حرف زدن در خواب؛ معنادار، خطرناک یا چرت و پرت؟

حرف زدن در خواب واقعیت دارد؟

12 13,531

- تبلیغات -

حرف زدن در خواب نشانه چیست؟

اوایل ازدواج متوجه شدم همسرم گاهی در خواب حرف می‌زند، وسوسه شدم که از او چند سوال بپرسم، مثلا می ‌پرسیدم زیباترین دختری که می‌شناسی کیست؟ او سعی می‌کرد به سوال من جواب دهد ولی هیچ وقت کلماتی که بیان می‌کرد معنای خاصی نداشتند مثلا یکبار گفت ماکروفر گرسنه است و در کل جواب‌هایش ربطی به سوال من نداشت. گاهی حالت صدایش که با حالت عادی فرق داشت و این من را می‌ترساند و سعی می‌کردم او را بیدار کنم تا خودم دوباره بتوانم بخوابم. حتی گاهی احساس می‌کردم در خواب به زبان دیگری حرف می‌زند اما نمی‌فهمیدم به چه زبانی؟ در صورتی که او زبان دیگری بلد نیست.

بعضی اوقات این مبهم گویی‌ها در من ترس ایجاد می‌کرد، خصوصا وقتی روز سختی داشت و نگران چیزی بود بیشتر در خواب هذیان می‌گفت. حتی یک بار هم در خواب داد زد و با وحشت بیدار شد اما اصلا یادش نمی‌آمد که در خواب حرف می‌زده است.

در نمایشنامه معروف شکسپیر نیز لیدی مکبث شبی در خواب حرف می‌زد و به گناه خود اعتراف می‌کرد و سعی می‌کرد خون پلدشاه دانکن را از دستانش پاک کند. اینها داستان‌ها یا بهتر است بگوییم افسانه‌هایی در مورد حرف زدن در خواب هستند، اما آیا در واقعیت هم حرف زدن در خواب معنای خاصی دارد و قابل استناد است؟ با پیژامه تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

آیا افراد زیادی در خواب حرف می‌زنند؟

جالب است بدانید حرف زدن در خواب در میان مردان شایع‌تر از زنان است. همچنین کودکان بیشتر از بزرگسالان در خواب حرف می‌زنند. حدودا نیمی از کودکان در خواب سومنیلوکی را تجربه می‌کنند و باعث می‌شوند والدین‌شان شک کنند که کودکشان از خواب پریده است و به او سربزنند.

با رسیدن به سن بلوغ عادت حرف زدن در خواب کودکان در 90% آنها از بین می‌رود اما برخی تا بزرگسالی در خواب حرف می‌زنند. بر اساس تحقیقات حدود 5% بزرگسالان در خواب حرف می‌زنند. گاهی حرف زدن در خواب با چشم باز هم رخ می دهد. حرف زدن کودکان در خواب با چشم بازخیلی شایع است.

معنای سومنیلوکی این است که شما بدون اینکه خودتان متوجه شوید در خواب حرف می‌زنید. اما جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن‌های مخصوص حرف زدن در خواب روی گوشی‌تان، که با صدا فعال می‌شود، متوجه شوید که آیا در خواب حرف می‌زنید یا نه و چه می‌گویید. این برنامه به محض صحبت کردن در خواب، صدای شما را ضبط می‌کند.

 

با ضبط کردن حرف زدن در خواب متوجه می‌شوید که چقدر این صداها می‌تواند در شب برای دیگران آزاردهنده باشد. شما احتمالا ترکیب حروف بی‌معنی و افکار در هم بر همی را به زبان می‌آورید، احتمال دارد صدایتان با حالت بیداری فرق داشته باشد و اطرافیان را کمی بترساند. همین اختلاف صدای حالت بیداری و خواب باعث می‌شود که افراد خرافاتی فکر کنند که ارواح و اجنه شما را تسخیر کرده‌اند. صحبت کردن در خواب ممکن است منجر به ایست قلبی در خواب شود. گاهی مردان با صدای زنانه و زنان با صدای مردانه در خواب حرف می‌‌زنند که عجیب و ترسناک است!!!

چرا در خواب حرف می‌زنیم؟

حرف زدن در خواب ممکن است به دلیل مشکلات جسمانی در افراد بالای 25 سالی باشد که پیش از این هیچ سابقه‌ای از این اختلال نداشته‌اند. از علت‌های حرف زدن در خواب می‌توان به استرس، مصرف الکل، تب بالا و بیماری‌های روحی اشاره کرد. برای مثال تجربه فجایعی مثل سیل، آتش سوزی یا دزدی مسلحانه می‌تواند باعث شود تا فرد در خواب کلماتی همچون غرق شدن، سوختن یا تفنگ را به زبان آورد.

بیشتر کلمات و جملات بریده بریده‌ای که در خواب می‌گوییم از ضمیرناخودآگاهمان می‌آید. جالب است بدانید کسانی که در خانواده‌شان سابقه حرف زدن در خواب دارند بیشتر در معرض این اختلال هستند و حرف زدن در خواب به نوعی ژنتیکی است.

حرف زدن در خواب

دلیل ناله کردن در خواب چیست؟

- تبلیغات -

ناله کردن در خواب یا کاتاترنیا اختلالی از انواع حرف زدن در خواب است که عموما با وقفه تنسی یا همان آپنه خواب مرتبط است. ناله کردن در خواب ممکن است شبیه به خروپف به نظر برسد، اما علت بروز آن متفاوت است. خروپف زمانی رخ می‌دهد که عمل دم را انجام می‌دهید. نفس را به داخل می‌کشید، ماهیچه‌ها و بافت‌های شل شده در نایتان می‌لرزند و سر و صدا ایجاد می‌کنند. در حالی که ناله کردن در خواب زمانی است که شما عمل بازدم را انجام می دهید.هر ناله در خواب ممکن است بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه طول بکشد. گاهی ناله کردن در خواب شبیه صدای زوزه هم می‌شود که می‌تواند باعث ترس و رنجش دیگران شود.

ممکن است استرس دلیل ناله کردن در خواب باشد. همچنین شل شدگی عضله‌های دیواره گلو نیز می‌توانند علاوه بر خروپف و آپنه خواب منجر به ناله کردن در خواب نیز شود. ورزشکاران و شناگرها بیشتر از سایرین در خواب ناله می کنند.

درمان ناله کردن در خواب چیست؟

اگر در خواب ناله می‌کنید سعی کنید طاق باز نخوابید. سعی کنید به پهلو بخوابید تا جاذبه زمین، زواید گوشتی حلق و زبانتان را روی مجرای تنفسی نیندازد و همواره راه هوا باز بماند. اگر خیلی به طاق باز خوابیدن عادت کرده‌اید حتما زیر سرتان بالش بلندی بگذارید.

اگر در مورد حالت‌های مختلف خوابیدن اطلاعی ندارید، مقاله‌ی صحیح‌ترین حالت‌ خوابیدن را مطالعه کنید.

 • دستگاه کمک تنفسی در خواب

گاهی متخصص برای شما دستگاه سی پپ CPAP تجویز می‌کند. این دستگاه با ایجاد فشار هوای مثبت پیوسته که دستگاه کوچکی است که کنار تختتان قرار می‌گیرد، هوای فشرده را از طریق ماسک دهانی یا بینی وارد مجرای تنفسی‌تان می‌کند و اجازه نمی‌دهد در خواب نفستان بند بیاید و ناله کنید. این دستگاه عموما برای مبتلایان به آپنه خواب انسدادی تجویز می‌شود. دستگاه سی پپ برای هر فردی تنظیمات متفاوتی دارد و هرگز نباید بدون نسخه و دستور پزشک تهیه و استفاده شود.

 • نایت گارد دندان و فک

با این وسایل فک پایین کمی جلوتر فرار می‌گیرد و موقع خواب راه تنفسی بند نمی‌آید و درمان خوب و بدون عوارضی برای ناله کردن در خواب است.

 علت داد زدن و فحش دادندر خواب چیست؟  در خواب نشانه چیست؟

طبق تحقیقات مردان بیشتر از زنان در خواب فحش می‌دهند. آیا شما هم تا به حال به خاطر حرف‌های زشتی که در خواب زده‌اید احساس خجالت کرده‌اید؟ طبق تحقیقاتی که در فرانسه انجام شد احتمال استفاده از کلمات رکیک در حرف زدن در خواب بالا است. 24% حرف‌ها در خواب بار منفی دارد و 22% آن فحش و ناسزا است. اکثرا در حرف زدن در خواب شخص دیگری را خطاب قرار می‌دهیم و با خودمان حرف نمی‌زنیم. عموما به دلیل خواب دیدن در مرحله رِم است که حرف زدن در خواب حالت تدافعی، عصبانی و فحش دادن به خود می‌گیرد و روشی برای خلاص کردن خودمان از اتفاقاتی است که در رویا یا کابوس برایمان رخ می‌دهد.

حرف زدن در خواب

علت حرف زدن در خواب به زبان دیگر چیست؟

اگر احساس می‌کنید شخصی در خواب به زبان دیگری حرف می‌زند نترسید. هیچ موجودی جسم او را تسخیر نکرده است. ممکن است آن فرد آشنایی کمی با آن زبان داشته باشد یا در محیطی که آن زبان را حرف می‌زنند برای مدتی زندگی کرده باشد یا حتی به آن زبان زیاد فیلم دیده باشد. به طوری که در ضمیرناخودآگاهش با آن زبان مانوس شده باشد. گاهی هم ما به دلیل مبهم بودن حرف‌های او فکر می‌کنیم او به زبان دیگری در خواب سخن می‌گوید در صورتی که چیزی جز چرت و پرت نمی‌گوید.

آیا حرف زدن در خواب به خاطر خواب دیدن است؟

ممکن است حرف زدن در خواب با دیدن رویای خاصی شروع شود اما الزاما این طور نیست. بیشتر اوقات وقتی کسی را که در حال حرف زدن در خواب است بیدار می‌کنیم، می‌گوید که خواب خاصی نمی‌دیده است. هم در کودکان و هم در بزرگسالان، حرف زدن در خواب ممکن است در هر کدام از مراحل خواب رخ دهد. حتی در خواب عمیق رِم هم ممکن است بی‌اختیار شروع به حرف زدن کنیم. جالب اینجاست که تقریبا همه عضلات در خواب رِم از کار می‌افتد. به همین دلیل حرف زدن در خواب رِم کمی غیرمنتظره است.

فلج خواب در مرحله رِم برای محافظت از خودمان لازم است. در این مرحله از خواب مغز مانع تکان دادن دست و پا می‌شود تا محتوای خواب خود را بازی نکنیم. اگر خواب ببینید چند تا سگ وحشی دنبالتان کرده است قطعا از جایتان می‌پرید و دور خانه شروع به دویدن می کنید. این سازوکار با فلج کردن عضلات از این نوع واکنش‌های ناگهانی ناشی از خواب دیدن محافظت می‌کند. اما حرف زدن در خواب فلج کننده رِم چطور ممکن است؟

آرتور آرکین، این مساله را به شنا کردن فوک‌های دریایی زیر آب شباهت می‌دهد. فوک‌ها گاهی به سطح آب می‌آیند و دوباره زیر آب می‌روند. در نظریه حرف زدن در خواب رِم آرکین، فرد از خواب رِم تنها چند لحظه خارج می‌شود و چند کلمه‌ای ادا می‌کند و بعد دوباره در خواب رِم غرق می‌شود و عضلاتش دوباره از حرکت بازمی‌ایستند.

download آرتور آرکین محقق خواب

درمان حرف زدن در خواب

اگر شریک خوابتان بعضی شب‌ها در خواب حرف می‌زند می‌توانید از دستگاه نویز سفید استفاده کنید. همچنین با دانلود کردن موسیقی نویز سفید یا روشن کردن پنکه تا جای ممکن صدای همسرتان را به حداق برسانید. تلاش نکنید تا از همسرتان در خواب اعتراف بگیرید و بی دلیل خودتان و او را اذیت نکنید چون حرف‌هایی که در خواب می‌زنیم هیچ منطق و معنایی پشتش نیست.

آیا حرف‌هایی که در خواب می‌زنیم معنای خاصی دارد؟

بیشترین رکورد صحبت کردن در خواب که تا به حال ثبت شده مربوط به آهنگ سرای معروف، دایان مک گرگور می‌باشد. مک گرگور حتی در خواب هم نبوغش را نمایان می‌کرد و از 500 نوار ضبط شده‌ای که هم اتاقیش شب‌ها از صحبت کردن او جمع کرده بود، آلبومی به نام دنیای رویای دایان مک گرگور (The Dream World of Dion McGregor) به بازار آمد.

چکار کنم همسرم در خواب حرف نزند؟

به او گوشزد کنید که بهداشت خواب را رعایت کند. چه خودتان چه همسرتان دچار اختلال حرف زدن در خواب باشد بهتر است این موارد را رعایت کنید.

 • هر شب سر ساعت مشخصی بخوابید و صبح‌ها هم به موقع بیدار شوید.
 • قبل خواب دوش آب گرم بگیرید و موهایتان را کامل خشک کنید.
 • سعی کنید اتاقتان را تاریک، ساکت و خنک نگه دارید.
 • قبل خواب ورزش سنگین نکنید و از خوردن غذاهای سنگین چرب، شیرین و تند خودداری کنید.
 • با نوشیدن دمنوش آرامبخش بابونه یا سنبل الطیب سعی کنید استرس و افسردگی را از خود دور کنید.
 • سعی کنید نگرانی ها و دغدغه‌های روز بعدتان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و به خودتان بگویید الان وقت خواب است و فردا سر فرصت به این‌ها خواهم پرداخت.
 • موسیقی خواب گوش کنید.
 • موبایلتان را کنار بگذارید و اتاق خوابتان را همیشه مرتب نگه دارید.
 • اگر در خواب حرف می‌زنید از همسر یا سایر اطرافیان بخواهید علائم و تعداد دفعات و حتی چند جمله‌های آن را یادداشت یا ضبط کنند. تا در صورت نیاز به مراجعه به روانشناس یا متخصص خواب برای چند هفته گزارش شخصی کاملی از نظر وضعیت خوابتان داشته باشید. ممکن است متخصص خواب از شما تست خواب پلی سومنوگراف بگیرد و یک شب تا صبح تمام علائمتان در خواب را بررسی و تحلیل کند.
12 نظرات
 1. سروش می گوید

  جالب بود، من خودم زمان هایی که خیلی خسته هستم یا خیلی اعصابم بهم ریخته است، تو خواب حرف میزنم

 2. عطیه می گوید

  من تو خواب هم حرف میزنم، هم لگد مبزنم هم داد و بیداد میکنم تا حالا کسی این مشکل رو داشته که پیش دکتر رفته باشه؟

 3. ساره می گوید

  اخ اخ شوهر منم همینجوریه یه کارایی میکنه خنده دار تو خواب حرف میزنه ولی داد نه لگد نمیزنه به جاش بلند میشه کارا دیگه میکنه مثلا بلند میشو منو بیدار میکنه ازم سوال میپرسه قربون صدقم میره یا مثلا خواب بد میبینه یهو منو میکنه زیر پتو که مثلا کسی اذیتم نکنه?

 4. جوجو کوشولو می گوید

  منم توخواب حرف میزنم یه شب خواهرم گفت کل برنامه کودک اجی کوچیکموتوخواب تعریف کردم….یسری هم نامزدم گفت چقدحرف میزنی توخواب3باربیدارشدم ببینم کارم داری?????همیشه اینطورنیستمانمیدونم چرا

 5. لیلا خانوم می گوید

  من تو خواب حرف میزنم یه شب تو هند با یه هندی تو یه اتاق بودم بنده خدا هندیه زهره ترک شده بود فکر کرده بود من جن زده شدم چون حرفهام مثل ورد خوندن بوده معنی کلماتم رو هم که نمیفهمیده تا صبح از ترس نخوابیده بود

 6. motiii می گوید

  وای من یبار تو خواب پاشدم نشستم اهنگ میخوندم صبح همه شنیده بودن چون بلند بلند میخوندم انقد خجالت کشیدم

 7. نادیا می گوید

  سلام،من هر شب حرف میزنم و هم جیغ میکشم که تقریبا ۳ سال شده از شروعش گذشته،خستگی،استرس و… هم ندارم اما خواهرم میگه به زبان دیگه ایی حرف میزنم که باعث وحشت خانواده ام شده،آیا دارویی وجود دارد یا از طریق مشاوره باید کار کرد؟

  1. حسین شیرویه می گوید

   روش درمانی تغییر در سبک زندگی رو امتحان کنید اگر موثر نبود حتما به متخصص خواب مراجعه کنید

 8. Amir Rap می گوید

  با سلام من یک پسر ۱۲ ساله هستم که هر شب حالم خیلی بد میشه جوری که یه اتفاقی ذهنم را درگیر می‌کنه که خودم نمی‌دونم چی هست . واقعا توصیفش خیلی بسیار سخته و در همین موقع میرم به سراغ مامانم و ازش سوال میکنم ولی حتی نمیتونم درست بیان کنم و چرت و پرت میگم مثلا دیشب پرسیدم آیا (دوست پدرم می‌دونه “بقیش یادم نیست”) من پدرم اصلا دوستی نداره و اهل رفیق بازی نیست .

  لطفاً اگر میشه کمکم کنید خیلی تحملش سخته که هر شب حالت بد بشه

 9. Amir Rap می گوید

  و همه‌ی این اتفاق ها در طول بیدار بودن است
  مریضی و چیزی هم ندارم

  1. کیمیا می گوید

   منم همسنت بودم اینجوری بودم خوب شدم بخاطر استرسه زیاد و شاید یکم افسردگی درکل قبل خواب به چیزی فکر نکن و دکتر برو

 10. علی امیری می گوید

  سلام.من ۱۷ سالمه هرچندوقت یکبار از خواب بلند میشم با چشمای بار حرف میزنم حتی یه چیزایی هم به وضوح میبینم ولی صبح یادم نیست اون لحظه مادرم بیدارم میکنه و تازه میفهمم چخبره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.