چرخه خواب کودکان با بزرگسالان چه تفاوتی دارد؟

تفاوت های اساسی چرخه خواب کودکان و افراد بزرگسال

0 634

- تبلیغات -

چه هر دو ساعت یکبار بیدار شوند و چه مثل رئیس‌ها در کل روز چرت بزنند ? ، مقایسه‌ی چرخه خواب کودکان و بزرگترها بسیار خاص است. به صورت ویژه ما این دو چرخه (چرخه خواب در کودکان و چرخه خواب و بیداری بزرگسالان) را کاملا بررسی کردیم و تفاوت ها و تشابهاتی بین روش خواب والدین و کودکانشان را پیدا کردیم. پس حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید…

تقاوت ها و تشابهات چرخه خواب کودکان و بزرگسالان

 • مدت زمان : نوزادان تازه متولد شده بین 10 الی 18 ساعت در روز می‌خوابند، بیشتر از هر گروه سنی دیگری. گروه بعدی که خوب می‌خوابند، نوزادان بالای سه ماه هستند که بین 9 الی 12 ساعت به علاوه چرت‌های روزانه می‌خوابند. این اعداد برای بزرگسالان در امریکا و کشورهای صنعتی کمتر از 7 ساعت در هرشب می‌باشد.
 • مدت خواب عمیق : چرخه خواب افراد بزرگسال از مراحل مختلفی تشکیل شده است که شامل خواب عمیق و خواب غیر عمیق است. خواب عمیق در بزرگسالان 1 مرحله و خواب غیر عمیق در آنها 4 مرحله می‌باشد. بزرگسالان حدود 20 الی 25 درصد از خواب شبانه را در خواب عمیق به سر می‌برند و هر مرحله خواب حدود 90 الی 120 دقیقه طول می‌کشد. اما در کودکان تا 9 ماه اول، هر مرحله خواب آنها حدود 50 دقیقه به طول می‌انجامد و کلا از دو بخش خواب عمیق و خواب غیر عمیق تشکیل می‌شود.
 • فعالیت مغز : در خواب عمیق یا خواب فعال، مغز نوزاد در حال فعالیت‌های مختلفی است و هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ذهنی در حال توسعه است. به طور مشابه در خواب عمیق افراد بزرگسال نیز مغز فعالیت دارد. دقیقا همان لحظاتی است که مغز در حال ترشح سروتونین، شکل دادن به خاطرات و طبقه بندی اتفاقات روز است.
 • شب‌گردی : در حالی که بسیاری از بزرگسالان شب‌ها می‌خوابند و شاید برخی از آنها بیدار شوند، کودکان به دلیل اینکه سیکل‌های خواب کوتاه‌تری دارند بیشتر از خواب بیدار می‌شوند. اما خبر خوب این است که اکثر نوزادان خود آرامی را یاد می‌گیرند و بعد از بیدار شدن دوباره به خواب فرو می‌روند.
  زمانی که نوزادان  در طول شب به خواب عمیق (REM) فرو می‌روند راحت‌تر از خواب بیدار می‌شوند. در مدت خواب غیر عمیق (N-REM) احتمال کمتری وجود دارد که نوزادان از خواب بیدار شوند. (مثل بزرگسالان که وقتی در خواب عمیق هستند سخت از خواب بیدار می‌شوند.)

به دلیل رشد روزانه و سریع کودکان، چرخه‌ی خواب آنها رفته رفته شباهت بیشتری به مدل بزرگسالان پیدا می‌کند. کم کم زمان بیشتری در خواب عمیق سپری می‌کنند و هر سیکل خواب در آنها زمان بیشتری طول می‌کشد. در نهایت در زمانی که به سن مدرسه برسند، هر سیکل خواب آنها به 90 الی 100 دقیقه خواهد رسید.

منابع بیشتر برای مطالعه درباره خواب کودکان

 1. خواب کودکان – روش های حل مشکل نخوابیدن کودک
 2. 5 نکته که نباید در آموزش خواب به کودکان فراموش کنید
 3. راهنمای تنظیم خواب نوزاد و کودک نوپا برای پدر و مادرها
 4. راهنمای تنظیم خواب کودک دبستانی برای پدر و مادرها
 5. همه چیز درباه ساعت بیولوژیک بدن
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.