بیدار ماندن در شب امتحان با روش‌های ساده و کاربردی

راهکارهای بیدار ماندن در شب امتحان - درس خواندن در شب امتحان

2 33,739

- تبلیغات -

فهرست مطالب
راهکارهای کاربردی برای بیدار ماندن در شب امتحان

اگر شما هم به محض نگاه کردن به کتاب خوابتان می‌گیرد و شب امتحان نمی‌توانید بیدار بمانید و درس بخوانید، نگران نباشید، پیژامه روش‌هایی را به شما یاد می‌دهد تا در شب امتحان، کلی درس بخوانید و امتحاناتتان را خوب بدهید و نمره بالا کسب کنید.
بعد از یک روز سخت در دانشگاه یا مدرسه، وقتی مجبور باشید برای امتحان فردا صبح آماده شوید، بیدار ماندن شب امتحان برای درس خواندن خیلی سخت می‌شود. با اینکه شب بیداری برای بدن ضرر دارد و با خواب روز کاملاً جبران نمی‌شود، اما گاهی مجبوریم بیدار بمانیم.

راهکارهای کاربردی برای بیدار ماندن در شب امتحان

بیدار ماندن در شب امتحان با روش‌های ساده و کاربردی از زبان پیژامه


برای بیدار ماندن در شب امتحان، غذای سالم بخورید

خوردن غذاهای چرب و سنگین در شب امتحان، شما را کند و خواب آلود می‌کند و هر کار کنید نمی‌توانید چشمانتان را باز نگه دارید. اگر می‌خواهید بیدار بمانید و برای درس خواندن هوشیار باشید، غذاهای مغذی مثل سالاد، سوپ، سیب زمینی و پروتئین مصرف کنید. اگر شب امتحان هوس خوراکی شیرین کردید، پرتقال بخورید.

همچنین می‌توانید از میان‌وعده‌های سالم قبل از خواب نیز استفاده کنید.

اگر شب امتحان خوابتان می‌گیرد، بیشتر آب بخورید

اگر آب بدنتان کم باشد، خواب آلود می‌شوید. موقع درس خواندن زیاد آب بخورید و کنار دستتان یک شیشه آب بگذارید و هر موقع خسته شدید چند جرعه بنوشید. هر یک یا دو ساعت باید یک چهارم لیتر آب بخورید. با این کار جریان خون سریع‌تر می‌شود و برای درس خواندن هوشیار می‌مانید.


- تبلیغات -

آدامس بخورید تا شب امتحان خواب آلود نشوید

آدامس جویدن شما را هوشیار نگه می‌دارد. چند بسته آدامس مورد علاقه تان را کنار دستتان بگذارید و موقع درس خواندن بجوید. طعم آدامس پیشنهادی پیژامه برای بیدار ماندن در شب امتحان، نعنا یا اکالیپتوس است تا سرحال‌تر بمانید.


یک تکه لیمو ترش گاز بزنید تا خوابتان نگیرد

اگر دنبال این هستید که چی بخورید تا خوابتان بپرد، حتماً لیمو ترش را امتحان کنید. حتی اگر ترشی اش را دوست ندارید یک گاز بزنید. لیمو ترش مثل یک تو گوشی محکم خواب را از سرتان می‌پراند و درمان خانگی برای بیماران مبتلا به نارکولپسی، که ناگهان خوابشان می‌گیرد، است.


شب امتحان چند بار صورتتان را با آب خنک بشویید

برای بیدار ماندن در شب امتحان صورتتان را با آب سرد بشویید. به صورتتان آب بپاشید یا آن را داخل تشت یا سینک آب خنک کنید. چند بار در آیینه برای خودتان شکلک در بیاورید تا حواستان از خوابیدن پرت شود. در یک چشم به هم زدن با این کار خواب از سرتان می‌پرد.


پشت گوشتان را ماساژ دهید

بودایی‌ها برای اینکه در حین مراقبه خوابشان نبرد، پشت گوششان را ماساژ می‌دادند. نقاطی روی لاله گوشتان هستند که ماساژشان خواب را از سر می‌پراند.


چند بار الکی خمیازه بکشید

شما وقتی خمیازه می‌کشید مغزتان خنک می‌شود چون هنگام خستگی داغ کرده است. همچنین خمیازه با تکان دادن عضلات به شما تحرک می‌دهد تا خوابتان بپرد. اگر 7 تا 10 بار پشت سر هم خمیازه بکشید، مغزتان گیج می‌شود و خوابتان می‌پرد.


برای بیدار ماندن بلند بلند بخندید

سعی کنید قهقهه بزنید و با خودتان بخندید. با تکان خوردن ماهیچه‌های گونه، خواب از سرتان می‌پرد. هم چنین خنده ذهن را شاداب و سرحال می‌کند.


آهنگ شاد گوش بدید تا خوابتان نبرد

آهنگ‌های بی‌کلام ولی شاد گوش کنید تا خواب از سرتان بپرد. موسیقی بعضی فیلم‌ها هم برای درس خواندن در شب مناسب است.


پشت دست خود پیاز بمالید تا خوابتان نبرد

شاید در ابتدا خنده‌دار به نظر برسد، اما با نصف کردن پیاز و مالیدن آن پشت دستتان خواب از سرتان می‌پرد. پیاز کمی اشک آور است و نمی‌گذارد شب امتحان خواب آلوده شوید. هم چنین پیاز برای پوست دست هم خوب است. اگر از بوی آن خوشتان نمی آید، دستتان را با آب خنک بشویید. شستن مچ دست‌ها با آب سرد خواب را می‌پراند.


روغن نعنا بو کنید تا بیدار بمانید

شب امتحان کمی روغن نعنا کنار دستتان بگذارید و استشمام کنید تا شب خوابتان نگیرد.


عوامل حواس پرتی را از خودتان دور کنید

هدف از بیدار ماندنتان را فراموش نکنید. شما باید درس بخوانید پس همه وسایلی که حواستان را پرت می‌کند را کنار بگذارید. گوشی، کامپیوتر و تبلت را خاموش کنید. شما بیدار نمانده‌اید که دائما با دوستاننتان چت کنید یا در شبکه‌های اجتماعی وقت بگذرانید. شما خواب با ارزشتان را فدای امتحان کرده‌اید. پس قدر این لحظات را بدانید.


برای بیدار ماندن شب امتحان موضوعات مختلفی را مطالعه کنید

اگر می‌خواهید شب امتحان ذهنتان خسته نشود و خوابتان نبرد، سعی کنید روی یک درس یا موضوع تمرکز نکنید. از هر مبحثی کمی بخوانید تا به ذهنتان تنوع بیشتری دهید.


کمی نوشیدنی کافئین دار بخورید

راه دیگر برای بیدار ماندن، خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار است. اما در خوردن آن نباید زیاده روی کنید. 500 تا 600 میلی گرم کافئین در روز مجاز است. حواستان باشد که قهوه آب بدن را می‌کشد، پس بیشتر آب بخوردید. ترجیحا به جای قهوه و نسکافه، چای پررنگ بخورید.


خوردن نوشابه‌های انرژی‌زا و قرص‌های تقویت حافظه شب امتحان خیلی اشتباه است

مصرف قرص برای درس خواندن و بیدار ماندن در شب بسیار خطرناک است. ریتالین اعتیادآور است و شما را از پا در می‌آورد. این دارو در بلند مدت عوارضی مانند تهوع، کاهش وزن، روان پریشی و افسردگی دارد. دارویی که هرگز نباید بدون نسخه تجویز شود و به هیچ وجه مناسب بیدار ماندن شب امتحان نیست.


خوردن الکل شب امتحان ممنوع

الکل شما را خواب آلود می‌کند و برای شب امتحان نباید مصرف شود.


شب امتحان کمی چرت کوتاه بزنید

اگر شب امتحان خوابتان گرفت، 20 تا 30 دقیقه بخوابید. اما حواستان باشد که خوابتان بیشتر طول نکشد. بعد از نیم ساعت خواب وارد مرحله عمیق می‌شود و دیگر به این آسانی‌ها بیدار نمی‌شوید. حتی اگر بیدار شوید هم خیلی طول می‌کشد تا از حالت گیجی در بیایید و ممکن است دوباره خوابتان ببرد. اگر هر شب 7 تا 8 ساعت خوابیده باشید و کسر خواب نداشته باشید، یک شب بیدار ماندن خیلی سخت نخواهد بود.


برای آنکه خوابتان نبرد، بلند شوید و راه بروید

منظورمان این نیست که نصفه شب ورزش کنید. هر 15-20 دقیقه یکبار به خودتان زنگ تفریح دهید. از سر درس بلند شوید و کمی راه بروید. چند حرکت کششی انجام دهید. بالا پایین بپرید و کاری کنید خون در بدنتان بهتر بچرخد.


گروهی درس بخوانید تا خوابتان نگیرد

از یک یا چندتا از هم کلاسی‌ها یا دوستانتان بخواهید تا با هم درس بخوانید. درس خواندن دورهمی کمک می کند هوشیار بمانید و بهتر درس بخوانید. سعی کنید درس را برای یکدیگر توضیح دهید و از هم سوال بپرسید تا خواب آلود نشوید.


اگر با کامپیوتر درس می‌خوانید، به چشمانتان استراحت دهید

هر 20 دقیقه یکبار چشمتان را از مانیتور بردارید و به دیوار سفید نگاه کنید. کمی چشم‌هایتان را روی هم بگذارید تا سردرد نشوید. حواستان باشد نور مانیتورتان را زیاد نکنید.


با خودتان حرف بزنید تا خوابتان نگیرد

” خوب… الان باید کدوم صفحه رو بخونم؟”،  “متوجه شدی؟ یک بار توضیح بده برام…” تعجب نکنید، هیچ اشکالی ندارد که برای بیدار ماندن شب امتحان کمی با خودتان حرف بزنید.


دوش آب سرد بگیرید تا شب امتحان خوابتان نبرد

دوش خنک شما را هوشیار می‌کند و برای شب امتحان عالی است و نمی‌گذارد خوابتان بگیرد.


شب امتحان در تخت خواب درس نخوانید

در نور زیاد درس بخوانید و سعی کنید روی صندلی پشت میز بنشینید و از رختخواب دوری کنید. از درس خواندن روی کاناپه راحت یا حالت دراز کشیده خودداری کنید تا خوابتان نبرد. هر چقدر که تشتک‌تان صدایتان کرد، به او محل نگذارید.
اگر می‌خواهید درس خواندن در شب مفید باشد، باید نهایت هوشیاری و تمرکز را داشته باشید.

جمع بندی

در عین حال که پیژامه بیدار ماندن شب را توصیه نمی‌کند، ولی شما را درک می‌کند که برای بعضی امتحان‌ها البته نه همیشه، گاهی تا پاسی از شب باید بیدار بمانید تا بیشتر درس بخوانید. با دوش آب خنک و شستن صورت و مچ دست ها با آب سرد خواب از سرتان می‌پرد.

آدامس جویدن، نعنا بو کردن، قهوه و چای خوردن هم نمی‌گذارد خوابتان ببرد. سعی کنید تحرک داشته باشید، بلند بخندید و با خودتان حرف بزنید. گاهی با دوستانتان درس بخوانید که خواب بر شما غالب نشود. حتی با مالیدن پیاز به پشت دستتان هم می‌توانید شب‌ها بیشتر بیدار بمانید. پیژامه امیدوار است تا شما نمرات خوبی کسب کنید.

2 نظرات
  1. زرآ . می گوید

    مرسی پیژامه گل :))??

  2. فربد می گوید

    دمت گرم….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.