تریپتوفان چیست و چه تاثیری بر خواب دارد؟

تعریف مفهومی تریپتوفان و کارکرد آن در خواب

0 5,565

- تبلیغات -

حتما برایتان اتفاق افتاده که درست بعد از خوردن یک وعده غذایی مفصل احساس خواب آلودگی کنید و پلک هایتان سنگین شوند. در این مواقع اکثر مردم فکر می‌کنند به دلیل غذایی که خوردند و یا شاید خوردن زیاد از حد این اتفاق برایشان افتاده است و البته کسانی که اسمی از تریپتوفان هم شنیدند ممکن است گمان کنند این قضیه به دلیل وجود تریپتوفان داخل مواد غذایی است که آنها استفاده کردند. اما ما در این خوابنامه قصد داریم که دقیق تر به این موضوع بپردازیم و حقیقت این ماجرا را برای شما آشکار کنیم.

تریپتوفان چیست؟

تریپتوفان که با نام علمی (L-tryptophan) شناخته می‌شود، یک آمینو اسید است. این ماده در خیلی از مواد غذایی که در طول روز استفاده می‌کنید، وجود دارد. مثل:

  • انواع گوشت و مرغ
  • لبنیات مانند ماست، شیر، تخم مرغ و پنیر
  • آجیل و خشکبار
  • لوبیا و توفو (پنیر سویا)
  • ماهی

چگونه تریپتوفان به بهبود خواب کمک می‌کند؟

زمانی که بدن شما تریپتوفان را جذب می‌کند، این ماده به نوعی ویتامین B که نیاسین نام دارد تبدیل می‌شود. نیاسین در بدن شما به ساخت سروتونین کمک می‌کند، و این انتقال دهنده‌ی عصبی که معمولا حس خوب و شادی را در بدن شما جا به جا می‌کند و به مغز می‌رساند، نقش مهم و کلیدی در بهبود خواب شما ایفا می‌کند.

در طول روز، سطح سروتونین شما باعث می‌شود که بیدار بمانید و از لحاظ روحی و عاطفی تعادل داشته باشید. در شب، غده کاج شما شروع به متابولیزه کردن سروتونین و تبدیل آن به ملاتونین می‌کند. ملاتونین، بیشتر از هرچیزی به “هورمون خواب” مشهور است. و ماده ای است که باعث می‌شود شما احساس خواب آلودگی کنید. درست زمانی که مغز شما فرمان تولید ملاتونین را صادر می‌کند، شما بیشتر و بیشتر احساس خواب آلودگی می‌کنید.

همانطور که می‌بینید، رابطه‌ی خاصی بین غذایی که می‌خورید و خواب وجود ندارد. در عوض، تریپتوفان در یک فرآیند سنتز دخیل است که درنهایت منجر به خواب می‌شود. نقش تریپتوفان به اندازه کافی مهم است، اما از این ماده به عنوان یک ابزار معمولی در ایجاد خواب نام برده می‌شود.

- تبلیغات -

علاوه بر این، سنتز شدن تریپتوفان و تبدیل آن به سروتونین در همان آغاز فرآیند کار آسانی نیست. غذاهایی که شما در طول روز می‌خورید از آمینو اسیدهای متنوعی تشکیل شدند که تریپتوفان فقط یکی از آنهاست. وقتی این غذاها را هضم می‌کنید، تمام این آمینو اسیدها برای رسیدن به مغز باهم رقابت می‌کنند.

خوشبختانه، تریپتوفان یک سلاح سِری و مشکل گشا در تیم خود دارد که نامش کربوهیدرات است. زمانی که شما کربوهیدرات می‌خورید، بدن شما انسولین ترشح می‌کند. در نتیجه، انسولین تمام آمینو اسیدهای خون را از بین می‌برد به جز تریپتوفان. با باقی ماندن تریپتوفان در خون، رسیدن آن به مغز دیگر کار دشواری نیست و می‌تواند به سادگی به آنجا برسد و سطح سروتونین شما را بالا ببرد.

در تمام این مدت ما فکر می‌کردیم که تریپتوفان داخل مواد غذایی و خوراکیمان است که باعث می‌شود احساس خواب آلودگی کنیم، اما این به دلیل ارتباط این ماده با مواد غنی از کربوهیدرات است که صورت می‌پذیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.