چگونه در محل کار بیدار و هوشیار بمانیم؟

روش های رفع خواب آلودگی بعدازظهر در محل کار

0 327

- تبلیغات -

همه ما این حالت را تجربه کرده‌ایم، معمولا با چشمان سنگین و از دست دادن تمرکز شروع می‌شود، سپس به شل شدن عضلات و گاه به خروپف در خواب تبدیل می‌شود. در بدترین حالت، اینکار زمانی به پایان می‌رسد که شما سرتان را روی میز گذاشته و مشغول چرت زدن هستید.

با این حال مهم نیست که در طول شب چقدر خوب می‌خوابیم، به نظر می‌رسد روزهایی هستند که نمی‌توانیم در محل کارمان بیدار بمانیم و دائم احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم. ما در این مقاله‌ی پیژامه قصد داریم شما را با برخی نکات و ترفندهای امتحان شده آشنا کنیم، به گونه‌ای که زمان بیداری در محل کارتان حس کنید در حال دویدن هستید. و دیگر در محل کار خود چرت نزنید.

بیدار ماندن به هر قیمتی!

میز ایستاده فراهم کنید

ممکن است میز ایستاده یکی از موارد لوکس باشد و هر شخصی نتواند در زندگی خود آن را پیاده سازی کند، خصوصا اگر میز کار شما را کارفرمای شما تهیه کند. با این حال اگر می‌توانید حتما راهی برای ایستادن در زمان کار خود پیدا کنید. با ایستادن خواب‌آلودگی در محل کار از بین می‌رود و شما نه تنها بیدار خواهید ماند بلکه باعث بهبود وضعیت سلامت شما نیز خواهد شد.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله میز ایستاده


گپ سریع

اگر در محل کار شما اتاق استراحت یا جایی که بتوانید هوایی تازه کنید وجود دارد می‌توانید در آن محل‌ با یکی از همکارانتان گپ بزنید. داشتن مکالمه می‌تواند به بیدار ماندن شما و همچنین عوض شدن حال و هوای شما کمک کند. همچنین اگر فرصت دارید می‌توانید در کنار پیاده روی و نوشیدن یک چای یا قهوه این کار را انجام دهید.

گپ سریع برای بیدار ماندن در محل کار


پروژه های کاری را عوض کنید

- تبلیغات -

اگر کارهای تکراری باعث به خواب رفتن شما می‌شوند ببینید امکان آن وجود دارد که به جای آنکه سریع کارهای روتین روزانه را انجام دهید آن را تغییر داده و در ساعت های متنوع انجام داده و به پایان برسانید. یا اگر مدت زمان طولانی است که روی بخشی از پروژه کار می‌کنید یک تغییر به کار داده و بخش دیگر آن را در دست بگیرید یا اینکه بخش‌هایی را با هم ترکیب کنید. در کل اجازه ندهید که کار تکراری باعث خواب‌آلودگی شما شود و تنوع در کار خود ایجاد کنید.
بیدار ماندن به وسیله تعریف پروژه جدید

به موسیقی‌های شاد گوش کنید

اگر می‌توانید در میز کار خود حتما یک هدفون داشته باشید. و در مواقعی که خواب‌آلود می‌شوید آن را روی گوش گذاشته و موزیک شاد را با صدای بلند گوش کنید (به یاد داشته باشید که صدا نباید به قدری بلند باشد که مزاحم کار همکاران شما شود). گوش دادن به اینگونه موزیک ها در شما تحرک ایجاد می‌کند البته یافتن تعادل بین تمرکز و تحرک شاید آسان نباشد اما کاملا ممکن است. تغییر موسیقی می‌تواند شما را از خواب بیدار کند و به سمت کار بکشاند.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله گوش دادن به موسیقی


نه خیلی گرم ، نه خیلی سرد!

اگر محیط کار شما خیلی گرم است و امکان دارد برای شما راحت و دلپذیر و البته خواب‌آور باشد یا اینکه خیلی سرد است و مجبور هستید لباس و ژاکت فراوان بر تن داشته باشید.  هنگام کار در یک تیم و در کنار سایر افراد نمی‌توانید با توجه به دمای بدن خود وسایل گرمایشی و سرمایشی  را تنظیم کنید. ولی می‌توانید برای کنترل محیط شخصی خود کمی تلاش کنید.

اگر محل کار شما گرم است می‌توانید لباس‌های نازک بپوشید و یا از پنکه شخصی روی میز کار خود استفاده کنید. و در عین حال اگر خیلی سرد است می‌توانید یک ژاکت اضافه در کار خود داشته باشید تا در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.در هر صورت، به یاد داشته باشید که داشتن درجه حرارت متوسط در محیط کار بسیار مهم است.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله تعادل دمایی


محیط را تغییر دهید

اگر می‌توانید برای ادامه‌ی کار به مکان دیگری بروید، حتما این کار را انجام دهید. اگر بتوانید اوضاع را تغییر دهید، عالی می‌شود. این کار نه تنها به بیدار ماندن در محل کار کمک می‌کند بلکه به شما کمک می‌کند تا کمی از منطقه خود خارج شوید و هوایی تازه استشمام کنید.

به عنوان مثال هنگام کار در خانه ممکن است تمرکز کردن کمی سخت باشد. می‌توانید از مکان‌های دیگری مثل کافی شاپ‌ها استفاده کنید و ادامه‌ی کار خود را در آنجا انجام دهید. فراموش نکنیم که این کار مزایایی مثل نوشیدن قهوه نیز دارد.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله عوض کردن فضا


استراحت و صرف قهوه!

قهوه، چای سبز و نوشیدنی‌های انرژی‌زا همگی حاوی کافئین هستند و اغلب طرفدار دارند. این روش همچنان پابرجاست و هستند افرادی که در زمان استراحت به بدن خود کافئین می‌رسانند چون وارد کردن کافئین به سیستم بدنی شما می‌تواند قدرت و انرژی را افزایش دهد تا در طول روز با کمبود انرژی مواجه نشوید.

از مصرف شکر خودداری کنید. خصوصا اگر کاپوچینو باشد که سرشار از قند و خامه است. مصرف اینگونه نوشیدنی ها شما را مستقیم به خواب می‌فرستند پس مراقب باشید که چه نوشیدنی میل می‌کنید.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله خوردن قهوه


میان وعده و آدامس

میان‌وعده‌های حاضری و سریع می‌توانند یک حرکت نهایی برای جلوگیری از خواب باشند. در حالیکه شکرها تنها می‌توانند در کوتاه مدت باعث بیدار ماندن شما شوند. بنابراین سعی کنید از خوردن شیرینی‌جات خودداری کنید و در عوض یک میا‌ن‌وعده پروتئین دار یا یک میان‌وعده سرشار از فیبر مانند آجیل، پنیر یا برش‌های کالباس نوش جان کنید.

جویدن آدامس نیز در لیست ما قرار دارد. در حالی که از نظر سلامت میان‌وعده به حساب نمی‌آید اما می‌تواند به بیدار ماندن شما کمک کند. جویدن یک عمل بسیار کوچک است که می‌توانید بدون آنکه کارتان را ترک کنید آن را انجام دهید.

علاوه بر این میان‌وعده‌هایی وجود دارند که باعث می‌شوند شما زودتر بخوابید و برای قبل از خواب مناسب هستند، برای آشنایی با آن‌ها مقاله‌ی میان‌وعده‌های خواب آور را بخوانید.
بیدار ماندن در محل کار به وسیله ی خوردن میان وعده

اسپینرها

اگر در یک جلسه و یا در یک مراسم سخنرانی هستید و نمی‌توانید آن جا را ترک کنید و متاسفانه دچار خواب آلودگی هم شده‌اید ممکن است ابزارهایی چون اسپینر یا مکعب هایی که دکمه دارند یا همین طور صلوات شمارها بتوانند شما را سرگرم و از خوابیدن دور کنند. با این کار دستان خود را فعال می‌کنید و مانع از خواب بعداز ظهر می‌شوید.
ممکن است مجبور شوید اشیا مختلف را تست کنید تا ببینید کدام برای شما راحت‌تر است. برخی توپ‌های شیطونک به خوبی کار می‌کنند و باعث می‌شود تا خون در دست های شما جریان پیدا کند. این توپ ها به راحتی در جیب شما جا می‌گیرند و قابل حمل هستند. همچنین هیچ صدایی ایجاد نمی کنند. و به خوبی باعث بیدار ماندن شما در طول جلسه خواهند شد.

 

بیدار ماندن در محل کار به وسیله اسپینر

علاوه بر موارد بالا چند نکته وجود دارد که به شما در جلوگیری از چرت های بعداز ظهر کمک می‌کند. برنامه ریزی روزانه با برخی توصیه‌های مفید باعث می‌شود شما در محل کار خود بیدار مانده و کارهایتان را انجام دهید.

شب ها خوب بخوابید

شاید واضح باشد اما باید سعی کنید برنامه خواب خود را بهم نزنید و هر شب به اندازه مناسب بخوابید. اگر به اندازه کافی این کار را انجام دهید به شما کمک می‌کند با روزهایی که کمبود خواب دارید هم بتوانید مقابله کنید.


از خوردن صبحانه های حاوی قند و کربوهیدرات بپرهیزید.

قندها و کربوهیدرات ها سطح قند خون شما را افزایش می‌دهند و این کار باعث می‌شود سریع قند خون شما کاهش پیدا کند و زود احساس گرسنگی کنید.
به جای مصرف شکر از غلات مانند نان تست و غذاهای پروتئین دار مانند تخم مرغ استفاده کنید. این صبحانه‌ها هستند که قند خون شما را یکسان نگه داشته و در طول روز انرژی را حفظ می‌کنند.


برنامه شبانه ایجاد کنید

اگر برای خوابیدن تلاش می‌کنید ممکن است بخواهید برنامه ای برای قبل از خوابیدن فراهم کنید و قبل از اینکه به رختخواب بروید آنها را انجام دهید.
این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا در رابطه با اهداف خود برای خواب اقدام کنید بلکه اگر به این برنامه شبانه عادت کنید وقتی در حال انجام دادن کارهای روزمره هستید در زمان مناسب بدن شما شروع به ترشح هورمون‌های محرک خواب مثل ملاتونین خواهد کرد.

بیدار ماندن به وسیله برنامه


ورزش کنید

برای داشتن انرژی در طول روز خوب است که بدن سالم هم داشته باشید. اگر به طور مرتب ورزش کنید استقامت خود را بدست می‌آورید یعنی انرژی بیشتری برای صرفه جویی در طول روزتان خواهید داشت.
همچنین تمریناتی وجود دارند که می‌توانید درست در پایان روز و قبل از رفتن به رختخواب خود انجام دهید. یوگا گزینه‌ای بسیار عالی برای داشتن حرکات کششی و داشتن خواب مناسب است.علاوه بر این تمرینات تنفسی محتلفی نیز وجود دارد که می‌توانید برای بهبود خواب خود انجام دهید.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله ورزش


با دکتر صحبت کنید

اگر می‌دانید که هم درست غذا می‌خورید، هم خواب خوبی دارید هم ورزش می‌کنید اما در طول روز ممکن است به خواب بروید بهتر است با پزشک صحبت کنید.
در حالیکه شاید این موضوع کاملا ساده و بدون هیچ نگرانی باشد اما خوب است که با پزشک خود در رابطه با هرگونه نگرانی که دارید صحبت کنید. پزشک با توجه به مشکل شما، در صورت نیاز دارو یا تجویز مورد نظر را انجام می‌دهد تا بتوانید به راحتی در محل کار خود بیدار بمانید.

بیدار ماندن در محل کار به وسیله پزشک

سخن پایانی پیژامه

خواب به منظور هوشیاری و بیداری در کل روز کاری شما لازم است. با این حال حتی زمانی که با استراحت درست و رژیم مناسب، باز هم بیدار ماندن دشوار باشد به خصوص اگر مشغول به کاری باشید که هیجان انگیز نباشد، امیدواریم با استفاده از این نکات و ترفندها بتوانید راهی برای بیدار ماندن در زمان کار و سایر بخش های زندگی خود پیدا کنید.
در آخر هم به یاد داشته باشید که همه‌ی آدم‌ها باهم متفاوت هستند و هرکسی ممکن است روش خاصی برای بیدار ماندن داشته باشد که در این مقاله ذکر نشد. اگر روشی دارید که باعث می‌شود بیدار بمانید، همان را انجام دهید و اگر مطمئن نیستید که درست است یا خیر، حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.