالت خواب شما تعیین می‌کند که چه نوع بالشی باید استفاده کنید، و خوابیدن بدون بالش می‌تواند به شما کمک کند یا به شما صدمه بزند.

کسانی که به پهلو می‌خوابند: باید بدون بالش بخوابید؟

این موضوع برای همه صدق می‌کند؟ مسلما خیر. اگر چه به پهلو خوابیدن به نظر عام، سالم ترین حالت خوابیدن است اما اگر با بالش مناسب تحت پوشش قرار نگیرید می‌تواند به بدترین حالت خواب تبدیل شود. کسانی که به پهلو می‌خوابند به بالشی نیاز دارند که با تشکشان جفت شود تا ستون فقرات را، هنگام خواب، در حالت تعادل نگه دارد.

تشک مناسب که هم تراز بدن باشد به کسانی که به پهلو می‌خوابند اجازه می‌دهد که فشار را در تشک پخش کنند و همه‌ی نقاط بدن به یک اندازه در تشک فرو برود، اما بدون بالش، وزن سر باعث برهم زدن تعادل گردن و پایین رفتن آن نسبت به سطح بدن و در نتیجه برهم خوردن تعادل کل ستون فقرات خواهد شد. خوابیدن بر روی شانه های خود انتخاب خوبی نیست، به دلیل اینکه باعث ایجاد فشار به کمر و خواب رفتن عضلات بازو و شانه‌ی شما می‌شود. علاوه بر این، این درد و خواب رفتگی به دلیل اینکه به یک طرف می‌خوابید، بسیار غیر یکنواخت است.

- تبلیغات -

کسانی که به پهلو می‌خوابند، نیازمند بالش ضخیم هستند، به اندازه ای ضخیم که فاصله‌ی بین گردن وشانه ها را پوشش دهد. بالش های دارای انحنای گردن به پوشش گردن کسانی که به پهلو می‌خوابند کمک می‌کند. بالش های مموری فوم نیز اگر با قوس بیشتر زیر گردن و قوس کمتر زیر سر قرار بگیرد مناسب است.

بالش مناسب افرادی که به پهلو می‌خوابند، باید سر و گردن آنها را صاف و هم تراز با ستون فقرات نگه دارد. بالشی که خیلی ضخیم باشد، می‌تواند گردن را کج کند و تعادل بین سر و گردن و ستون فقرات را برهم زند، در عین حال، بالشی که خیلی نرم یا خیلی نازک باشد نیز گردن را به سمت داخل کج می‌کند.

علاوه بر بالش زیر سر، افرادی که به پهلو می‌خوابند می‌توانند از مزایای بالش نازک در بین پاهای خود بهره مند شوند که باعث برقراری تعادل می‌شود و باسن را در راستای ستون فقرات نگه می‌دارد.

کسانی که به پشت می‌خوابند: باید بدون بالش بخوابند؟

زمانی که این دسته از افراد روی تشک های فنری یا نرم دراز می‌کشند، فاصله کوچکی به صورت طبیعی بین قسمت پایین کمر و تشک، و به همان اندازه بین گردن و تشک ایجاد می‌شود. تشک های مموری فوم، فضایی بین قسمت پایینی کمر و تشک ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود باسن بیشتر داخل تشک فرو رود، زیرا خاصیت تشک های مموری فوم در بر گرفتن قسمت پایین کمر است.

اما باز هم فاصله ای میان گردن و سطح تشک وجود دارد. خوابیدن بدون بالش موجب فرو رفتن سر داخل تشک می‌شود و در نهایت جای سر، به اندازه کافی راحت نیست. بالش خیلی سفت نیز تاثیر معکوس می‌گذارد و سر را بیش از حد بالا نگه می‌دارد و چانه را به سینه نزدیک می‌کند.

برای کسانی که طاق باز می‌خوابند، هم سطح بودن گردن و ستون فقرات بسیار مهم است. یک بالش نازک و مموری فوم می‌تواند بهترین گزینه باشد. بالش های دارای انحنای گردن، یا بالش های U شکل نیز به عنوان گزینه های جایگزین بسیار مناسب هستند.

علاوه بر این، قرار دادن بالش نازک در بین پاها نیز می‌تواند به ستون فقرات کمک کند تا در حالت تعادل قرار بگیرد.

کسانی که به شکم (دمر) می‌خوابند: باید بدون بالش بخوابند؟

بالاخره رسیدیم به حالت خوابی که خوابیدن بدون بالش مزیت محسوب می‌شود. اگر چه از خروپف و آپنه خواب جلوگیری می‌کند، اما در کل خوابیدن به شکم ناسالم ترین حالت خوابیدن است. به دلیل اینکه گردن را تحت فشار قرار می‌دهد و باعث گرفتگی و درد در گردن و همچنین خارج کردن ستون فقرات از حالت تعادل می‌شود.

محققان به کسانی که دمر می‌خوابند توصیه می‌کنند که برای خوابیدن از بالش نازک استفاده کنند یا کلا بدون بالش بخوابند. برخی از افراد احساس ناراحتی می‌کنند اگر بدون بالش بخوابند، در این موارد باید از بالش نازک استفاده شود. اما بهتر است که بدون بالش بخوابید زیرا تعادل ستون فقرات شما را حفظ می‌کند و سر و گردن را در راستای کمر قرار می‌دهد.

افرادی که دمر می‌خوابند چه با بالش و چه بدون بالش حتما از یک بالش نازک در زیر باسن خود استفاده کنید تا به تعادل ستون فقرات شما کمک کند.

نتیجه گیری پیژامه

در نهایت انتخاب خوابیدن با بالش یا بدون بالش به عهده شماست. با توجه به شخصیت و عادات خودتان می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. مهم ترین چیزی که این است که مورد انتخابی شما باید بتواند راحتی را در هنگام خواب برای شما به ارمغان آورد.

با این حال، پیژامه یک راهنمای کلی برای زمانی که انتخاب می‌کنید بدون بالش بخوابید در نظر گرفته است که در اصل جمع بندی و نتیجه گیری موارد بالاست:

  • کسانی که به پهلو می‌خوابند باید از بالش و ترجیحا نوع ضخیم آن استفاده کنند.
  • کسانی که به پشت می‌خوابند باید با بالش نازک بخوابند، البته اگر بخواهند روی تشک های نرم بخوابند احتمالا هیچ بالش مناسبی پیدا نخواهند کرد.
  • افرادی که به شکم می‌خوابند، تا جایی که احساس راحتی کنند، باید بدون بالش بخوابند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.