اتاق خواب فنگ شویی + راهنمای جامع و کامل

راهنمای اتاق خواب فنگ شویی

0 430

- تبلیغات -

اگر اتاق خواب شما قدیمی است قطعا نوع خوابیدن شما هم قدیمی شده است. مطمئنا شما یک تشک جدید خریداری کرده اید، ملافه ها را به روز کرده اید و بالش هایتان را نرم تر کرده اید اما آیا واقعا مورد جدیدی در اتاق خواب شما وجود دارد؟ اکثر مردم برای درمان بی خوابی نمی دانند چه کاری انجام دهند و با نحوه چیدمان اتاق که در برطرف کردن مشکل کمکشان کند آشنایی ندارند. اینجاست که باید بدانید راه حل می تواند به آسانی از مدل های اتاق خواب فنگ شویی باشد.
شاید پیش خود فکر کرده اید که خوابیدن در تختی که زیر پنجره بادگیر قرار دارد می تواند گزینه خوبی برای درمان بیخوابی باشد. اما طبق هنر باستانی چینی، فنگ شویی، تنظیم اتاق خواب شما با هدف می تواند تفاوت به سزایی در خواب شما ایجاد کند. برای مطالعه بیشتر در رابطه با هنر این باستانی در راستای تنظیم مجدد فضاهای زندگی خود، حتما ادامه مطلب را بخوانید و بدانید که برای داشتن خواب خوب و وارد کردن انرژی مثبت در اتاق خواب که به خواب شما کمک می کند چه کارهایی باید انجام دهید. پیژامه دوست دارد که شما خیلی راحت و آرام بخوابید پس مارا همراهی کنید.

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی یک هنر و دانش باستانی چینی است که بیش از 3000 سال قدمت دارد. “فنگ” به معنای “باد” و “شوی” به معنای “آب” است. در حالیکه در فرهنگ چینی  ترکیب این اصطلاح به معنای سلامتی و ثروت است. فنگ شویی ترکیبی از شیوه های مطالعه (علمی، فیزیک، فلسفه، نجوم و اخترشناسی) است. این هنر با عقاید تاتوئیستی در طبیعت بسیار ارتباط داشته و عناصر طبیعی فنگ شویی را آب، فلز، خاک، آتش و چوب تشکیل می دهد.
مطابق با این هنر  هر عنصر برای بهینه سازی تعادل باید به طراحی اتاق شما اضافه شود. شما با در نظر گرفتن عنصر مورد نظر باید بیشترین استفاده را از آن داشته باشید و با کمک آنها راحت تر بخوابید.
در فنگ شویی مهم نیست که چیز کهنه بسازید یا کاملا توازن را برقرار کنید. شما با یک عنصر احساس هماهنگی بیشتری پیدا خواهید کرد و آن بیشترین آرامش را برای شما به همراه خواهد داشت.
قائده کلی فنگ شویی ایده از یین (زنان) و یانگ (مردان) است. یین و یانگ هر دو برای دستیابی به یک جریان خوب انرژی و زندگی، بسیار ضروری هستند.
فنگ شویی هنر جایگذاری و ترتیب است. این هنر بی نظیر تاکید می کند که چگونه قرار دادن اشیا در یک فضا در تعامل شما در آن فضا تاثیر می گذارد. اکنون تنها به خواب خود در اتاق خواب فکر کنید. آیا نمی خواهید بهترین تعادل را در فضا برای خواب عالی شبانه خود داشته باشید؟

 تاریخچه فنگ شویی

قدمت برخی از قدیمی ترین اصول فنگ شویی به 6000 سال پیش بر می گردد. عملی که به عنوان جئومانسی نیز شناخته می شود روشی باستانی برای ساخت و بهینه سازی فضا برای ایجاد شادی، هماهنگی و فراوانی (وفور نعمت) است. در دوران باستان، امپراتوری چین از تعلیم فنگ شویی محافظت می کرد. آنها این تمرین را برای منع کردن و به اشتراک گذاشتن اختیاراتشان با بیگانه ها انجام می دادند بنابراین ما می توانیم از این فن برای رسیدگی به خود استفاده کنیم و احساس خوشبختی داشته باشیم.
فنگ شوی هنوز جای خود را دارد. در معماری حرفه ای جهان از این هنر برای طراحی داخلی، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری استفاده می کنند. فنگ شویی از طرح، چارچوب، مصالح و رنگ ها برای افزایش جریان جی یا انرژی طبیعی استفاده می کند. ممکن است شما از فنگ شویی در اتاق خواب خود استفاده نکرده باشید اما این احتمال وجود دارد که در طراحی خانه، محل کار و برخی مناطق جامعه از طراحی فنگ شویی استفاده شده باشد.

مزایای فنگ شویی

فنگ شویی به همان اندازه به که به نظرتان می رسد آرامش بخش است. روانشناسان معمولا فنگ شویی را برای مزایای سازماندهی، سودمندی و داشتن آرامش توصیه می کنند.  این ها همان مزایایی است که ما از خواب خود انتظار داریم بنابراین جای تعجب ندارد که چرا باید از فنگ شویی در اتاق خواب خود استفاده کنیم.
فنگ شویی در اتاق خواب می تواند به ایجاد کیفیت در سلامت  شما کمک کند.  اگر زوج هستید و اتاق خواب مشترک دارید فنگ شویی پیوند شما را تقویت کرده و افراد را به داشتن عشق جلب می کند. حتی راه های خاص تر که فنگ شویی باعث بهبود سلامتی شما می شود عبارتند از:

افزایش بهبود انرژی در خانه و محل کار
برای زندگی و کار بهتر، فضا را هماهنگ می کند
جنبش را در خانه و محل کار بالا می برد
به افزایش ضریب شانس کمک می کند
از اثرات منفی جلوگیری می کند به عنوان مثال استرس را کم می کند

- تبلیغات -

چرا از فنگ شویی در اتاق خواب استفاده کنیم؟

اتاق خواب مکانی برای استراحت و آرامش شماست و این خود فنگ شویی است. با اینحال با داشتن فشار و شلوغی در زندگی روزمره ما، هنوز معنی آرامش به درستی مشخص نشده است. اگر قرار باشد استراحت و تمدد اعصاب  خود را در اتاق خواب افزایش دهید، فنگ شویی با قدیمی ترین سابقه اثبات شده، آسان ترین راه برای اینکار شناخته شده است. شما از دیدن اینکه چگونه این اصول باستانی می تواند زندگی جدیدی به اتاق خواب شما هدیه کند تا زندگی بهتری داشته باشید، شگفت زده خواهید شد.

قوانین اساسی برای فنگ شویی اتاق خواب شما

قبل از رسیدن به نقاشی، رنگ و طرح بندی اتاق خواب خود،چند قانون اساسی در این زمنیه وجود دارد که به شما کمک می کند تا احساس آرامش داشته باشید. برای یادگیری خواندن بلاگ پیژامه را ادامه دهید.

وسیع تر ببینید

خصوصا زوج ها باید از هر چیزی در اتاق خوابشان دو عدد داشته باشند. مثلا دو میز در دوطرف تختخواب، دو چراغ خواب و دو کمد لباس. این امر در دونفر شما تعادل ایجاد می کند.

از غیر ضروری ها و بهم ریختگی ها خلاص شوید

نیازی به گفتن ندارد اما اتاق خوابی که کثیف و بهم ریخته باشد استرس را زیاد می کند. اولین قدم در فنگ شویی ایجاد کردن محیطی آرام است. اکنون زمان بسیار خوبی برای خلاص شدن از لباس هایی است که دیگر نمی پوشید. از فضای زیر تخت خود برای انبار استفاده کنید. قبل از خواب لباس ها را کنار بگذارید، درب کمدتان را ببندید و اجازه ندهید وسایل روزانه روی هم تلنبار شوند. این کار را انجام داده  و خودتان را برای داشتم آرامش بیشتر مجبور کنید.

لوازم الکترونیکی را پنهان کنید

لوازم الکترونیکی معمولا بزرگ نیستند اما این مورد شامل دستگاه های ورزشی، تلویزیون، لپ تاپ و دیگر موارد مرتبط به کار نیز می شود. داشتن این قبیل لوازم الکترونیکی در اتاق خواب شما نمادی از بیداری است. وجود اینها در اتاق خواب خلاف رسیدن به آرامش و خواب را به همراه دارد. اگر امکان حذفشان در  اتاق خواب خود را ندارید سعی کنید هر شب قبل از خوابیدن روی آنها را با پتو یا ملافه بپوشانید.  این تغییر کوچک، شما را متعجب خواهد کرد.

اتاق خواب فنگ شویی – چیدمان

طرح مناسب برای فنگ شویی همان چیزهایی است که در موردشان بحث کردیم، اما چند نکته دیگر وجود دارد به عنوان مثال هیچ آینه ای در اتاق خواب نباشد. بویژه برای زوجین گفته می شود که وجود آینه ها در اتاق، شخص سوم را به رابطه شان دعوت می کند. علاوه بر این، آینه ها انرژی را در فضا منعکس می کنند که این موضوع باعث اختلال در خواب شما در طول شب می شود.
نکته دیگر حذف تمام لوازم الکترونیی است. در صورت امکان حتی شب ها وای فای را خاموش کنید. این به احساس کمتر وصل شدن شما کمک می کند و واقعا اجازه می دهد  ذهن شما آرام شود. از نصب کردن نقاشی در بالای تخت خودداری کنید. این ها همان احساس سنگینی و اضطراب را ایجاد می کنند که درست  خوابیدن زیر پنجره ایجاد می کند.
در صورت امکان از مبلمان بزرگ که جای زیاد می گیرند پرهیز کنید.  کمد لباس و قفسه کتابها نیز بسیار بلند هستند. اگر به قفسه های کتاب نیاز دارید سعی کنید تمام کتاب ها را به صورت افقی بچینید زیرا چیدمان کتاب ها به صورت عمودی حس قطع شدن را القا می کند.

اتاق خواب فنگ شویی – رنگ ها

آرامش فنگ شویی می تواند به  همان اندازه که طرح رنگ انتخاب می کنید ساده باشد بنابراین رنگ هایی انتخاب کنید که آرامش بیشتری به شما بدهد. از دیوار سفید مات پرهیز کنید زیرا نماد بیداری است. برای دیوار اتاق خواب خود  از رنگ های نزدیک به پوست مثل کرم، سفید، قهوه ای شکلاتی و تناژ هلویی استفاده کنید. این تناژها به بهبود یافتن احساس و استراحت شما کمک می کنند.
با این حال سعی کنید از رنگ های هلویی زیاد استفاده نکنید هرچند رنگ هلویی به جذب شریک شما کمک می کند اما ممکن است متوجه نشوید که یکی، سپس دیگری و دیگری را جذب  می کنید.
رنگ های دیگری که می توانید در نظر بگیرید آبی با تناژهای روشن، سبزها و بنفش کم رنگ هستند که برای خواب مفید بوده و حس آرامش را القا می کنند. ممکن است تناژهای خاکستری، آبی پررنگ و سفید مات حس آرام کردن داشته باشند اما در واقع می توانند در خواب شما اختلال ایجاد کنند. اصول فنگ شویی می گوید برای ایجاد تعادل و رسیدن آرامش ایده آل از 50 درصد رنگ گرم و50 درصد  رنگ سرد استفاده کنید.

تشک های فنگ شویی

تخت خواب نماد اتاق خواب است بنابراین به آن توجه کنید. مطابق با فنگ شویی، قرار دادن تخت باید به گونه ای باشد که به شما امکان دیدن درب اتاق زمانیکه روی تخت خود هستید را بدهد البته بدون آنکه در جلو و راستای درب قرار داشته باشید. فنگ شویی باعث چگونگی داشتن دید از تخت اما نزدیک نبودن را می دهد که این موضوع احساس امنیت را بالا برده و کیفیت خواب را بیشتر می کند.
علاوه بر این بالای تخت باید مقابل دیوار قرار بگیرد و زیر پنجره نباشد. خوابیدن در نزدیکی پنجره می تواند باعث  شود انرژی جی “Qi” به بیرون فرار کند و این موضوع موجب بی خوابی و بی قراری شما در خواب می شود.
همین طور نباید تخت خوابتان را مستقیما زیر پنکه سقفی یا لوسترها قرار دهید. اگر دونفر بر روی یک تخت می خوابند اطمینان حاصل کنید که از هر دو طرف فضای کافی وجود داشته باشد و در آخر اینکه اگر این تغییرات برای شما امکان پذیر نیست، سعی کنید هنگام خواب یک فلوت از جنس بامبو را بالای سر خود آویزان کنید. گفته می شود اینکار تعادل را در فضا برابر می کند.
همچنین مطمئن شوید که برای استراحت روی راحت ترین تشک قرار دارید. برخی از موارد مورد علاقه ما را می توانید در صفحه بهترین تشک ها مشاهده کنید.

اتاق خواب فنگ شویی – لوازم تزئینی و هنر

طبق گفته های فنگ شویی، لوازم تزئینی اتاق شما باید حواس پنجگانه را تغذیه کنند. همچنین شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا لوازم تزئینی را برای هر حس در اتاق خواب خود جای دهید.

رایحه

بو اغلب در اتاق خواب یک حس فراموش شده است اما نباید اینطور باشد. حس بویایی از آرامش بخش ترین هاست و می تواند بلافاصله به ذهن شما علامت دهد که هر بار متوجه آن شدید، حالت استراحت کردن در شما شروع شود. میتوانید در اتاق خواب از چراغ های مخصوص روغن استفاده کنید و روغن های بدون اسانس را داخل آنها بسوزانید. به عنوان مثال روغن های یاس یا اسطوخودوس بسیار آرامش بخش بوده و معمولا رایحه های لطیفی دارند. در حالیکه با کمی روغن دارچین می توانید حساسیت خود را برطرف کنید.

لمس کردن

اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که بخواهید در تخت خوابتان حسش کنید بی شک  آن مورد باید نرم و مخملی باشد. چه کسی عاشق در آغوش گرفتن یک پتوی گرم و نرم نیست؟ مخمل، اطلس و پنبه مصری برای استفاده ملافه، روی بالش ها و پرده بسیار توصیه می شود.  جای تعجب نیست که نرمی با خواب آلودگی برابر باشد به همین دلیل تختخواب راحت یکی از اصلی ترین جزء های اتاق خواب فنگ شویی است. هرآن چیزی که دوست دارید، دقت کنید هرچیزی که دیدنشان شما را خوشحال می کند را در اتاق خود چون روی قفسه ها، میزها و … قرار دهید. لوازم تزئینی اتاق شما باید کوچک و حتما از رنگ های آرامش بخش  باشند. تناژهای خاکستری بسیار پیشنهاد می شوند اما سعی کنید از رنگ های آتشین مزاج چون قرمز، صورتی و نارنجی در لوازم تزئینی اتاق خود دوری کنید. سعی کنید از لوازم تزئینی معنا دار یا نمادین استفاده کنید مثلا  از نماد صلح و یا انرژی درمانی ها.

صدا

اگر در حال حاضر از یک دستگاه  نویز سفید استفاده نمی کنید اما برای کودک خود تهیه کرده اید، پس شما مانند کودکان به خواب نمیروید. این دستگاه ها برای تشویق خواب آرامش بخش فوق العاده عالی و باور نکردنی هستند. صدای تسکین دهنده دستگاه نویز سفید به شما کمک می کند تا در طول شب به راحتی بخوابید بدون اینکه از خواب بیدار شوید.

مزه

غذا به هیچ عنوان در اتاق خواب توصیه نمی شود اما اگر ظرف آب در اتاق شما باشد عالیست. یک لیمو در بطری آب کنار تخت خود قرار دهید و صبح زمانیکه از خواب بیدار شدید آن را بنوشید تا سریع و راحت از خواب بیدار شوید.

اتاق خواب فنگ شویی – گیاهان و کیفیت هوا

وجود گیاهان  در اتاق خواب فنگ شوی در کل تابو هستند. گیاهان ممکن است طبیعی و آرامش بخش به نظر برسند اما برای خواب شما مساعد نیستند. از نظر برخی، گیاهان بسیار یانگ (نیروی فعال و مذکر کاینات که با yin جفت است) و از نظر رشد و حرکت دارای انرژی و جنب و جوش بالایی هستند اما شما تمامی این موارد را در اتاق خواب خود ارتقا نمی دهید.  همچنین گیاهان زنده به ویژه شب ها فرآیند فتوسنتز را انجام می دهند و مقدار زیادی دی اکسید کربن در هوا پخش می کنند. در زمان خواب بدن شما سعی می کند اکسیژن بیشتری دریافت کند اما وجود دی اکسید کربن باعث می شود در تمام طول شب سریع نفس بکشید و سرتان را تکان دهید. به عبارت دیگر این گیاهان کوچک هر کاری میکنند جز آنکه بتوانند به شما کمک کنند راحت بخوابید.

اتاق خواب فنگ شویی – روشنایی

شاید به روشنایی که قسمت مهم اتاق خواب شماست فکر نکنید چون خوابیدن در تاریکی رخ می دهد. اما استفاده از نور مناسب می تواند میزان زیادی مزیت برای خواب شما  داشته باشد.  روشنایی انرژی یانگ شناخته می شود در حالیکه تاریکی، انرژی ین است. پنجره و نورهای طبیعی یه داروی عالی برای انرژی ین هستند اما معملا این موارد کافی نیستند. اینجاست که نورپردازی مصنوعی مشکل را برطرف می کند. از نورهای آباژور برای روشن کردن اتاق خود استفاده کنید. برای ایجاد کردن تعادل نیز می توانید از نمادهای چوبی کنار آباژور استفاده کنید زیرا نور وابسته به آتش است.

 زمان فنگ شویی در اتاق خواب شما

حتما دلیلی دارد اینکه چرا فنگ شویی در دوران باستان و برای پادشاهان استفاده می شده و امروزه نیز در زمینه های مختلف از آن استفاده می شود. فنگ شویی هم هنر است هم  علم. هم فلسفه است هم عمل. عقیده است و تعادل دارد. در فنگ شویی تمام این موارد با هم ترکیب شده و برای سلامت جسم و روح شما مزایای قابل توجهی دارد.
زمانیکه شما پا به خانه می گذارید باید تمام مشکلاتتان در طی روز را شستشو دهید. با ورود به اتاق خواب خود باید احساس آرامش، راحتی و انرژی مثبت داشته باشید. اتاق خواب شما باید زمان ورود به خانه شما را به خود دعوت کنند اگر این موارد در اتاق شما وجود ندارد باید فنگ شویی را در نظر بگیرید. فنگ شویی عنصر طبیعت، ین و یانگ را دارد و حس پنجگانه شما را تقویت می کند. دسترسی به آن هزینه ای ندارد و دشوار نیست. فنگ شویی را در اتاق خواب خود شروع کنید و ممکن است طی چند روز کل خانه را به فنگ شویی تبدیل کنید. امیدوارم با پیشنهادات پیژامه خودتان را به خوابی آرام و راحت دعوت کنید و از آن بیشتر از همیشه لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.