برای خوابیدن به چند بالش نیاز داریم؟

استفاده از چند بالش برای خوابیدن بهتر است؟

چند بالش برای خواب استفاده کنیم؟
0 412

- تبلیغات -

بالش نقش مهمی در کیفیت خواب ما دارد. اگر می‌خواهید صبح که از خواب بیدار می‌شوید خستگی‌تان کاملا در رفته باشد، سعی کنید هنگام خواب ستون فقرات از لگن تا گردن صاف قرار بگیرید. ترکیب تشک و بالش و همچنین طرز خوابیدن سلامت خواب را تضمین می‌کند. اگر حالت ستون مهره‌ها اشتباه باشد، صبح با بدن درد از خواب بیدار می شوید و به مرور زمان به بدنتان آسیب وارد می‌شود.  

با اینکه اکثر افراد تنها به یک بالش نیاز دارند، ولی همان یک بالش هم باید درست و حسابی باشد. با بررسی بالش پیژامه همراه باشید تا از این پس انتخاب هوشیارانه تری داشت باشید.  

چه بالشی برای من مناسب است؟

یک بالش خوب بسته به اینکه چگونه می‌خوابید، باید بتواند ستون مهره‌هایتان را در یک راستا نگه دارد. بالش شما نباید خیلی بلند یا کوتاه باشد. چون با فشاری که به گردن وارد می‌کند، تنظیم ستون مهره‌ها را به هم می‌ریزد.

ارتفاع یا قد بالش به 3 دسته اصلی تقسیم می‌شود: بالش کوتاه (7 سانتی متریا کمتر)، بالش متوسط (7 تا 13 سانتی متر) و بالش بلند (بیش از 13 سانتی متر). بر اساس اینکه چه مدلی می‌خوابید، ارتفاع بالش خود را انتخاب کنید همچنین سایز بدن شما هم از معیارهای انتخاب قد بالش است.

کسانی که سر بزرگتری دارند یا شانه پهن‌تری دارند برای راحتی بیشتر به بالش بلندتری نیاز دارند و کسانی که سر و شانه کوچکتری دارند باید بالشت کوتاه زیر سرشان بگذارند.

برای انتخاب بالش ابتدا طرز دراز کشیدن و خوابیدن خود را در نظر بگیرید تا پیژامه سایز بالش مناسب را به شما بگوید.

- تبلیغات -

کسانی که به پهلو می‌خوابند، باید بالش کوتاه زیر سرشان بگذارند. بالش مموری فوم برای به پهلو خوابیدن مناسب است. برای اینکه ستون فقرات در یک راستا قرار بگیرد، ضخامت بالش باید با فاصله سر شانه تا گردن فرد باشد. کسانی که به پهلو می‌خوابند باید ضخامت بالش خود را کوتاه انتخاب کنند تا گردن شان صاف قرار بگیرد.

قد بالش کوتاه تا متوسط بهترین گزینه است. بالش‌های کانتور دار طبی ایده آل این افراد است زیرا گردن را بالا می برد و در قسمت زیر سر فرورفتگی دارد. 

کسانی که دمر می خوابند باید بالشت بسیار کوتاه بگذارند یا اصلا بالش زیر سرشان نگذارند. اگر بالش بلند باشد فشار زیادی به گردن به سمت بالا و عقب وارد میکند. از فواید دمر خوابیدن بدون بالش این است که در این حالت خواب ستون فقرات تا جای ممکن صاف قرار می‌گیرد. علاوه بر این می‌توانند با بالش طبی بخوابند که کمک می‌کند صورت پایین قرار بگیرد و به راحتی در خواب نفس کشید و حداقل فشار به گردن وارد شود.

چه موقع یک بالش کافی نیست؟

در برخی شرایط یک بالش کفایت نمی‌کند و برای راحتی و سلامت بایستی بدنتان به چند بالش تکیه کند.

کسانی که به پهلو می‌خوابند برای راحتی بیشتر بهتر است  بالشتی بین زانوهایشان بگذارند. بالشت بین زانوها باید باریک باشد و پهنای آن در حدی باشد که لگن را موقع خواب صاف نگه دارد. علاوه بر این می‌توان از بالشت بدن موسوم به بالش بارداری هم استفاده کرد که بین زانوها قرار می‌گیرد و به اندازه کافی بلند است و می‌توان دست را هم دور آن گذاشت.

کسانی که طاق باز می‌خوابند با گذاشتن بالش باریکی بین زانوهایشان می‌توانند از درد کمر جلوگیری کنند. خصوصا وقتی بین کمر و تشک فاصله می‌افتد مناسب است. با قرار دادن بالشت زیر زانوها، کمی زانوهایتان بالا می‌رود و کمک می‌کند کمر بیشتر در تشک فرو رود و نیرویی که تشک در پاسخ به شما وارد می‌کند باعث می‌شود ستون فقرات صاف‌تر قرار گیرد.

توصیه پیژامه به خانم‌هایی باردار استفاده از بالش بارداری است. در این دوران مادران هنگام خواب با سختی و دردهای مختلفی مواجه می‌شوند. با کمک بالش بدن بارداری، راحتتر روی پهلو می‌مانید و جایگزین خوبی به جای گذاشتن بالشت‌های اضافی در ناحیه پشت، زیر زانوها و زیر شکم است. خانم‌های حامله باید به پهلو بخوابند تا سلامت خود و جنین حفظ شود و راحت تر خوابشان ببرد.

کسانی که کمردرد مزمن دارند با خوابیدن به پهلو و قرار دادن یک بالش نازک بین زانوهایشان یا دنده‌هایشان احساس آرامش بیشتری می‌کنند.

بعضی افراد ترجیح می‌دهند با قرار دادن چند بالش روی هم به جای یک بالشت بزرگ زیر سرشان بخوابند. با این کار به ارتفاع بالشت مطلوب خود می‌رسند اما غافل از این که بالش‌ها طوری طراحی ‌شده اند که روی هم قرار بگیرند. چون ممکن است وقتی خواب هستید محتویات درون بالش جابجا شود، یا یکی از بالش‌ها کاملا از زیر سرتان کنار برود. سعی کنید بالش‌ها را روی هم زیر سرتان نگذارید و یا تا نکنید و متناسب با اندازه سر و پهنای شانه تان بالشت سایز مناسب تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.