امواج دلتا و تاثیر آن بر کیفیت خواب عمیق

تاثیر امواج دلتا بر عملکرد مغز، مراحل خواب و کیفیت خواب REM

2 5,481

- تبلیغات -

امواج دلتا از انواع امواج مغزی با نوسان بالاست که در انسان‌ها وجود دارد. امواج دلتا فرکانسی بین 1 تا 4 هرتز دارند و با استفاده از دستگاه موج نگاری مغز (EEG) اندازه‌گیری می‌شود. این امواج مغز از تالاموس (محل تقویت و پردازش اطلاعات) پدیدار می‌شوند و عموما همراه با خواب موج آرام (در سومین مرحله از خواب) ارتباط دارد. مرحله‌ای که امواج دلتا در آن پدیدار می‌شوند، به مرحله‌ی خواب عمیق یا خواب رِم معروف است.

امواج دلتا چگونه اندازه‌گیری می‌شوند؟

امواج دلتا در اوایل دهه 1900 میلادی و بعد از اختراع دستگاه موج نگاری مغز شناسایی و کشف شدند. این دستگاه به محققان اجازه می‌داد تا فعالیت مغز در حین خواب را زیر نظر بگیرند.

در طول خواب، مغز وارد چرخه‌ی خواب می‌شود و با توجه به هر مرحله، واکنش‌های مناسب همان مرحله را نشان می‌دهد. فعالیت‌های مغز در این مراحل، به صورت دائم در حال تغییر است.

در طول مراحل اولیه خواب، افراد تا حدودی هنوز بیدار و هوشیارند. در این مرحله، امواج سریع و کوچک بتا تولید می‌شوند. در نهایت، مغز شروع به تولید امواجی به اسم آلفا می‌کند تا بتواند به صورت آرام و پیوسته آرامش را به فرد خواب انتقال دهد و او را به مرحله‌ی بعدی خواب ببرد.

زمانی که به خواب می‌رویم، سه مرحله از خواب می‌تواند اتفاق بیفتد:

 • مرحله‌ی اول، خواب سبک است، معمولا بعد از رفتن به جای خواب شروع می‌شود و 7 الی 10 دقیقه طول می‌کشد. در این مرحله، مغز شروع به آرام شدن به وسیله فعالیت‌های با نوسان بالا می‌کند که به امواج تتا معروف هستند.
 • مرحله‌ی دوم، شامل حدودا 50 درصد از خواب شبانه است و در این مقطع بدن تقریبا به آرامش رسیده است و منتظر انتقال به مرحله بعدی می‌باشد. این مرحله نسبتا طولانی‌تر از مرحله قبل است.
 • مرحله سوم، خواب عمیق است و تقریبا شامل 20 الی 25 درصد خواب شبانه است. در طول این مرحله، مغز شروع به آرام کردن بدن و تولید امواج دلتا می‌کند. میزان هوشیاری افراد و پاسخگویی آنها به محیط پیرامون خودشان، در این مرحله، به مرور کم می‌شود. از امواج دلتای خواب به عنوان پلی بین مرحله خواب سبک و خواب عمیق، یاد می‌شود. در گذشته، محققان مرحله‌ی 3 و 4 را از یکدیگر جدا می‌کردند، اما اکنون آنها را به عنوان یک مرحله در نظر می‌گیرند.

- تبلیغات -

حقایق جالب در مورد امواج دلتا

 • به شکل عجیبی، تحقیقات نشان می‌دهند که امواج دلتا در خانم‌ها بیشتر از آقایان فعال است. اگرچه این موضوع هنوز هم جای بحث دارد و به صورت کامل اثبات نشده است، اما به طور کلی این حقیقت وجود دارد که پستانداران مونث گرایش بیشتری به این امواج دارند.
 • رژیم‌های کتوژنیک (یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است، این رژیم میتواند در پیشگیری از بروز برخی بیماری ها مثل دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر مفید باشد)، که چربی زیاد و کربوهیدارت کم دارند، می‌توانند باعث افزایش امواج دلتا شوند.
 • اختلالات مغزی نیز می‌توانند روی امواج دلتا تاثیر بگذارند. بیماری پارکینسون، اسکیزوفرنی و اختلال نارکولپسی همگی بیماری‌هایی هستند که می‌توانند در فعالیت امواج دلتا تغییر ایجاد کنند.
 • برخی داروهای شیمیایی نیز تاثیر بر امواج دلتا را از خود نشان داده‌اند. الکل نیز می‌تواند بر امواج دلتا اثرگذار باشد و استفاده طولانی مدت از الکل می‌تواند به تغییرات پایدار در فعالیت امواج دلتا منجر شود.

موسیقی امواج دلتا مخصوص خواب عمیق در

رادیو پیژامه

2 نظرات
 1. آرش می گوید

  کاش در مورد امواج دیگه هم توضیحاتی رو میدادید و میگفتید امواج آلفا و بتا هم چی هستن

  1. حسین نیرینی می گوید

   سلام. ممنون از توجه شما
   حتما در آینده‌ای نزدیک بهش خواهیم پرداخت.
   مرسی از همراهی شما???

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.