تاثیرات نویز سفید بر روی مغز + مزایا و معایب

همه چیز درباره نویز سفید و تاثیرات آن بر مغز انسان

0 1,812

- تبلیغات -

از آنجایی که نویز سفید مزایای بسیاری دارد و در زندگی شخصی افراد و علی الخصوص خواب آنها تاثیر گذار است، تصمیم گرفتیم تا به بررسی بیشتر این نویز و تاثیر آن روی مغز بپردازیم. علاوه بر مزایا، قرار است به معایب استفاده از نویز سفید نیز اشاره کنیم.

در ابتدا لازم است تا مروری بر مزایای خانه‌ و فضای ساکت و آرام آن داشته باشیم تا این مقاله را بهتر درک کنید.

اگر محل زندگی شما ساکت و آرام باشد:

 • استرس و اضطراب کمتری خواهید داشت.
 • تمرکز و توجه بیشتری خواهید داشت.
 • بهتر می‌خوابید و دیگر بی‌خوابی به سراغ شما نمی‌آید.
 • می‌توانید وقت بیشتری را به خودتان اختصاص دهید.
 • عملکرد مغزتان تقویت می‌شود.

احتمالا در انتهای این مقاله، صداهای نویز سفید بیشتری را کشف خواهید کرد و حتی شاید بدون آنکه خبر داشته باشید از وجود این نویزها بهره‌مند بودید. قبل از اینکه به تاثیر نویز سفید بپردازیم، بد نیست تا یکبار دیگر نویز سفید را تعریف کنیم.

نویز سفید چیست؟

معمولا زمانی که مردم درباره‌ی نویز سفید صحبت می‌کنند، یک یا دو چیز مدنظرشان است:

 1. هر صدایی که در پس زمینه وجود دارد، مثل صدای مکالمه، موزیک و دیگر صداها
 2. صداهای تعریف شده در محدوده شنوایی

- تبلیغات -

اما زمانی که محققان در این باره صحبت می‌کنند، در اکثر اوقات مورد دوم مدنظرشان است. برای درک بهتر نویز سفید کافیست به زمانی فکر کنید که نمایشگر تلویزیون برفکی می‌شود و صدای خاصی می‌دهد. این صدای خاص، نوعی نویز سفید است.

اگر مقالات ما را دنبال کرده باشید، احتمالا معنا و مفهوم نویز سفید را متوجه شده‌اید. اما ترکیبی از تمام فرکانس‌هایی که انسان قادر به شنیدن آن است، تعریف مفهوم محدوده شنوایی انسان می‌باشد.

محدوده‌ی شنوایی انسان‌ها از 20 تا 20 هزار هرتز را می‌شنود و صداهای با فرکانس بالاتر و یا پایین‌تر را نمی‌توانیم بشنویم. نویز سفید از آن دسته صداهایی است که بسیار قدرتمند است و ممکن است در هنگام گوش دادن به اذیت شوید و نتوانید به درستی بخوابید. اگر اینگونه شد، می‌توانید از نویز با رنگ‌های دیگر استفاده کنید.

برای مثال، نویز صورتی که بسیار به نویز سفید شبیه است. همانند نویز سفید، این نویز نیز در طبیعت وجود دارد. با این حال، نسبت به نویز سفید، دارای طول موج کمتر و فرکانس بیشتری است که باعث می‌شود نسبت به نویز سفید کمتر اذیت شوید.

نویز قرمز یا قهوه‌ای نسبت به نویز سفید، حتی جایگزین بهتری است. طیف انتهایی بلندتری دارد اما با فرکانس کمتر. به نظر من این نویز، بهترین نویز برای خواب است. با این حال رنگ‌های دیگری از نویز وجود دارد که در مورد آنها در مقاله‌ای جداگانه توضیح خواهیم داد.

بسیاری از مردم تمام رنگ‌های نویز را به عنوان نویز سفید می‌شناسند و زمانی که ما در مورد تاثیرات وایز نویز روی مغز صحبت می‌کنیم، آنها این موضوع را به رنگ‌های دیگر هم بسط می‌دهند.

مزایای نویز سفید

 • بهبود حافظه و تمرکز
 • کمک برای خواب بهتر
 • رفتارهای هیجانی در افرادی که بیماری روانی دارند را بهبود می‌دهد
 • علائم وزوز گوش را کاهش می‌دهد.

معایب نویز سفید

 • نویز سفید ممکن است به شنوایی شما آسیب بزند
 • مشکلات زیاد در بچه‌های کوچک
 • اعتیاد و وابستگی به نویز سفید

همه چیز درباره نویز سفید و تاثیرات آن بر مغز انسان

مزایای استفاده از نویز سفید

در ابتدا قصد داریم تا کمی درباره‌ی مزایای استفاده از نویز سفید برای خواب یا کار صحبت کنیم. خوشبختانه تمام مواردی که در ادامه خواهیم گفت از پشتوانه علمی بسیار خوبی برخوردارند.

 1. بهبود حافظه و تمرکز

استفاده از دستگاه‌های نویز سفید برای طولانی مدت پیشنهاد می‌شوند و تضمین می‌کنند که تمرکز و حافظه شما را بهبود دهند. اما این حرف از نظر علمی هم اعتباری دارد؟

بر اساس مقاله منتشر شده در مجله‌ی نورو ساینس fMRI یکی از روش‌هایی است که تاثیرات نویز سفید در آن قابل مشاهده است. محققان در این اسکن دیدند که نویز سفید روی قسمت‌های مربوط به تمرکز تاثیر می‎‌گذارد و باعث تمرکز بیشتر می‌شود و باعث می‌شود هورمون‌ها احساس خوب ترشح ‌کنند.

علاوه بر این مقاله‌ای در سال 2010 منتشر شد که بیان می‌کرد نویز سفید می‌تواند تمرکز بچه‌ها را افزایش دهد، مگر اینکه بچه‌ها دچار اختلالات تمرکزی باشند. همچنین این مقاله بیان می‌کند که بچه‌های که تمرکز و توجه کافی دارند، در هنگام پخش نویز سفید، نمی‌توانند تمرکز کنند و اذیت می‌شوند.

 1. کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید

نکته‌ای که در این مورد نیاز است که ذکر کنیم این است که فارغ از رنگ نویزی که انتخاب می‌کنید، گوش دادن به آن، می‌تواند باعث شود تا شب‌ها بهتر و راحت‌تر بخوابید. نویزها در واقع مشابه یک فضای آکوستیک را برای شما فراهم می‌کنند که باعث می‌شود سروصداهای مزاحم شما را اذیت نکند و زمانی که در رویا به سر می‌برید با صدای محیط از خواب نپرید. و این آرامش در خواب باعث می‌شود در طولانی مدت خواب شما تنظیم شود و در طول روز عملکرد بهتری داشته باشید.

در واقع نویز سفید می‌تواند کمک کند تا سریع‌تر بخوابید، اما نیازمند تمرین مداوم است. هرشب زمانی که به رخت خواب می‌روید، اگر با نویز مشابهی بخوابید، بدن به طور طبیعی بین ساعت خواب و آن صدای مخصوص ارتباط ایجاد می‌کند و در شب‌های دیگر در هر شرایطی وقتی آن صدا را بشنوید، بدن آماده‌ی خواب می‌شود.

 1. کاهش علائم وزوز گوش

محققان تحقیقاتی درباره‌ی ارتباط بین وزوز گوش و نویز سفید انجام دادند و متوجه شدند که بسیاری از کسانی که وزوز گوش در طول شب باعث بی‌خوابی آنها می‌شود، با استفاده از نویز سفید مشکلشان حل شده و به راحتی می‌خوابند.

اگر در مورد وزوز گوش اطلاعی ندارید، می‎‌توانید مقاله‌ی وزوز گوش را مطالعه کنید.

اگرچه این فرضیه که نویز سفید درمان رایجی برای وزوز گوش است، کاملا درست است، اما ممکن است در بعضی موارد، وزوز گوش را تشدید کند. نویز سفید حتی در بعضی موارد برای مغز هم کاملا مضر است.

معایب و تاثیرات منفی احتمالی نویز سفید روی مغز

 1. نویز سفید ممکن است به شنوایی صدمه بزند

به تازگی مقاله‌ای منتشر شده است که در آن محققان مختلفی تائید کردند که یکی از جدی‌ترین عواملی که باعث می‌شود تا افرادی که وزوز گوش دارند، به مرور ضعف شنوایی پیدا کنند، نویز سفید است. در حقیقت، این محققان بر این باورند که گوش دادن بیش از حد به نویز سفید، نه تنها وزوز گوش را بدتر می‌کند، بلکه شنوایی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تضعیف آن می‌شود.

این مسائل، مخصوصا زمانی نگران کننده می‌شوند که فقط به افرادی که وزوز گوش دارند محدود نمی‌شود و افراد دیگری که هیچ نشانه‌ای هم ندارند را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. بعد از همه‌ی این اتفاقات، نویز سفید برای افرادی که وزوز گوش دارند، تقریبا شبیه به همان صدای وزوز می‌شود و در اینصورت وقتی می‌خواهند به نویز سفید گوش دهند که وزوز گوش اذیتشان نکند، صدای نویز سفید هم برایشان همانند صدای همان وزوز یا حتی بدتر از آن خواهد شد.

خبر بدتر اینکه افرادی که وزوز گوش دارند و این حالت نویز سفید برایشان پیش می‌آید، پتانسیل زیادی دارند که به بیمارهای روانی تبدیل شوند. و این اتفاق در میان تاثیرات مثبت نویز سفید، بسیار ناامید کننده و فاجعه است. البته این تحقیقات به تازگی منتشر شده و هنوز برای اظهار نظر قطعی در این مورد زود است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

از طرفی محققانی وجود دارند که تاثیر منفی نویز سفید را کاملا رد می‌کنند و ادعا می‌کنند که نویز سفید اثر منفی ندارد. در حقیقت آنها معتقدند که تا زمانی که نویز سفید را با میزان صدای متوسط و مناسب گوش دهید، هیچ اتفاق ناخوشایندی نخواهد افتاد.

 1. مشکلات زیاد در بچه‌های کوچک

نویز سفید بر مغز کودکان، مخصوصا کودکانی که سن کمی دارند، تاثیر منفی خواهد داشت. برخی از افراد معتقدند که گوش دادن به نویز سفید از دوران کودکی باعث می‌شود تا بچه باهوش‌تر شود و بهتر بتواند صحبت کند. اما این مسئله کاملا اشتباه است زیرا پزشکان کودک معتقدند که کودکان تا وقتی که حرف زدن را یاد نگرفته‌اند نباید حتی به موزیک گوش کنند یا کارتون تماشا کنند و اگر این اتفاق قبل از حرف زدنشان بیفتد، باعث می‌شود که مقداری تنبل شوند و دیرتر بتوانند حرف بزنند. در تحقیقات و مطالعات علمی هیچ اثری از ارتباط بین نویز سفید و زودتر حرف زدن کودک نیست و این موضوع هیچ سند و اعتبار علمی ندارد.

 1. اعتیاد و وابستگی

بسیاری از افرادی که از نویز سفید استفاده می‌کنند نگران این هستند که دیگر بدون نویز سفید خوابشان نبرد و به نوعی به آن اعتیاد پیدا کنند. اما موضوع نویز سفید اینچنین نیست، نویز سفید اعتیاد آور نیست و افرادی که از آن استفاده می‌کنند، فقط ممکن است که به آن عادت کنند و خبر خوب این است که هر عادتی را می‌توان ترک کرد و کنار گذاشت. اما در حقیقت این عادت، بیشتر از اینکه برای شما مضر باشد، به شما کمک خواهد کرد و حتی اگر به آن عادت کردید هم در زندگی شما تا زمانی که با صدای بلند آن را گوش نکنید، مشکلی به وجود نخواهد آورد.

تفکرات نهایی در مورد تاثیرات نویز سفید بر مغز

همانطور که دیدید، گوش دادن به انواع نویز تاثیرات مثبت و منفی مختلفی دارد، اما مزایای آن بسیار بیشتر و موثرتر از معایب آن است و واقعا می‌تواند به بهتر خوابیدن شما کمک زیادی کند. و اگر می‌خواهید که تاثیرات منفی آن را نیز از بین ببرید، کافیست تا زمان پخش نویز سفید را محدود کنید تا به سادگی بتوانید از اثرات منفی آن دور باشید. البته که تا این اندازه محدودیت هم نیاز نیست زیرا بسیاری از نکات منفی که گفته شد نیازمند تحقیقات بیشتری است تا به طور کامل تایید شود.

اگر هیچ‌کدام از نویزها به شما برای خوابیدن کمکی نکرد و در واقع بر شما تاثیری نگذاشت. سعی کنید تا روش خود را پیدا کنید و با آن بخوابید. همچنین می‌توانید از پادکست‌ها و داستان های رادیو پیژامه نیز استفاده کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید همیشه میتوانید در بخش کامنت ها سوالات خود را از کارشناسان پیژامه بپرسید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.