ارتباط خواب و زیبایی – راز جوانی و خوابیدن

بخوابید تا جوان بمانید!!! ارتباط کلاژن و هورمون رشد با خواب چیست؟

0 551

- تبلیغات -

زیبا شدن در خواب یک رویا نیست! خواب و زیبایی با یکدیگر در ارتباط مستقیم هستند، افرادی که خواب خوب و کافی دارند کمتر صورت و گردنشان چروک می‌شود. بدن در ساعت خواب حدود نیم درجه خنک می‌شود و جریان خون زیر پوست بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که گاهی در شب گونه‌هایمان گل می‌افتد.

تا به حال توجه کردید که پوست بعضی افراد در ساعت خواب و حین خواب شفاف‌تر است؟ سیستم گردش خون، خون گرم را درست مثل رادیاتور زیر پوست صورت می‌چرخاند تا دمای بدن را تنظیم کند. به همین خاطر حس می‌کنیم صورت قبل خواب برق می‌زند.

ارتباط کلاژن و هورمون رشد با خواب چیست؟

در ابتدای چرخه خواب هورمون رشد، ناگهان در بدن زیاد می‌شود. بازه خواب عمیق که مرحله 3 و 4 خواب است، را خواب زیبایی می‌گویند. زیرا ترشح هورمون رشد، بافت عضلات و استخوان‌ها را ترمیم و بازسازی می‌کند. بسیاری از بافت‌های بدن تولید سلولی بیشتری در خواب پیدا می‌کنند و شکست پروتئین در خواب عمیق، کندتر می‌شود. زیرا پروتئین آجرهای لازم برای رشد سلولی و تعمیر آسیب‌های وارد به آن ناشی از استرس و اشعه ماورای بنفش است به همین دلیل خواب عمیق را خواب زیبایی می‌نامند.

افزایش ترشح هورمون رشد با ناشتایی در خواب در ارتباط است. بر خلاف تصور بدنسازها، تزریق هورمون رشد در تحریک کلاژن موثرتر از تحلیل عضلانی است. ترشح طبیعی هورمون رشد نقش مهمی در نگهداری ماتریکس کلاژن و در نتیجه جوان به نظر رسیدن، بازی می‌کند. وقتی موش‌ها بی خوابی می‌کشند یکی از نشانه‌های اولیه آن ضایعه پوستی است. خواب خوب و کافی برای یکدست شدن پوست مهم است.

شواهد نشان می‌دهد که سلول‌های پوستی در شب زودتر از روز بازتولید می‌شود. تقسیم سلولی روزها هم رخ می‌دهد ولی ساعت 2 نصفه شب ناگهان افزایش می‌یابد. این یعنی تازه و جوان شدن در خواب! حتی اگر نیمه شب بیدار هم باشید، پیک تقسیم سلولی رخ می‌دهد ولی هورمون رشد دیگر زیاد نمی‌شود.

زیبا شدن در خواب

ارتباط خواب و زیبایی - بخوابید تا جوان تر شوید

- تبلیغات -

چرا مردم سراغ جراحی زیبایی می‌روند؟ بخشی از آن به این دلیل است که دوست ندارند صورت و بدن آنها خسته و پژمرده به نظر بیایند. البته زیبایی درون خیلی مهم‌تر از ظاهر است اما به هر حال ظاهر شاداب و سرحال چیزی است که همه به دنبال آن هستند. در پژوهشی سوئدی‌ها دریافتند که کم خوابی را می‌توان از سرنخ‌هایی در چهره فرد فهمید. برای مثال با دیدن افتادگی لب‌ها در کسری از ثانیه می‌توان حدس زد که فرد کم خوابی دارد.

آدم‌های بی خواب را راحت می توان تشخیص داد حتی کسانی که شما را نمی‌شناسند هم می‌توانند بفهمند که شب‌ها خوب نمی خوابید. چون آنها معمولا صورت رنگ و رو پریده‌ای دارند و چشم هایشان قرمزتر از کسانی است که خوب می‌خوابند. خسته‌ها چشمان شان برق می‌افتد. محققان با نشان دادن تصاویر افراد کم خواب و افراد عادی به اشخاص دریافتند که اکثراً کسانی را که کمبود خواب داشتند، ناسالم، خسته و غیرجذاب توصیف شده بودند.

خواب چه تاثیری بر زیبایی دارد؟

در مقایسه با بیش از نیمی از پستانداران، انسان خواب شبانه طولانی‌تری دارد. سایر حیوانات در خواب هورمون رشد ترشح نمی کنند و تعداد کمی از پستانداران در خواب ناشتایی را تجربه می‌کنند. گیاهخواران در طول خواب هضم غذا را ادامه می دهند، گوشتخواران هم با خوردن گوشت زیاد حدود یک روز کامل درگیر هضم غذا هستند. جوندگان هم در خواب چند بار بیدار می‌شوند تا غذای بیشتری گاز بزنند. ممکن است ترشح هورمون رشد در خواب نیز به دلیل محافظت از بافت‌ها در مقابل ناشتایی در شب باشد و همچنین بالا بردن سوخت و ساز بدن و استفاده ذخیره چربی باشد.

چه اتفاقی برای کسانی که خواب زیبایی ندارند می‌افتد؟

فقط کمبود خواب نیست که منجر به بالارفتن درصد چربی و خطر بیماری‌های مزمن می‌شود بلکه خواب بی کیفیت هم همین عوارض را دارد. خواب عمیق کمک می‌کند تا اثرات منفی هورمون کورتیسول (استرس) از بین برود. هورمون رشد به طور طبیعی با سن کم می‌شود و چربی شکم زیاد می‌شود و باعث می‌شود وارد چرخه خطرناک خستگی شویم.

دانشمندان دریافته‌اند که کم خوابی منجر به اختلال عملکرد سد پوستی و غشا مخاطی می‌شود. تحقیقات روی افراد مبتلا به آپنه خواب نشان می‌دهد که کسانی که از دستگاه سی پِپ استفاده می‌کنند جوان‌تر و سرحال‌تر از سایرین به نظر می‌رسند.

فعالیت قسمت‌های بدن که احساسات، قدرت تصمیم گیری و روابط اجتماعی را کنترل می کند شدیدا در خواب عمیق کاهش می‌یابد و نشان می‌دهد که کیفیت خواب کمک می‌کند افراد از نظر احساسی و اجتماعی در بیداری عملکرد بهتری داشته باشند.

بعضی از محصولات آرایشی بهداشتی بهتر است در مقابل نور خورشید استفاده نشود و قبل از خواب روی پوست زده شود. آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین ث و ای اگر شب به پوست زده شود می‌توانند ماندگاری و اثربخشی بیشتری داشته باشند. اما اینکه واقعا این محصولات خاصیت جوانسازی پوست دارند جای سوال دارد!

بعضی‌ها اعتقاد دارند که طاقباز خوابیدن از چروک شدن صورت جلوگیری می کند و به جای خوابیدن به شکم و پهلو توصیه می‌کنند به پشت بخوابید. وب سایتی وابسته یه انجمن متخصصین پوست امریکا می‌گوید اگر چند سال صورتتان را روی بالش بگذارید و بخوابید صورتتان زود چروک می‌شود به همین دلیل طاقباز خوابیدن را توصیه می کند.

زیبایی و رطوبت بدن در خواب

ارتباط شفافیت پوست و خوابیدن - ارتباط خواب و زیبایی

خواب شدت چروک‌های صورت و گردن را کم می‌کند. بخشی از آن به دلیل طرز خوابیدن و ارتباط آن با جاذبه زمین است. اما مبحث خواب و زیبایی گسترده تر است. در غیر این صورت درازکشیدن صرفا وسط روز برای استراحت هم اثر مشابهی می‌داشت. هنگام خواب کل بدن خصوصا صورت بیشتر عرق می‌کند. رطوبت روی پوست چروک‌ها را صاف می کند. به همین دلیل برخی لوازم آرایشی مرطوب بهتر روی پوست شما می‌نشینند. خواب یک رطوبت ساز طبیعی است. عرق کردن در خواب پوست را درمان می‌کند.

خواب و زیبایی و استرس چه ارتباطی با هم دارند؟

استرس اثرات زیان باری روی رنگ پوست می‌گذارد و باعث طاسی منطقه‌ای (ریزش سکه ای)، پسوریازیس (صدفک) و التهاب پوست آتوپیک می‌شود. استرس مزمن یکپارچگی کولاژن پوست را از بین می‌برد. کم خوابی خود نیز استرس ایجاد می‌کند و زیبایی چهره را کم می‌کند. آپنه خواب هم استرس ایجاد می‌کند و سلامت قلب و عروق و استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.