روش های رهایی از بختک یا فلج خواب چیست؟ + علائم و نحوه درمان

بختک یا فلج خواب چیست؟ راه درمان بختک و فلج خواب

20 18,136

- تبلیغات -

تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که از خواب بپرید و هر چه تلاش کنید نتوانید حرف بزنید و یا دست و پایتان را تکان دهید؟ بله این همان بختک است. ولی خواهشاً دنبال عوامل ماورای طبیعه و جن و ملک برای توضیح بختک نگردید. پیژامه با توضیح علمی و اصولی علت این اتفاق، به شما کمک می‌کند تا شب‌ها راحت‌تر بخوابید و این قبیل اتفاقات عجیب خواب را به حداقل برسانید. از نظرعلمی ثابت شده است که بختک نوعی فلج کوتاه مدت در خواب است. به آن آتونیای خواب نیز گفته می‌شود، بدین معنی که زمانی که از خواب بیدار شده‌اید اما موتور حرکتی بدنتان قفل است و احساس فلجی می‌کنید.

اختلال فلج خواب که مردم اصطلاحاً آن را با نام بختک می‌شناسند، در واقع واکنش ناگهانی بدن برای اجرا نکردن حرکات رویایتان مثل دویدن و تکان‌های دست و پا درخواب است. فلج خواب، پاراسومنیای خواب رِم است، خوابی که در آن رویا می‌‌بینید. این اتفاق ممکن است زمانیکه تازه خوابتان برده است یا وقتی می‌خواهید بیدار شوید رخ دهد و با توهم و ترس همراه شود به طوری که ناگهانی از خواب بپرید و احساس کنید نمی‌توانید برای چند دقیقه بدنتان را تکان دهید. بعضی‌ افراد وقتی دچار فلج خواب می‌شوند، فکر می‌کنند روح و جن و شیطان دیده‌اند. با اینکه مدت زمان آن کوتاه است ولی می‌تواند تجربه سنگین و ترسناکی برای شما باشد.

ممکن است پریدن شما از مراحل سبک و اولیه خواب هم منجر به فلج خواب شود. فلج خواب معمولاً بین حالت خواب و بیداری رخ می‌دهد. چون افراد موقع تجربه بختک نمی‌توانند تکان بخورند و خیلی می‌ترسند و دچار توهم می‌شوند و فکر می‌کنند موجودی روی آنها نشسته و می‌خواهد خفه‌شان کند. بعضی به دنبال دعا برای بختک می‌گردند و می‌‌خواهند بدانند ادیان مختلف در مورد بختک چه گفته شده است یا بختک در اسلام چه به چه موجودی گفته می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید بختک سراغ چه کسانی می رود، این مطلب پیژامه را تا انتها بخوانید.

حتما مشاهده کنید، فیلم کوتاه درباره بختک.

بررسی دلایل علمی بختک یا فلج خواب. باتشکر از سایت ویدوآل بابت تهیه این کلیپ ارزشمند.

بختک سراغ چه کسانی میرود؟

کسانی که بختک به سراغشان می‌رود، ممکن است در خواب این موارد را احساس کنند:

 • موقعی که بختک به سراغتان می‌آید، احساس می کنید نمی‌توانید نفس بکشید
  یکی از دلایلی که فلج خواب را ترسناک می کند، این است که احساس می‌کنید نفستان حبس شده و یا در حال خفه شدن هستید. مغز شما همچنان در خواب رِم گرفتار شده، خواب رم زمانی است که تنفس کم عمق صورت می گیرد، اما در واقع شما بیدارید و قصد دارید نفس عمیق بکشید، ممکن است موقع فلج خواب یا بختک احساس کنید که فردی سنگین وزنی روی قفسه سینه شما نشسته است و نمی‌گذارد نفس بکشید. اگر با این شرایط مواجه شدید، تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید و به خاطر داشته باشید که بختک به سرعت از بین خواهد رفت.
 • بختک نمی‌گذارد چشم‌ها و بدنتان را تکان دهید
  همان‌طور که از نام آن مشخص است، فلج خواب به معنای فلج شدن بدن شما است و بدون در نظر گرفتن میزان تلاشی که برای حرکت دست و پاها و یا نشستن انجام می دهید، باز هم نمی‌توانید خودتان را از شر بختک خلاص کنید. موقع تجربه بختک، ارتباط بین بدن و ذهن قطع می‌شود، و اگرچه ذهن بیداراست، اما بدن گرفتار و فلج باقی می‌ماند. اما نگران نباشید چون ناتوانی در حرکت موقع بختک موقتی است و طی چند ثانیه یا چند دقیقه از بین می‌رود.
 • موقع بختک، ممکن است دچار توهم شوید
  بسیاری از افرادی که به فلج خواب دچار می‌شوند، توهم می‌زنند و مثلاً حس می‌کنند روی بدنشان مار یا حشرات غول پیکر راه می‌رود و خیلی می‌ترسند.
 • موقع بختک ممکن است فکر کنید کسی در اتاق است
  یکی از شایع‌ترین ویژگی‌های بختک یا فلج خواب احساس یا دیدن فردی مزاحم در اتاق، کنار در یا بیرون از پنجره است. ذهن شما بیدار و بیش از حد هوشیار است و از این رو، وارد نوعی حالت دفاعی می شود که باعث می‌شود حس کنید بختک، جنی است که به سراغتنان آمده است.

- تبلیغات -

موقع بختک یا فلج خواب ممکن است فکر کنید کسی در اتاق است یا توهم بزنید! - foj;

آیا افراد زیادی دچار بختک می‌شوند؟

حدود 7 درصد از بزرگسالان فلج خواب را تجربه کرده اند.  بزرگسالان مبتلا به اختلالات روحی روانی، میزان ابتلا به بختک شان 35٪ است. تحقیقی در رابطه با فلج خواب، نشان می‌دهد که 7.6 درصد مردم ، 28 درصد دانش آموزان و نزدیک به 32 درصد از بیماران روانی حداقل یکبار فلج خواب را در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند.  فلج خواب معمولاً در مردان و زنان به نسبت مساوی اتفاق می‌افتد، اما اولین دفعات آن به احتمال زیاد در سنین نوجوانی (حدود 13 تا 19 سال) یا اوایل جوانی (حدود 19 تا 25 سال) رخ می‌دهد. برآوردهای انجام گرفته در طی چند مطالعه حاکی از این است که 36% از تمامی موارد فلج خواب در سنین بین 25 تا 44 سالگی اتفاق می‌افتد.

احتمال تجربه بختک با افزایش سن کم تر می شود. بیشتر افراد هر چه پا به سن می‌گذارند، کمتر دچار فلج خواب خواهند شد.

چرا دچار بختک یا فلج خواب می‌شویم؟

در طول خواب، حرکت‌های بدن به حداقل خود می‌رسد، در طی خواب در مرحلهٔ رم (REM) که همراه با حرکات سریع چشم  است، یعنی مرحله‌ای که رؤیا بینی در آن روی می‌دهد، مغز انتقال سیگنال‌های عصبی به سوی عضلات اسکلتی را متوقف می‌سازد (به استثنای عضلهٔ دیافراگم و عضلات حرکت دهنده تخم چشم)، تا شما رویاهای خود را اجرا نکنید.

مثلاً وقتی خواب می‌بیند در حال دویدن هستید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن کنید. هنگامی که می‌خواهید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست می‌گیرد. اما گاهی اوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را بدست گیرد تا عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هوشیار می‌شوید و از ترس فلج شدن خیلی می‌ترسید.

نقطهٔ مقابل این عارضه زمانی است که مغز در برخی افراد در مرحلهٔ رویابینی انتقال سیگنال به سوی عضلات اسکلتی را متوقف نمی‌کند باعث می‌شود که آن‌ها هنگام رؤیا دیدن دست‌ها و پاهای خود را تکان دهند یا در موارد شدیدتر دچار خواب ‌گردی شوند.

امواج مغزی در حالت فلج خواب یا بختک چگونه است؟

نتایج یک مطالعه نشان داده است که در زمان وقوع فلج خواب، شدت‌های نامتناسبی از امواج آلفا و جهش‌های متناوبی از امواج بتا، به ويژه در مغز افرادی که دچار توهم بصری بوده‌اند، وجود داشته است. این نتایج به معنی آن است که فردی که از لحاظ هوشیاری کاملاً در حالت بیدار و طبیعی است، از لحاظ فیزیکی هنوز در یک حالت فلج عضلانی در مرحله خواب رم (مرحله حرکت سریع چشم) گیر کرده است.

شرایط زیر خطر ابتلا به فلج خواب را افزایش می دهد:

 1. بختک سراغ کسانی می‌رود که استرس دارند
 2. اگر خواب نامنظم یا ناکافی داشته‌ باشید، بختک ممکن است به سراغتان بیاید
 3. استفاده از داروهای توهم زا یا ترک آن ممکن است باعث بختک شود
 4. طاق‌باز خوابیدن می‌تواند منجر به بختک شود
 5. داشتن اختلالات روحی روانی مانند اسکیزوفرنی، اضطراب، افسردگی یا اختلال دو قطبی احتمال تجربه بختک را بالا می‌برد

آیامی‌دانستید بختک ارثی است؟

بسیاری از دانشمندان معتقدند که چندریختی (پلی‌مورفیسم) ژنتیکي می‌تواند عامل وقوع فلج خواب باشد. در این رابطه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اگر فردی در بین اعضای خانواده یا فامیل درجه یک شما به مشکل فلج خواب دچار باشد، احتمال آنکه شما هم به این مشکل دچار شوید بیشتر از معمول خواهد بود.

رابطه بختک با گرفتگی عضلات پا

خطر وقوع فلج خواب در افرادی که بیشتر در معرض گرفتگی عضلات به ويژه عضلات پاهای خود هستند، معمولاً بیشتر از دیگران است.

چطور بفهمیم دچار بختک شده‌ایم؟

پزشکان به طور کلی نیازی به آزمایش برای تشخیص فلج خواب ندارند. با این حال، دکتر با بررسی الگوهای خواب وبیداری و بررسی داروهایی که احتمالاً مصرف می‌کند، درک خوبی از وضعیت خواب شما بدست خواهد آورد.
اگر فلج خواب باعث اختلال شدیدی در خواب شود ، پزشک ممکن است آزمایش های زیر را برایتان انجام دهد:

 • تست پلی سومنوگرام Polysomnogram برای بختک، که در واقع بررسی و اندازه‌گیری یک شبه از فعالیت قلب، مغز و ریه ها خواهد بود.
 • نوار عصب و عضله یا EMG یا الکترومیوگرام برای بختک، تستی است که فعالیت عضلات و عصب را بررسی می‌کند
 • تست خواب آلودگی طی روز MSLT برای بختک که با ارزیابی چرت های شما، می تواند به تشخیص اینکه شما مبتلا به نارسای خون هستید کمک کند تا فلج خواب شما درمان شود. این تست بر این اساس طراحی شده است که هرچه یک فرد خواب آلوده تر باشد سریع تر به خواب می رود.

درمان بختک، فلج خواب چگونه درمان می‌شود؟

فلج خواب معمولاً خوش خیم است، بنابراین بیشتر پزشکان درمان دارویی بختک را توصیه نمی کنند. با این حال ، فلج خواب می تواند افسردگی قبل خواب، اضطراب یا اختلالات خواب را تشدید کند و ممکن است باعث ترس از خواب شود. در این موارد ، پزشکان ممکن است برای کاهش یا از بین بردن این عوارض بختک، درمان فلج خواب را توصیه کنند.
تغییر سبک زندگی می تواند برای مبتلایان به بختک یا فلج خواب خفیف تا متوسط ​​بسیار مفید باشد، برای مثال:

 • بهبود بهداشت خواب و به حداقل رساندن کمبود خواب می‌تواند بختک را درمان کند
 • برای رهایی از آن، مواد مخدر و الکل را ترک کنید.
 • اگر می‌خواهید بختک نگیرید، طاقباز نخوابید.
 • ورزش منظم مانع فلج خواب می‌شود.
 • محرک هایی مانند کافئین و شام سنگین می‌تواند دلیل آن باشد.
 • به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور آبی قبل از خواب.

راه‌های مقابله هنگام مواجهه با فلج خواب چیست؟

 1. سعی کنید انگشتان دست یا پای خود را تکان دهید.
 2. چشمان خود را به شدت تکان دهید، به دنبال آن پلک‌ها و سر خود را حرکت دهید تا از بختک نجات یابید.
 3. در صورت مشاهدهٔ کسی که دچار فلج خواب شده است، می‌توان با صدا کردن اسمش یا لمس بدنش او را از این حالت خارج کرد.
 4. برای جلوگیری از تکرار این حالت می‌توان مقداری آب نوشید. کم آبی بدن، یبوست و اختلالات روده ارتباط معنا داری با این عارضه دارند.

چه کسانی بیشتر در معرض فلج خواب هستند؟

طبق نتایج آکادمی پزشکی خواب آمریکا، افراد در سن 14 تا 17 سالگی، فلج در خواب را برای اولین بار تجربه می‌کنند. این موضوع می‌تواند برای 5 تا 40 درصد افراد چه زن و چه مرد درهر گروه سنی اتفاق بیفتد اما با افزایش سن، احتمال تجربه آن کم می‌شود.

آیا بختک یا فلج خواب درمان دارویی دارد؟

در موارد نادر برای درمان دارویی بختک، از داروهایی مانند ضد افسردگی یا بنزودیازپین کلونازپام برای درمان فلج خواب استفاده می شود. اما به هیچ‌وجه داروهای درمان آن را سر خود و بدون تشخیص پزشک مصرف نکنید.

در صورتی که مشخص شود نارکولپسی عامل اصلی فلج خواب است پزشک احتمالا داروهایی همچون محرک ها و مهارکننده های بازجذب سورتونین انتخابی (SSRIs) مانند فلوکستین تجویز خواهد کرد.

اسامی دیگر بختک از دیرباز تا اکنون

به گفته ویکی پدیای فارسی، رؤیای وحشتناک توٲم با احساس خفگی و سنگینی بدن که انسان را از خواب می‌پراند بختک نامیده میشود؛ کابوس؛ خفتک؛ خفتو؛ برفنجک؛ درفنجک؛ فرنجک؛ فدرنجک؛ برغفج؛ برخفج؛ خفج؛ فرهانج؛ کرنجو؛ سکاچه اسامی دیگر فلج خواب است.

 

 

20 نظرات
 1. نسرین می گوید

  سلام من هفته ای دو سه شب دچار توهم بختک میشم افسردگی میگرن استرس اضطراب هم دارم واقعن ترسناکه حتی اطرفیانمم شبا میترسن ازین حالتم

 2. حامد می گوید

  من هرچند وقت یه بار اینجوری میشم..یه بار که هیچ وقت از یادم نمیره.یادمه هرچه زور میزدم بلند بشم نمیشد.اخرش یهویی فقط باروحم بلند شدم.وجسمم پایین بود خیلی ترسیدم باز همون جور مثل جسمم رفتم روش که خدا رو شکر فکر کنم وصل شدم دوباره

 3. نیوشا می گوید

  سلام
  من چند روز پیش بختک افتاده بود روم هی میرفت بعد که میخوابیدم دوباره میامد
  خیلی ترسناکه

  1. مسیح می گوید

   خواهش میکنم اگه کسی راه حل جنگیدن باهاش رو میشناسه کمک کنه….من هر هفته ۲ روز فلج خواب ترسناک دارم
   همیشه هم ضبط صوت میزارم کنار خودم و صدای راه رفتن کنارم هست

   1. محمدمهدی معصومی می گوید

    یک نکته وجود داره. شما نمی‌تونید بدنتون رو جابجا کنید ولی میتونید چشم هاتون که کمی باز هستند رو کامل ببندید و چند دقیقه صبر کنید. با بستن چشم ها، اون صدا های عجیب یا وحشتناک مثل جیغ رو هم نمی‌شنوید! من اینو بعد از ۴ سال فلج خواب شدن فهمیدم. وقتی ساعت خوابم به هم بریزه یا خودم رو مجبور به بیدار موندن کنم اینطور میشم.

 4. Hassan می گوید

  من همین الان دچار این شدم هر کار میکردم چشمام رو نمیتونستم کامل باز کنم و از پاهام چند تا مو مزخواستم بکنم که نمیتونستم الان هم گوشهام داره زنگ میزنه

 5. زهرا می گوید

  در مواجه با بختک سعی کنین ارامش داشته باشین و صلوات و بسم الله فراموش نکنین . خودم یکباری که افتاد روم بسم الله که گفتم تموم شد

  1. علی علوی می گوید

   مگه بختک میوفته رو آدم ، میشه حرف زد یا چیزی گفت؟

  2. مهدی حق پرست می گوید

   تو میگی صلوات من کل قرآنو خوندم ولکن نبود آ یه لحظه تو خاب شدم قاری قرآن ولی اون محکمتر گرفت ????????????????

 6. نیایش می گوید

  من پریشب دچار بختک شدم گوشام سوت میکشیدن و دستم و بدنم و پاهام رو نمی تونستم تکون بدم و چشمام نیمه باز بود و باز تر نمی شد و نمی تونستم حرف بزنم ، توهم هم گرفته بودم خیال می کردم جن و روحی پشت سرمه ایا این بختکه؟

 7. نیایش می گوید

  و این کار برای من زیاد طول نکشیدن چون صلوات تو ذهنم فرستادم و فوری برگشتم خانم زهرا درست می گن

 8. درسا می گوید

  خیلی بده بختک ایشالا به سر هیچکس نیاد من هر وقت یبار این حالت بختک رو داری یه طو ی که سنگینی یه جیزی رو منه چشام بازه اما نمیتونم حرکتی کنم هی سعی میکنم بلند شم نمیتونم میخام جیغ بزنم نمیتونم فقط اشکه کنار چشام سرازیر میشه یه موقع هایی یجوری که هرکاری میکنم نمیتونم جیغ بزنم تا میبینم یکم نفسم خوب میشه جیغ میزنم کمک میخام ???دیگه بعدش اگه بیارشم دیگه نمیتونم اون روز رو بخوابم اگه بخوابم چند بار تکرار میشه تو شب بخدا قسم همش تجربه کردم دارم میگم ،تورو خدا هرکی راهکاری داره برای خوب شدن بگه من بریدم دیگه از این بختک چندساله دست پنجه نرم میکنم با این بختک.

  1. اسی شردنگ می گوید

   عزیزم باید بری دکتر .فکنم‌بخاطر استرس زیاده باید با دکتورت مشورت کنی.

 9. Reza می گوید

  منم همین الان این جوری شدم دیگه تا صبح بیدارم

 10. مسیح می گوید

  توصیه من به تمام دوستان اینه که اولین چیز از وقتی که سرتون رو میزارید رو بالشت ضبط صدا رو فعال کنید و بعد بخوابید ….
  دوما نباید به پشت بخوابید یعنی روی کمر نخوابید که البته یه راه حل موقتیه و اگر در خواب به روی کمر برگردید سراغتون میاد
  و ثانیا اگه بزارید خودش بره بهتره…اگر ذکر خدا رو بگید درسته که میره ولی خیلی درد به وجود میاره و بعد از بیداری آسیب به سرتون میاره…من خیلی راه ها رو امتحان کردم ولی تا حالا راهی برای مهارش نیست…بعضی از ادما اصلا بختک سراغشون نمیاد یا بعضیا فقط ۱ بار تو عمرشون براشون پیش میاد ولی افراد کمی مثل من هر هفته دارنش

 11. طناز می گوید

  دوستان منم پریشب واسم پیش آمد تنها بودم نصف شب و واسه اولین بار کمی ترسیدم چون دوماه کمتر میشه که مادرمو از دست دادم احتمالا چون اعصابم خورد بود اما با صلوات و خواندن آیت الکرسی خیلی سریع خوب شدم البته دوستم گفت پدرم بیشتر وقتها این مشکل واسش پیش میومد بر اساس اعتقادات قدیم جهت اطلاع همیشه یه چاقو زیر بالشتش میذاشت و دیگه تکرار نشد

 12. 27anjel می گوید

  من همین الان اینجور شدم واقعا سخته بعضی وقتا ی چیزایی میبینم یا مثلا ی ادم خیلی قد بلند و سیاه پوش کلا وحشتناکه ولی من میتونم چشامو حرکت بدم عظلات پلکمو به حرکت در بیارم کاش دیگه خوب شم دعا کنید برام

 13. فروغ می گوید

  در این متن خوندم که ،بختک رو نباید به جن و … ربط داد… پس چرا وقتی بسم الله میگفتم ، رها شدم؟

 14. امیر می گوید

  منم الان بختک گرفتم فشار تو سرم بود گوشام زنگ میزد هوشیار بودم صدا هارو میشنیدم و از همه بد تر فکم قفل شده بود و دندونام داشت خورد میشد هرچی هم دعا میخوندم رها نمیشدم انقدر داد زدم تو خواب تا اومدن بیدارم کردن
  هروقت استرس دارم و خیلی خسته هستم و فکرم درگیره میاد سراغم

 15. Saber می گوید

  خواهشن، بی خود ربط ندین به جن و پری.
  فقط یه اختلال روانییه. خود به خود هم خوب میشه.
  البته میتونید ذکر بگید تا زودتر بگذره.
  یکی صلوات میده یکی بسم الله.
  منم آهنگ اتل متل توتوله رو میخونم. جدیا
  هیچ موقع هم به پایان شعر نمی‌رسم. حل میشه.
  مهم این به خودتون آرامش بدین همین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.