چطور با وجود وزوز گوش به راحتی بخوابیم؟

با وجود وزوز گوش امکان خوابیدن وجود دارد؟

0 884

- تبلیغات -

چطور با وجود وزوز گوش بخوابیم؟

وزوز گوش یک علامت پزشکی نسبتا شایع است که باعث می شود احساس زنگ زدن یا سرو صدا در گوش ها کنید. بر اساس تحقیقات کلینیک مایا، از هر 5 نفر 1 نفر به وزوز گوش مبتلاست.

این علامت معمولا در افرادی که شرایط زیر را دارند نمایان می شود:

  • کاهش شنوایی مرتبط با سن
  • گوش صدمه دیده
  • اختلال سیستم شنوایی

به علاوه، شنیدن صداهای زیر نیز از انواع وزوز گوش محسوب می‌شوند:

همه ی این صداها می توانند در زیر و بم صدا متفاوت باشند و یک یا هر دو گوش می توانند تحت تاثیر وزوز گوش قرار بگیرند.

انواع وزوز گوش:

- تبلیغات -

گزارشات حاکی از آن است که دو نوع وزوز گوش وجود دارد.

وزوز گوش درونی و وزوز گوش بیرونی

وزوز گوش درونی:فقط بیماران می توانند این نوع از وزوز گوش را بشنوند.این رایج ترین نوع وزوز گوش است و ناشی از مشکلاتی در گوش بیرونی،میانی و یا درونی فرد است.این میتواند روی اعصاب و یا مسیر های شنوایی تاثیر گذار باشد.

وزوز گوش بیرونی:فقط دکتر ها قادر به تشخیص این نوع از وزوز گوش هستند.این نوع می تواند ناشی از مشکلات رگ خون،شرایط استخوان گوش میانی یا انقباض عضلات باشد.

چطور به وزوز گوش واکنش نشان دهیم؟

خیلی غافلگیر کننده نیست که همه ی افراد واکنش متفاوتی در مقابل وزوز گوش خود داشته باشند.

بر اساس مقاله ای در سال 2011 در مجله تحقیقات بیولوژیکی برای پرستاران، برخی افراد فقط در مقابل سر و صدا هوشیار هستند،برخی دیگر با آن اذیت می شوند و برخی افراد دیگر زمان سختی برای شنیدن دارند بخاطر وزوز بلند گوششان.و متاسفانه بعضی از افراد مبتلا به این علائم می توانند از علائم روانشناختی مثل تنش،سرماخوردگی،مشکل تمرکز و اختلال خواب رنج ببرند.

خوابیدن با وزوز گوش - پیژامه

چطور باید همراه وزوز گوش بخوابیم؟

افرادی که وزوز گوش را تجربه می کنند می توانند به دنبال درمان بالینی باشند.مقاله ای در سال 2014 گزارش می دهد که از 10 الی 15 درصد بزرگسالانی که وزوز گوش دارند،20 درصدشان به درمان بالینی نیاز دارند.خیلی شگفت انگیز نیست مخصوصا بخاطر اینکه مقاله ی مشابهی هست که نشان می دهد 10.6 درصد از 3 هزار بزرگسال(بین سن های 21 تا 84 و از سال 2005 تا 2008 مطالعه شده است)به دلیل وزوز گوششان در خواب،مشکل خواب دارند.

مطالعه ی دیگری در سال 2015 نشان می دهد که 76 درصد از افرادی که مبتلا به وزوز گوش هستند بی خوابی را نیز تجربه کردند.

اگر از بی خوابی رنج می‌برید مقاله ی درمان بی خوابی را مطالعه کنید.

اگرچه درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد،اما افرادی که از این بیماری رنج می برند می توانند با درمان های زیر تسکین پیدا کرده و از خواب سالم برخوردار شوند.

مشاوره و گزینه های صدا درمانی

بر اساس مقاله ای درباره ی جراحی گوش و حلق و بینی،افرادی که دارای وزوز گوش هستند می توانند از مشاوره استفاده کنند که به آنها برای فرآیند وزوز گوششان در خواب کمک می کند. همچنین این افراد می توانند از مزیت های درمان های دیگر نیز بهره مند شوند.بر اساس این مقاله انواع دستگاه صوتی برای  استفاده این بیماران وجود دارد.این دستگاه ها می توانند سر و صدای پهنای باند یا موسیقی پس زمینه را در سطوح مختلف صدا پخش کنند و به بسیاری از مبتلایان وزوز گوش کمک کنند.

برای شناختن موسیقی های مناسب خواب مقاله‌ی موسیقی خواب را حتما مطالعه کنید.

دیگر بیماران نیز می توانند از مزیت های درمان های رفتاری شناختی بهره مند شوند.این درمان می تواند به مبتلایان تکنیک های ریلکسیشن و اقدامات بهداشتی مفید خواب را آموزش دهد،و همچنین به آنها در مورد غنی سازی شنوایی و قرار گرفتن در معرض محرک های ترس آموزش دهد.نوع دیگری از درمان که افراد مبتلا به وزوز گوش می توانند از آن استفاده کنند،پذیرش و تعهد درمانی است.

مطالعه ی دیگری در ژورنال بین المللی وزوز گوش نشان می دهد که برخی از افراد مبتلا به وزوز گوش درونی از تحریک صدا در هنگام خواب بهره مند می شوند،تحریک صدا،وزوز گوش بیماران را تقلید می کند و صدا در شدت وزوز گوش بیماران شبیه سازی می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.