صحیح ترین حالت خوابیدن + مزایا و معایب

بهترین حالت خوابیدن چیست؟

0 1,361

- تبلیغات -

اینکه حالت خواب می‌تواند بر روی کیفیت خواب شما میتواند اثرگذار باشد، مسئله‌ی شگفت انگیزی نیست، اما احتمالا شگفت زده می‌شوید وقتی متوجه شوید که حالت خوابیدن شما می‌تواند بر روی دیگر مسائل زندگی شما هم اثر بگذارد. حالت خواب می‌تواند عامل گردن درد، کمر درد، تپش قلب و حتی چین و چروک صورت و افتادگی سینه ها شود.

حالتی که برای خوابیدن انتخاب می‌کنید، یکی از عوامل مهم در به خواب رفتن شماست. با این حال، این بدین معنی نیست که شما فقط در یک حالت ثابت می‌مانید. بدن ما در طول شب بارها و بارها تغییر حالت و مکان می‌دهد، برای اینکه بتواند از خواب رفتن عضلات و ماهیچه ها جلوگیری کند.

در حقیقت، اکثر ما تقریبا ترکیبی از حالت های مختلف برای خواب داریم. و در کل هم دو یا سه نوع حالت خوابیدن داریم که عبارتند از: به پشت خوابیدن (طاق باز)، به شکم خوابیدن (دمر)، به پهلو خوابیدن.

درحالی که خوابیدن به پشت و پهلو به مراتب خیلی بهتر از خوابیدن به شکم هستند، اما همه‌ی حالت ها مزایا و معایبی دارد. به خواندن ادامه دهید تا متوجه مزایا و معایب حالتی که معمولا می‌خوابید شوید.

مزایا و معایب به پهلو خوابیدن

مزایا: به راحتی ستون فقرات در وسط قرار می‌گیرد، از رفلاکس اسید معده، آپنه خواب و خروپف جلوگیری می‌کند و سلامت جنین را تضمین می‌کند (برای خانم های باردار)

معایب: باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی سینه ها می‌شود. در مدل جنینی می‌تواند ورم مفاصل را به وجود آورد و از تنفس عمیق جلوگیری کند.

به پهلو خوابیدن بسیار مناسب افرادی است که از درد ستون فقرات، آپنه خواب و یا رفلاکس اسیدی معده رنج می‌برند.

- تبلیغات -

زمانی که شما به پهلو می‌خوابید، جریان های هوایی شما باز می‌شوند، سر و گردن شما توازن دارند و مری شما کمی بزرگ می‌شود. همه‌ی این موارد فضایی می‌سازند که از آپنه خواب، خروپف و رفلاکس اسیدی معده به راحتی، جلوگیری شود. در حقیقت، یکی از اولین موارد درمان خروپف و همچنین موارد میانی درمان آپنه خواب،تمرین به پهلو خوابیدن است.

در هرحال، معایب این نوع خوابیدن نیز به این دلیل است که شما یک طرف صورت را به روی بالش می‌گذارید، که می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک روی پوستتان شود. در خانم ها، خوابیدن به پهلو می‌تواند سینه هایشان را به سمت پایین هدایت، و باعث افتادگی آنها شود.

خوابیدن به شکل جنینی می‌تواند باعث افتادگی بیشتر سینه ها شود، این موضوع باعث ایجاد فشار بر روی دیافراگم شده و نفس عمیق کشیدن را سخت می‌کند. و افرادی که از ورم مفاصل در پشت یا مفاصل دیگر خود رنج می‌برند این موضوع را بیشتر احساس خواهند کرد. خوشبختانه، راه حل این موضوع به سادگی کشیدن پا و دست هایتان است. اگر بازهم تمایل دارید به مدل جنینی بخوابید، زانوان خود را زیاد بالا نیاورید و چانه خود را بیش از حد نزدیک سینه خود نکنید.

به کدام پهلو بخوابیم؟

فرق می‌کند که به کدام طرف بخوابید، مخصوصا اگر شرایط خاصی دارید. مثلا، زنان باردار باید به پهلوی چپ بخوابند. این کار باعث می‌شود که رحم از فشار شش ها به سمت راست بدن در زمانی که گردش خون به سمت جنین جریان دارد، در امان باشد. البته خانم های غیر باردار هم بخاطر کم شدن فشار در سمت راست بدن و نگه داشتن تناسب اندامشان، این نوع خواب برایشان بهتر است.

چند درصد به پهلو می‌خوابند؟

گزارشات حاکی از آن است که حدود 41 درصد از مردم، به پهلو و به مدل جنینی می‌خوابند، با توجه به این آمار، محبوب ترین حالت خواب، این مدل است، و در دوجنس مونث و مذکر هم به یک اندازه محبوبیت دارد. حدود 15 درصد از مردم به پهلو و به مدل دست های در امتداد بدن می‌خوابند و پاهایشان را نیز صاف و کشیده قرار می‌دهند، در حالی که 13 درصد از مردم به پهلو و به مدل دستان آزاد می‌خوابند و دست های خود را در مقابل خود و پاهای خود را به صورت صاف و کشیده قرار می‌دهند.

مزایا و معایب خوابیدن به پشت (طاق باز)

مزایا: از رفلاکس اسید معده جلوگیری می‌کند، ستون فقرات را ساده تر نگهداری می‌کند، از افتادگی سینه ها و چین و چروک و همچنین گردن درد هم محافظت می‌کند.

معایب: آپنه خواب و خروپف را بدتر می‌کند، و ممکن است باعث ایجاد درد در پایین کمر شود.

خوابیدن به پشت، مزایای زیادی را به همراه دارد، اگرچه در نتیجه یک مطالعه‌ی جزئی توصیه می‌کند که افرادی که دچار کم خوابی هستند، به خوابیدن به پشت بیشتر از لذت بردن از خواب با کیفیت، اهمیت می‌دهند.

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، خوابیدن به پشت می‌تواند کمک کند تا سر، گردن و ستون فقرات شما در توازن باشد. بالش مناسب نباید بگذارد که چانه شما به اندازه‌ی زیاد و تا نزدیک سینه، پایین بیاید.

با این حال، باید سر خود را کمی بالا نگه دارید تا از قرار دادن معده دقیقا در زیر مری جلوگیری شود، این کار باعث می‌شود اسید معده دیگر بالا نیاید ( ترش نکنید).

خوابیدن به پشت همچنین صورت و سینه های شما را آزاد می‌گذارد، و باعث جلوگیری از چین و چروک و افتادگی سینه ها می‌شود.

افرادی که دارای آپنه خواب یا خروپف هستند، برایشان به پشت خوابیدن بدترین گزینه است. به دلیل اینکه زمانی که شما به پشت می‌خوابید، زبان شما باعث می‌شود که جلوی قسمتی از جریان هوایی که وارد دهان می‌شود را بگیرد و فشار ایجاد کند. این دلایل کافی است تا آپنه خواب و خروپف شما تشدید شود.

چند درصد به پشت (طاق باز) می‌خوابند؟

طبق گزارشات اعلام شده حدود 8 درصد از مردم به پشت و به مدل پاهای کشیده و دست ها در کناره ها می‌خوابند. 5 درصد مردم به پشت و به مدل پاهای باز و جدا از هم و دست های زیر سر یا زیر بالش می‌خوابند.

مزایا و معایب خوابیدن به شکم (دمر)

مزایا: از آپنه خواب و خروپف جلوگیری می‌کند.

معایب: باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی سینه ها و همچنین درد در کمر و گردن می‌شود، ستون فقرات را از حالت توازن خارج می‌کند، به مفاصل و عضلات فشار وارد می‌کند.

محققان تایید می‌کنند که خوابیدن به شکم اصلا خوب نیست. با اینکه از ایجاد خروپف و آپنه خواب محافظت می‌کند، اما به دلیل وجود معایب زیاد، این مزیت هم خیلی به چشم نمی‌آید.

اکثر وزن بدن در مرکز بدن جمع شده است، به همین خاطر، زمانی که شما به شکم خود می‌خوابید، هسته مرکزی بدن شما داخل تشک فرو می‌رود اما قسمت پایین بدن و همچنین سر شما همچنان بالاتر از سطح تشک می‌مانند. با اینکار فشار بیشتری به ستون فقرات برای ایجاد توازن وارد می‌شود که در نهایت باعث کمر درد و گردن درد خواهد شد.

ضمنا، فشار وارد شده بر بدن، فشار را روی مفاصل، عضلات و اعضای بدن افزایش می‌دهد. درنتیجه، زمان بیشتری را برای انتخاب حالت مناسب صرف می‌کنید و چون بدن برای به آرامش رسیدن تلاش می‌کند اما ثمری نمی‌بیند باعث کم شدن کیفیت خواب و حتی گاهی اوقات بی خوابی می‌شود.

اگر سنگین وزن هستید یا روی تشک های نرم تری مثل مموری فوم ها می‌خوابید، تمام این اثرات گفته شده در شما چند برابر خواهد بود.

چند درصد مردم به شکم (دمر) می‌خوابند؟

حدود 7 درصد مردم به شکم و به مدل گذاشتن دست ها زیر بالش یا در اطراف سر می‌خوابند.

می‌خواهید حالت خوابیدنتان را تغییر دهید؟

البته، مهم ترین چیز این است که شما در هنگام خواب احساس راحتی کنید و حالت خواب و مدل آن در اولویت های بعدی قراردارند.

با این حال، اگر قصد دارید که حالت خوابیدن خود را تغییر دهید، چند نکته کوچک هست که می‌توانید آن را امتحان کنید. گاهی اوقات داشتن یک بالش یا تشک مناسب می‌تواند مشکل را حل کند.

بهترین بالش برای هر حالت خواب چیست؟

  • خوابیدن به پهلو: طول بین گردن و انتهای شانه‌ی خود را اندازه بگیرید. سپس بالشی بخرید که این طول و ارتفاع را پوشش دهد و سر و گردن و ستون فقرات شما را در حالت توازن نگه دارد. بالش موردنظر باید سفت و ضخیم باشد.
  • خوابیدن به پشت (طاق باز): یک بالش در زیر زانو ها برای تا فشار روی کمر را پخش کنید. یک بالش پف دار بگیرید که باعث شود سر شما بیش از اندازه بالا نباشد و ستون فقرات و گردن شما را در حالت طبیعی نگه دارد.
  • خوابیدن بر روی شکم (دمر): بالشی بگیرید که سر شما را به اندازه کافی بالا نگه دارد تا بتوانید درست نفس بکشید، اما سر خود را مستقیم و به سمت پایین قرار دهید، دقیقا مثل وقتی که می‌خواهد کسی شما را ماساژ دهد. این باعث می‌شود که خروپف نکنید و از درد کمر و گردن در امان باشید. در نهایت، یک بالش خیلی نرم و باریک بگیرید که توازن سر و گردن شما را برهم نزند. ممکن است لازم باشد تا یک بالش در زیر قسمت تحتانی خود قرار دهید به دلیل اینکه توازن ستون فقرات را حفظ کنید.

بهترین تشک برای هر حالت خواب

کسانی که به پهلو می‌خوابند نیازمند یک تشک نسبتا نرم هستند که به قسمت تحتانی و شانه‌هایشان اجازه دهد تا به اندازه‌ی کافی در تشک فرو بروند تا توازن ستون فقرات و در نهایت گردن آنها را حفظ کند.

  • تشک های مموری فوم برای این مدل عالی هستند، مخصوصا به دلیل اینکه تمام بدن شما را فرا می‌گیرند، در یک جا نگهتان می‌دارد و از سر خوردن و چرخش جلو گیری می‌کند. تشک های هایبرید و لاتکس هم مناسب این کار هستند.
  • کسانی که به پشت می‌خوابند به یک تشک نسبتا سفت نیاز دارند.تشک های خیلی نرم باعث می‌شوند که کمر و لگن زیاد از حد در تشک فرو بروند، و تشک های خیلی سفت باعث ایجاد فاصله بین ستون فقرات و سطح تشک می‌شود که نتیجه‌ی آن کمر درد است.
  • تشک های مموری فوم و لاتکس، بدن شما را به اندازه کافی با تشک منطبق می‌کند و توازن ستون فقرات  را حفظ می‌کند.
  • کسانی که بر روی شکم می‌خوابند به تشکی با سفتی متوسط یا حتی بیشتر نیاز دارند که ستون فقرات را در حالت طبیعی نگه دارد. تشکی با سفتی متوسط رو به بالا از فرو رفتن شکم داخل تشک و در نهایت کمر درد جلوگیری می‌کند.
  • تشک های مموری فوم و هایبرید بهترین گزینه ها هستند، به دلیل اینکه بدن شما به طور کامل تحت پوشش قرار می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.