آیا تا به حال این 11 اتفاق عجیب در خواب برایتان افتاده است؟

11 اتفاق عجیب در خواب

6 1,470

خواب، فرایندی طبیعی برای استراحت و تجدید قواست. زمانی که می‌خوابیم ضربان قلبمان آهسته شده و از دنیای بیرون کاملا بی‌خبر می‌شویم. اما شاید برای شما هم احساسات عجیبی در خواب رخ داده باشد که بخواهید بدانید دلیلشان چیست. با پیژامه در ادامه همراه باشید تا به این سوال و دیگر سوالات خود درباره‌ی دلایل 11 اتفاق عجیب در خواب پاسخ داده شود.

11- یافتم… یافتم!

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مساله‌ای در ذهنتان باشد و در طول روز هر چه فکر کردید، نتوانستید راه حلی برایش پیدا کنید. اما گاهی صبح که از خواب بیدار می‌شوید، می‌فهمید که در خواب جواب سوالتان را پیدا کرده‌اید. بله، مغزمان در خواب سرنخ حل مساله را به ما داده‌ است. و صبح که از خواب بیدار می‌شوید، می‌توانید خیلی ارشمیدس وار با خود بگویید یافتم، یافتم

مندلیف، شیمیدان روسی، آن قدر در فکر طراحی جدول عناصر بود که شبی در خواب، ایده درست آن به ذهن‌‌اش خطور کرد. همچنین آگوست ککوله نیز ساختار حلقوی بنزن را در خواب به دست آورد. می‌توانید قبل از خواب به مسئله خاصی فکر کنید. این روش که به کنکوری‌ها هم کمک می‌کند، بسیار علمی و جالب است. سپس مسئله را از ذهنتان بيرون كنيد و بخوابید. هنگامي كه صبح بيدار مي شويد با شگفتي مي بينيد که جواب سوال را پیدا کرده‌اید.

اديسون  اغلب  از دوره‌هاي كوتاه خواب براي پیدا کردن جواب سوالاتش استفاده  مي‌كرد. روي صندلي مي‌نشست  و در حالي كه ريگهايي در دست می‌گرفت به صورت مساله فکر می‌کرد و می‌خوابید .هنگامي كه به خواب مي‌رفت ريگها از دستش بر روي بشقاب‌هاي بزرگی که در اتاق قرار داشت مي‌ريخت. او از ضمیر ناخودآگاهش کمک می‌گرفت تا به پاسخ سوالاتش برسد.

و اما مغز چگونه در خواب مسائل را حل می‌کند؟

یافتن راه حل مسئله در خواب خیلی شگفت انگیز است. زیرا گاهاً ضمیر ناخودآگاهمان به جواب سوالاتمان پی برده است ولی رسیدن پاسخ به خودآگاه کمی زمان‌بر است. وقتی خوابیم، سطح ضمیر ناخودآگاه بالاتر می‌رود و فعال‌ترمی‌شود، به همین دلیل است که بعضی اوقات جواب مسائلمان را در خواب می‌بینیم.

10- احساس خارج شدن روح از بدن در خواب و دیدن جسم خود از بالا

اگر تا به حال احساس کردید که روح از بدنتان جدا شده، بهتر است بدانید که این اتفاق منشا عصبی و روانی دارد و وقتی در حالت نیمه خواب و بیدار هستید رخ می‌دهد. همین که خود را خارج از بدن می‌بینید احساس می‌کنید که روحتان در خواب از بدنتان جدا شده است.

چرا در خواب روح از بدن جدا می‌شود؟
تجربه خروج از بدن از عجایب خواب که هنوز پاسخ علمی درستی برای آن پیدا نشده است و هنوز دلیل جدا شدن روح از بدن  مشخص نیست. اما افرادی با بالا بردن توانایی‌های شناختی خود می‌توانند حتی این کار را ارادی انجام دهند که در عرفان به آن خلع بدن می‌گویند. تجربه خارج شدن روح از بدن در خواب می‌تواند برای شخص ترسناک باشد. تجربه‌ای که عموماً با حس شناورشدن بیرون از جسم همراه است و در برخی از موارد شخص ممکن است بدن فیزیکی خود را از جایی خارج از بدنش مشاهده کند. تجربه خروج از بدن معمولاً در ابتدای بیدار شدن یا زمان به خواب رفتن اتفاق می‌افتد..

9- دیدن خواب سقوط

اگر به دنبال تعبیر خواب افتادن از بلندی یا سقوط هستید، بهتر است بدانید که پشت این مساله توجیه علمی وجود دارد.
اگر در خواب احساس می‌کنید زیر پایتان خالی شده یا از بلندی افتاده‌اید، یا خواب پرواز کردن می‌بینید و ناگهان در خواب می‌افتید، نگران نباشید.

و ما چرا خواب می‌بینیم که داریم سقوط می‌کنیم؟

بعضی دانشمندان اعتقاد دارند که مغز با شل شدن عضلات به اشتباه می‌افتد و فکر می‌کند که در حال سقوط هستید و برای محافظت از شما با کشیدن عضله تلاش می‌کند بیدارتان کند تا بر اثر سقوط از بین نروید!

دیدن خواب سقوط توهم است و به خاطر شل شدن و ریلکس شدن عضلات رخ می‌دهد و همه داستان خواب سقوط ساخته ذهن است، داستانی که در آن خواب می‌بیند از پله می‌افتید یا از بلندی در خواب پرت می‌شوید را در واقع خودتان ساخته‌اید.

نظریه دیگری در توجیه سقوط در خواب می‌گوید که مغز فکر می‌کند شما دارید می‌میرید، پس به سرعت با کشیدن عضله شما را بیدار می‌کند تا مطمئن شود زنده هستید.

معمولاً خواب سقوط و پرش‌های ناگهانی در خواب با عرق کردن، نفس نفس زدن و ترس همراه است.
نظریه سوم باور دارد که مغز شما فکر می‌کند که در خواب دارید از درخت می‌افتید و این به زمانی برمی‌گردد که انسان‌ها روی درخت می‌خوابیدند و مغز دائماً در حال آماده باش فرد خواب در هنگام سقوط از درخت بوده است و با تکامل انسان هم چنان عملکرد تدافعی مغز باقی مانده است. اما بیشتر کسانی که استرس و اضطراب دارند، از کم خوابی رنج می‌برند و برنامه خواب نامنظمی دارند و یا جای خوابشان راحت نیست، خواب می‌بینند که در حال سقوط هستند و در خواب زیر پایشان خالی شده است.

8- دیدن خواب‌های تکراری

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که یک خواب را چندین بار ببینید؟ تا به حال کسی دائم به خوابتان آمده است؟ دیدن خواب‌های تکراری، دیدن یک مکان مکرر در خواب شاید عجیب باشد. دیدن مکرر یک فرد در خواب به چه معناست؟ چرا بعضی خواب‌ها را تکراری می‌بینیم؟

دلیل دیدن خواب تکراری نشان می‌دهد که چیزی در زندگی‌مان هست که ما به اندازه کافی به آن توجه نمی‌کنیم اما ضمیر ناخودآگاهمان تمایل دارد مساله را برایمان حل کند و به همین دلیل است که دائما چند شب یک خواب را می‌بینیم. مساله‌ای که در زندگی برای شما استرس آور است ولی شما آن را نادیده می‌گیرید، در خواب شب به سراغتان می‌آید تا حل شود. تکرار شدن رویا همچنین می‌تواند به دلیل گذراندن شوک بزرگی در گذشته ما باشد که مغزمان دائماً به سراغش می‌رود تا با آن کنار بیآید. و این مسئله باعث ایجاد این اتفاق عجیب در خواب می‌شود.

7- بند آمدن نفس در خواب

گاهی اوقات خواب هستید، نفستان برای چند لحظه بند می‌آید. وقفه تنفسی در خواب باعث می‌شود سطح اکسیژن خون کم شود و دوباره راحت خوابتان نبرد. کسانی که وقفه تنفسی یا آپنه خواب دارند دچار مشکلات قلبی می‌‌شوند، به همین خاطر باید کسانی که خروپف می‌کنند را بیدار کرد.

چرا بعضی‌ها در خواب نفس‌شان بند می‌آید؟

عضله‌ای در راه تنفسی‌تان وجود دارد که اگر شل شود، راه هوا را می‌گیرد. خصوصا با بالاتر رفتن سن، بیشتر در آقایان آپنه تنفسی مشاهده می‌شود که با چاقی و مصرف سیگار خطر تنگی نفس در خواب بیشتر می‌شود. توصیه می کنیم برای رفع خروپف و آپنه خواب روزی 20 دقیقه آواز بخوانید، حتی خیلی خوب است که سازهای بادی مثل دیدوگریدو را امتحان کنید تا عضلات گلویتان سفت شود.

6- شنیدن صدای انفجار در سر موقع خواب

سندروم انفجار سر در خواب یا ای اچ اس موقعی که تازه خوابتان برده یا موقع بیدار شدن رخ می‌دهد. صدای وحشتناکی شبیه بمب یا آژیر در سر می‌پیچد و گاهاً با نور قوی شبیه رعد و برق همراه است. شنیدن صدای بلند در خواب خطری ندارد ولی آرام و قرار را از شما می‌گیرد و ترس ناشی از آن به مرور بی‌خوابتان می‌کند.

دلیل شنیدن صدای مهیب در خواب چیست؟

گاهی به دلیل رنج بردن از بی‌خوابی مفرط یا پرواززدگی، سلول‌های مغزی مسئول صدا ناگهان تحریک می‌شوند و توهم شنیدن صدای بمب در خیابان یا خانه به شما دست خواهد داد.

5- راه رفتن در خواب یا خوابگردی

چرا بعضی‌ها در خواب راه می‌روند؟

حدود 4 تا 10% افراد تا حدودی خواب گردی می‌کنند. راه رفتن کودکان در خواب شایع‌تر است. جالب است بدانید وقتی ضمیرآگاهمان خواب باشد ولی عضلات بیدار مانده باشند، دچار خواب گردی می‌شویم. افرادی که در خواب راه می‌روند کارهای عادی‌شان را در خواب انجام می‌دهند حتی ممکن است از خانه خارج شوند یا حتی روی لبه پنجره یا پشت بام راه بروند. کسانی که در خواب راه می‌روند نباید تنها بخوابند.

4- خواب دیدن در خواب

آیا تا به حال خواب دیده‌اید که دارید خواب می‌بینید؟ چیزی شبیه فیلم اینسپشن (تلقین).

گاهی در حال خواب دیدن هستید، بیدار می‌شوید اما هنوز هم دارید خواب می‌بینید. بیداری غلط در واقع رؤیای باورپذیری در مورد بیدار شدن از خواب است، در حالی که بیننده رؤیا همچنان در خواب است. بعد از بیداری غلط فرد رؤیای کارهای معمول صبحگاهی مانند غذا خوردن، رفتن به دستشویی و حمام را می‌بیند.

و اما چرا بعضی‌ها خواب می‌بیند که دارند خواب می‌بینند؟

جالب است بدانید هنوز دلیل علمی برای خواب دیدن در خواب پیدا نشده است.

3- حرف زدن در خواب

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در خواب عمیق باشید و بی‌اختیار شروع به حرف زدن کنید. بعضی افراد حتی اسرارشان را در خواب بر ملا می‌کنند.

دلیل حرف زدن در خواب چیست؟

خانم‌ها و کودکان بیشتر از مردان در خواب حرف می‌زنند که بیشتر به دلیل استرس است. در واقع حرف زدن در خواب به دلیل مقاومت فرد با مسائلی است که در واقعیت نمی‌تواند آن‌ها را قبول کند.

2- توهم پیش از خواب

درست زمانی که می‌خواهد خوابتان ببرد ممکن است دچار توهم شوید، چیزی ببینید یا صدایی بشنوید. زمانیکه بیدار می شوید هم ممکن است باز دچار توهم شوید.
هیپناگوژیک توهم قبل خواب به معنای درک حسی اشتباه موقع خوابیدن است. این اختلال جزو نشانه‌های اختلال خواب حمله خواب یا نارکولوپسی نیز هست. توهم پیش از خواب، تجربه حالت‌گذار از بیداری به خواب است.

1- بختک در خواب

شاید شما هم تا به حال در خواب احساس کرده باشید که هر چه تلاش می‌کنید، نمی‌توانید تکان بخورید و انگار موجود سنگینی رویتان نشسته و می‌خواهد خفه‌تان کند. بختک وجود خارجی ندارد. به این اختلال خواب، فلج خواب می‌گویند و بهترین راه این است که موقعی که دچارش شدید دائم به خود بگویید که هیچ موجود ترسناکی در اتاقتان نیست و آرامش خود را حفظ کنید تا حالت ناخوشایندش از بین برود.

چرا بختک رویمان می‌افتد؟

برای اینکه وقتی خواب می‌بینیم، دست و پایمان را تکان ندهیم و در خواب راه نرویم بدن عضلات را فلج می‌کند. گاهی این مکانیزم دفاعی چنان قوی است و در عین حال ذهن هوشیار است و ممکن است بیدار شود اما ما قادر به تکان خوردن نیستیم. کسانی که طاقباز می‌خوابند، بیشتر بختک به سراغشان می‌آید. با اینکه در مورد بختک به صورت جداگانه صحبت کردیم اما لازم بود که در لیست اتفاق عجیب در خواب نیز از آن سخن به میان آوریم.

در این مقاله 11 اتفاق عجیب در خواب را باهم بررسی کردیم. ممکن است شما یک یا چند مورد از این 11 اتفاق عجیب را تجربه کرده باشید. اما بدانید که هیچ یک از این 11 اتفاق عجیب در خواب خطرناک نیستند و فقط در صورتی باید نگران آن باشید که چندین مرتبه و مداوم تکرار شود.

6 نظرات
 1. امینی می گوید

  صدای انفجار در سر برای چیه من ی بار این جوری شدم که انگار ی جیغ یا انفجار رخ بده از صداش از خواب پریدم؟

  1. پیژامه می گوید

   سندروم انفجار سر در خواب یا ای اچ اس موقعی که تازه خوابتان برده یا موقع بیدار شدن رخ می‌دهد. صدای وحشتناکی شبیه بمب یا آژیر در سر می‌پیچد و گاهاً با نور قوی شبیه رعد و برق همراه است. شنیدن صدای بلند در خواب خطری ندارد ولی آرام و قرار را از شما می‌گیرد و ترس ناشی از آن به مرور بی‌خوابتان می‌کند.
   دلیل شنیدن صدای مهیب در خواب چیست؟
   گاهی به دلیل رنج بردن از بی‌خوابی مفرط یا پرواززدگی، سلول‌های مغزی مسئول صدا ناگهان تحریک می‌شوند و توهم شنیدن صدای بمب در خیابان یا خانه به شما دست خواهد داد.

 2. غیبی می گوید

  من تجربه ی بختک رو داشتم.ماه رمضون بود شوهرم قبل سحر اینطور شد به من گف ومن دوساعت بعد اینطور شدم؛انشاا…نصیب دشمنتون نشه….😂😂😂

  1. پیژامه می گوید

   امیدوارم دیگه این اتفاق براتون نیافته 😊🌹

 3. فرشید می گوید

  نفسم بارها تو خواب قطه میشوم وبه زور بالا میاد واز خواب می پرم

  1. پیژامه می گوید

   گاهی اوقات خواب هستید، نفستان برای چند لحظه بند می‌آید. وقفه تنفسی در خواب باعث می‌شود سطح اکسیژن خون کم شود و دوباره راحت خوابتان نبرد. کسانی که وقفه تنفسی یا آپنه خواب دارند دچار مشکلات قلبی می‌‌شوند، به همین خاطر باید کسانی که خروپف می‌کنند را بیدار کرد.
   چرا بعضی‌ها در خواب نفس‌شان بند می‌آید؟
   عضله‌ای در راه تنفسی تان وجود دارد که اگر شل شود، راه هوا را می‌گیرد. خصوصا با بالاتر رفت سن بیشتر در آقایان آپنه تنفسی مشاهده می‌شود که با چاقی و مصرف سیگار خطر تنگی نفس در خواب بیشتر می‌شود. توصیه می کنیم برای رفع خروپف و آپنه خواب روزی ۲۰ دقیقه آواز بخوانید، حتی خیلی خوب است که سازهای بادی مثل دیدوگریدو را امتحان کنید تا عضلات گلویتان سفت شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.