حرف زدن در خواب؛ معنادار، خطرناک یا چرت و پرت؟زمان مطالعه ۴ دقیقه

0

حرف زدن در خواب نشانه چیست؟ چه عواملی باعث حرف زدن در خواب میشود؟

اوایل ازدواج متوجه شدم همسرم گاهی در خواب حرف می‌زند، وسوسه شدم که از او چند سوال بپرسم، مثلا می ‌پرسیدم زیباترین دختری که می‌شناسی کیست؟ او سعی می‌کرد به سوال من جواب دهد ولی هیچ وقت کلماتی که بیان می‌کرد معنای خاصی نداشت مثلا یکبار گفت ماکروفر گرسنه است و در کل جواب‌هایش ربطی به سوال من نداشت. گاهی تون صدایش که با حالت عادی اش فرق داشت و این من را می‌ترساند و سعی می‌کردم او را بیدار کنم تا خودم دوباره خوابم ببرد. حتی گاهی احساس می‌کردم در خواب به زبان دیگری حرف می‌زند اما نمی‌فهمیدم به چه زبانی؟ در صورت که او زبان دیگری بلد نیست. بعضی اوقات این مبهم گویی‌هایش می‌ترساندم. خصوصا وقتی روز سختی داشت و نگران چیزی بود بیشتر در خواب هذیان می‌گفت. حتی یک بار هم در خواب داد زد و با وحشت بیدار شد اما اصلا یادش نمی‌آمد که در خواب حرف می‌زده است.

در نمایشنامه معروف شکسپیر نیز لیدی مکبث شبی در خواب حرف می‌زد و به گناه خود اعتراف می‌کرد و سعی می‌کرد خون پلدشاه دانکن را از دستانش پاک کند. اما آیا در واقعیت هم حرف زدن در خواب معنای خاصی دارد و قابل استناد است؟ بیایید با پیژامه بیشتر راجع به حرف زدن در خواب بخوانیم.

آیا افراد زیادی در خواب حرف می‌زنند؟

جالب است بدانید حرف زدن در خواب در میان مردان شایع‌تر از زنان است. همچنین کودکان بیشتر از بزرگسالان در خواب حرف می‌زنند. حدودا نیمی از کودکان در خواب سومنیلوکی را تجربه می‌کنند و باعث می‌شوند والدین‌شان شک کنند که کودکشان هنوز از خواب پریده است و به او سربزنند. با رسیدن به سن بلوغ عادت حرف زدن در خواب کودکان در ۹۰% آنها از بین می‌رود اما برخی تا بزرگسالی در خواب حرف می‌زنند. بر اساس تحقیقات حدود ۵% بزرگسالان در خواب حرف می‌زنند. گاهی حرف زدن در خواب با چشم باز هم رخ می دهد. حرف زدن کودکان در خواب با چشم بازخیلی شایع است.

اما مشکل اینجاست که اگر تنها بخوابیم ممکن است تا مدت‌ها متوجه نشویم که در خواب حرف می‌زنیم. معنای سومنیلوکی این است که شما بدون اینکه خودتان متوجه شوید در خواب حرف می‌زنید. اما جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن‌های مخصوص حرف زدن در خواب روی گوشی‌تان، که با صدا فعال می‌شود، متوجه شوید که آیا در خواب حرف می‌زنید یا نه و چه می‌گویید. این برنامه به محض صحبت کردن در خواب، صدای شما را ضبط می کند.

با ضبط کردن حرف زدن در خواب متوجه می‌شوید که چقدر این صداها می‌تواند در شب برای دیگران آزاردهنده باشد. شما احتمالا ترکیب حروف بی معنی و افکار در هم بر همی را به زبان می‌آورید، احتمال دارد صدایتان با حالت بیداری فرق داشته باشد و اطرافیان را کمی بترساند. همین اختلاف صدای حالت بیداری و خواب باعث می‌شود که افراد خرافاتی فکر کنند که ارواح و اجنه شما را تسخیر کرده‌اند. صحبت کردن در خواب ممکن است منجر به ایست قلبی در خواب شود. گاهی مردان با صدای زنانه و زنان با صدای مردانه در خواب حرف می‌‌زنند که عجیب و ترسناک است.

چرا در خواب حرف می‌زنیم؟

حرف زدن در خواب ممکن است به دلیل مشکلات جسمانی در افراد بالای ۲۵ سالی باشد که پیش از این هیچ سابقه‌ای از این اختلال نداشته‌اند. از علت‌های حرف زدن در خواب می‌توان به استرس، مصرف الکل، تب بالا و بیماری‌های روحی اشاره کرد. برای مثال تجربه فجایعی مثل سیل، آتش سوزی یا درزدی مسلحانه می‌تواند باعث شود فرد در خواب کلماتی همچون غرق شدن، سوختن یا تفنگ را به زبان آورد.

حرف زدن در خواب به دلیل تحریک بیش از حد سیستم عصبی به دلیل استرس، الکل، تب و مواد مخدر است.

بیشتر کلمات و جملات بریده بریده‌ای که در خواب می‌گوییم از ضمیرناخودآگاهمان می‌آید. جالب است بدانید کسانی که در خانواده شان سابقه حرف زدن در خواب دارند بیشتر در معرض این اختلال خواب هستند و حرف زدن در خواب ژنتیکی است.

دلیل ناله کردن در خواب چیست؟ چرا تو خواب ناله میکنم؟

ناله کردن در خواب یا کاتاترنیا اختلالی از انواع حرف زدن در خواب است که عموما با وقفه تنسی یا همان آپنه خواب مرتبط است. ناله کردن در خواب ممکن است شبیه به خروپف به نظر برسد، اما علت بروز آن متفاوت است. خروپف زمانی رخ می دهد که عمل دم را انجام می‌دهید. نفس را به داخل می‌کشید و ماهیچه ها و بافت‌های شل شده در نایتان می لرزند و سر و صدا ایجاد می کنند. در حالی که ناله کردن در خواب زمانی است که شما عمل بازدم را انجام می دهید. هر ناله در خواب ممکن است بین ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه طول بکشد. گاهی ناله کردن در خواب شبیه صدای زوزه هم می‌شود که واقعا دیگران را می‌ترساند و رنج می‌دهد. ممکن است استرس دلیل ناله کردن در خواب باشد. همچنین شل شدگی عضله‌های دیواره گلو نیز می‌توانند علاوه بر خروپف و آپنه خواب منجر به ناله کردن در خواب نیز شود. ورزشکاران و شناگرها بیشتر از سایرین در خواب ناله می کنند.

درمان ناله کردن در خواب چیست؟

اگر در خواب ناله می‌کنید سعی کنید طاقباز نخوابید. سعی کنید به پهلو بخوابید تا جاذبه زمین، زواید گوشتی حلقتان و زبانتان را روی مجرای تنفسی تان نیندازد و همواره راه هوا باز بماند. اگر خیلی به طاقباز خوابیدن عادت کرده‌اید حتما زیر سرتان بالش بلندی بگذارید.

دستگاه کمک تنفسی در خواب

گاهی متخصص برای شما دستگاه سی پپ CPAP تجویز می‌کند. این دستگاه با ایجاد فشار هوای مثبت پیوسته که دستگاه کوچکی است که کنار تختتان قرار می‌گیرد، هوای فشرده را از طریق ماسک دهانی یا بینی وارد مجرای تنفسی تان می کند و اجازه نمی‌دهد در خواب نفستان بند بیاید و ناله کنید. این دستگاه عموما برای مبتلایان به آپنه خواب انسدادی تجویز می‌شود. دستگاه سی پپ برای هر فردی تنظیمات متفاوتی دارد و هرگز نباید بدون نسخه و دستور پزشک تهیه و استفاده شود.

نایت گارد دندان و فک

با این وسایل فک پایین کمی جلوتر فرار می گیرد و موقع خواب راه تنفسی تان بند نمی‌آید و درمان خوب و بدون عوارضی برای ناله کردن در خواب است.

 علت داد زدن در خواب چیست؟ فحش دادن در خواب نشانه چیست؟

طبق تحقیقات مردان بیشتر از زنان در خواب فحش می‌دهند. آیا شما هم تا به حال به خاطر حرف‌های زشتی که در خواب زده‌اید احساس خجالت کرده‌اید؟ طبق تحقیقاتی که در فرانسه انجام شد احتمال استفاده از کلمات رکیک در حرف زدن در خواب بالا است. احتمال گفتن کلمه نه در خواب بیشتر از کلکان دیگر است و فحش‌های زشت ۸ برای بیشتر از سایر کلمات استفاده می‌شود. ۲۴% حرف‌ها در خواب بار منفی دارد و ۲۲% آن فحش و ناسزا است. اکثرا در حرف زدن در خواب شخص دیگری را خطاب قرار می‌دهیم و با خودمان حرف نمی‌زنیم. عموما به دلیل خواب دیدن در مرحله رِم است که حرف زدن در خواب حالت تدافعی، عصبانی و فحش دادن به خود می‌گیرد و روشی برای خلاص کردن خودمان از اتفاقاتی است که در رویا یا کابوس برایمان رخ می دهد.

علت حرف زدن در خواب به زبان دیگر چیست؟

اگر احساس می‌کنید شخصی در خواب به زبان دیگری حرف می‌زند نترسید. هیچ موجودی جسم او را تسخیر نکرده است. ممکن است آن فرد آشنایی کمی با آن زبان داشته باشد یا در محیطی که آن زبان را حرف می‌زنند برای مدتی زندگی کرده باشد یا حتی به آن زبان زیاد فیلم دیده باشد. به طوری که در ضمیرناخودآگاهش با آن زبان مانوس شده باشد. گاهی هم ما به دلیل مبهم بودن حرف‌های او فکر می‌کنیم او به زبان دیگری در خواب سخن می‌گوید در صورتی که چیزی جز چرت و پرت نمی‌گوید.

آیا حرف زدن در خواب به خاطر خواب دیدن است؟

ممکن است حرف زدن در خواب با دیدن رویای خاصی شروع شود اما الزاما این طور نیست. بیشتر اوقات وقتی کسی را که در حال حرف زدن در خواب است بیدرا می‌کنیم، می‌گوید که خواب خاصی نمی‌دیده است. هم در کودکان و هم در بزرگسالان، حرف زدن در خواب ممکن است در هر کدام از مراحل خواب رخ دهد. حتی در خواب عمیق رِم هم ممکن است بی اختیار شروع به حرف زدن کنیم. جالب اینجاست که تقریبا همه عضلات در خواب رِم از کار می‌افتد. به همین دلیل حرف زدن در خواب رِم کمی غیرمنتظره است.

فلج خواب در مرحله رِم برای محافظت از خودمان لازم است. در این مرحله از خواب مغز مانع تکان دادن دست و پا می‌شود تا محتوای خواب خود را بازی نکنیم. اگر خواب ببینید چند تا سگ وحشی دنبالتان کرده است قطعا از جایتان می‌پرید و دور خانه شروع به دویدن می کنید. این سازوکار با فلج کردن عضلات از این نوع واکنش‌های ناگهانی ناشی از خواب دیدن محافظت می‌کند. اما حرف زدن در در خواب فلج کننده رِم چطور ممکن است؟

آرتور آرکین، محقق خواب این مساله را به شنا کردن فوک‌های دریایی زیر آب شباهت می‌دهد. فوک‌ها گاهی به سطح آب می‌آیند و دوباره زیر آب می‌روند. در نظریه حرف زدن در خواب رِم آرکین، فرد از خواب رِم تنها چند لحظه خارج می‌شود و چند کلمه‌ای ادا می‌کند و بعد دوباره در خواب رِم غرق می‌شود و عضلاتش دوباره از حرکت بازمی‌ایستند.

برای من بارها رخ داده که در خواب حرف بزنم اما به گفته اطرافیان خوشبختانه هیچ کدام از حرف‌هایم سر و ته نداشته‌اند و معنای خاصی نمی دادند.

درمان حرف زدن در خواب

اگر شریک خوابتان بعضی شب ها در خواب حرف می‌زند می‌توانید از دستگاه نویز سفید استفاده کنید. همچنین با دانلود کردن موسیقی نویز سفید یا روشن کردن پنکه تا جای ممکن شدای همسرتان را به حداق برسانید. تلاش نکنید تا از همسرتان در خواب اعتراف بگیرید و بی دلیل خودتان و او را اذیت نکیند چون حرف‌هایی که در خواب می‌زنیم چه منطق و معنایی پشت اش نیست.

آیا حرف‌هایی که در خواب می‌زنیم معنای خاصی دارد؟

بیشترین رکورد صحبت کردن در خواب که تا به حال ثبت شده مربوط به آهنگ سرای معروف، دایان مک گرگور (Dion McGregor) می باشد. مک گرگور حتی در خواب هم نبوغش را نمایان می کرد و از ۵۰۰ نوار ضبط شده ای که هم اتاقی اش شب ها از صحبت کردن او جمع کرده بود، آلبومی به نام دنیای رویای دایان مک گرگور (The Dream World of Dion McGregor) به بازار آمد.

چکار کنم همسرم در خواب حرف نزند؟

به او گوشزد کنید که بهداشت خواب را رعایت کند. چه خودتان چه همسرتان دچار اختلال حرف زدن در خواب باشد بهتر است این موارد را رخایت کنید. هر شب سر ساعت مشخصی بخوابید و صبح‌ها هم به موقع بیدار شوید. قبل خواب دوش آب گرم بگیرید و موهایتان را کامل خشک کنید. سعی کنید اتاقتان را تاریک، ساکت و خنک نگه دارید. قبل خواب ورزش سنگین نکنید و از خوردن غذاهای سنگین چرب، شیرین و تند خودداری کنید. با نوشیدن دمنوش آرامبخش بابونه یا سنبل الطیب سعی کنید استرس و افسردگی را از خود دور کنید. سع کنید نگرانی ها و دغدغه‌های روز بعدتان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و به خودتان بگویید الان وقت خواب است و فردا سر فرصت به این‌ها خواهم پرداخت. موسیقی خواب گوش کنید. موبایلتان را کنار بگذارید و اتاق خوابتان را همیشه مرتب نگه دارید. اگر در خواب حرف می‌زنید از همسر یا سایر اطرافیان بخواهید علائم و تعداد دفعات و حتی چند جمله‌های آن را یادداشت یا ضبط کنند. تا در صورت نیاز به مراجعه به روانشناس یا متخصص خواب برای چند هفته گزارش شخصی کاملی از نظر وضعیت خوابتان داشته باشید. ممکن است متخصص خواب از شما تست خواب پلی سومنوگراف بگیرد و یک شب تا صبح تمام علائمتان در خواب را بررسی و تحلیل کند.

منبع مقاله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.