چطور گوشی هوشمند روی خواب شما تاثیر می گذارد

معایب اسمارت فون ها و تاثیر آن بر کیفیت خواب شما

0 279

- تبلیغات -

چطور اسمارت فون و لوازم الکترونیکی روی خواب تاثیر می گذارد؟

امروزه زندگی بدون اسمارت فون ها یا گوشی هوشمند برای بسیاری از افراد کاملا غیرقابل تصور است و با همه گیری بیماری کرونا (کوید19) اهمیت زیادی در بخشی از سبک زندگی ما پیدا کرده است.

این لوازم الکترونیکی جدید قابلیت های بسیاری زیادی دارند مثلا پیدا کردن یک رستوران جدید، مشخص کردن مسیر تا آن رستوران، ذکر نکات و جزئیات رستوران برای وعده‌ی غذایی شما چندتا از مزیت های کوچک این تکنولوژی مدرن است.اما یک مورد وجود دارد که گوشی های هوشمند نه تنها در آن مفید نیستند، بلکه ضرر هم دارند و آن هم خواب است.

یک مورد وجود دارد که گوشی های هوشمند نه تنها در آن مفید نیستند، بلکه ضرر هم دارند و آن هم برای خواب و تاثیر آن بر کیفیت خواب است.

در این خوابنامه پیژامه قصد داریم تا کمی از معایب گوشی های هوشمند که می توانند روی خواب شما اثر گذار باشند را بررسی کنیم.

چطور نور ‌آبی گوشی هوشمند روی خواب شما تاثیر می‌گذارد

اکثر شما حتما شنیده اید که نور آبی که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها منتشر می کنند برای خواب مضر است. علت آن بسیار ساده است. نور آبی کوتاهترین و نورانی‌ترین طول موج را دارد. این موضوع به این معنی است که نور آبی قادر است شبکیه‌ی چشم انسان را به شدت سوراخ کند. بنابراین، زمانی که مغز انسان نور آبی را از گوشی هوشمند احساس می‌کند، به عنوان نور خورشید آن را دریافت می‌کند و فکر می‌کند که روز است.

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2013 در یک موسسه پلی تکنیک دانشمندان دریافتند که نور آبی که از تبلت ها ساطع می‌شود می تواند ملاتونین را در چرخه‌ی بیداری از بین ببرد، هورمونی که خواب بدن انسان را تنظیم می‌کند.

- تبلیغات -

گروهی از افراد عینک‌های ایمنی نارنجی که می تواند نور آبی را فیلتر کند پوشیدند، گروه دیگر عینک‌های ایمنی نور آبی پوشیدند. و یک گروه دیگر به فقط به تبلت نگاه کردند. نتایج این آزمایش نشان داد که افرادی که عینک نارنجی زده بودند سطح ملاتونین بالاتری نسبت به دو گروه دیگر داشتند.

خوشبختانه، راه‌هایی وجود دارد که بتوانید نور آبی گوشی هوشمند خود را از بین ببرید. اول از همه، اکثر گوشی‌ها دارای حالت شبانه هستند، ویژگی که می تواند صفحه نمایش گوشی شما را از سرد (آبی) به گرم (زرد) تنظیم کند.این نور زرد می تواند به شخص کمک کند که در هنگام شب کمتر بیدار بماند.

همچنین تعدادی برنامه وجود دارد که شما می‌توانید روی لپ تاپ یا تبلت خود اجرا کنید و نور آبی نمایشگر خود را کاهش دهید. ما برنامه‌ی twilight را به شما پیشنهاد می دهیم.

روش دیگر و البته درست‌تر که می‌توانید از نور آبی جلوگیری کنید این است که از گوشی هوشمند خود 30 تا 60 دقیقه قبل از اینکه بخواهید بخوابید استفاده نکنید.

صفحه نمایش ها می‌توانند روی خواب بچه ها هم تاثیر بگذارند

اگر شما پدر یا مادر هستید، شما همچنین نگران این موضوع خواهید بود که چطور صفحه نمایش ها، مخصوصا صفحه نمایش های گوشی هوشمند می‌توانند روی خواب بچه‌های شما تاثیر بگذارند.

متاسفانه، تحقیقات نشان می‌دهد که بچه‌ها هم مثل بزرگسالان، ممکن است خوابشان را به دلیل استفاده از گوشی از دست بدهند. طبق تحقیقات انجام شده کودکانی که نزدیک صفحه نمایش می خوابند، تلویزیون در اتاقشان دارند، یا زمان زیادی را در حال نگاه کردن به صفحه نمایش هستند، عموما به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابند. همچنین این تحقیقات نشان داد که حضور محض صفحه نمایش در اتاق کودک می‌تواند موجب بی خوابی و کم خوابی در آنها شود.

درگیر شدن در برنامه‌های گوشی هوشمند نیز می‌تواند به خواب آسیب وارد کند

اگر چه نور آبی گوشی‌های هوشمند برای خواب خوب نیست، اما کارهایی که شخص می‌تواند با گوشی هوشمند انجام دهد هم می‌تواند روی خواب تاثیر منفی بگذارد. برای مثال، طبق تحقیقات انجام شده متوجه شدند که بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند موجب مختل شدن خواب و استراحت شوند.

اگر شما هم جز آن افرادی هستید که با زنگ ساعت گوشی هوشمند خود بیدار می‌شوید، انگار که در نیمه شب با صدای زنگ تلفن یا صدای نوتیفیکشن بیدار شدید. وحتی اگر با گوشی خود روی حالت بی صدا می‌خوابید، سیگنال های تلفن همراه و وای فای الکترومغناطیسی آن نیز می‌توانند در کیفیت خواب شما اختلال ایجاد کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.