ابر قدرتی به نام خواب – تاثیرات خواب بر قدرت حافظه

سخنرانی تد از مت واکر درباره قدرت خواب

0 296

- تبلیغات -

به عقیده یکی از متخصصان خواب به نام مت واکر؛ خواب پشتیبان طبیعی برای حیات انسان و بهترین تلاش مادر طبیعت برای بقای ما است. او با نگاه عمیقی که به علم خواب دارد مسائل شگفت انگیزی درباره تاثیرات مثبت و منفی خواب بر روی مغز و بدن انسان می گوید و بحث خود را با تاثیرات خواب بر یادگیری، حافظه، سیستم ایمنی بدن، و حتی کد ژنتیکی بدن ادامه میدهد.

در ابتدای سخنرانی مت صحبت خود را با یک مثال خنده دار شروع میکند؛ تاثیر خواب بر قدرت مردانگی! او معتقد است مردانی که در شبانه روز کمتر از 4 تا 5 ساعت میخوابند به دلیل ترشح کمتر هورمون تستسترون در بدن آنها، حدود 10 سال پیرتر از سن واقعی شان هستند؛ او معتقد است کم خوابی بر سلامت زنان نیز تاثیر جدی دارد!

در ادامه مت به تاثیرات مثبت خوب خوابیدن و جنبه های منفی بد خوابی اشاره میکند و به تاثیرات آن بر قدرت یادگیری و حافظه میپردازد. به عقیده مت زمانی که ما چیزی را فرامیگیریم پس از آن به خواب نیاز داریم تا مغز ما عمل ذخیره سازی اطلاعات را به درستی انجام دهد اما به نکته دیگری نیز اشاره میکند که ما قبل از زمان یادگیزی نیز به خواب نیاز داریم، این فرایند در مغز ما شبیه به عملکرد یک اسفنج خشک برای جذب آب است! اگر ما پیش از شروع یادگیری خواب کافی نداشته باشیم و یا نخوابید باشیم مغز ما شبیه به یک اسفنج خشک توانایی جذب آب بیشتری را نخواهد داشت.

او این فرضیه را به صورت علمی و در یک تحقیق آزمایشگاهی به کمک دو گروه از افراد داوطلب انجام داده است، گروهی با خواب کافی و گروهی با کمبود خواب.

آزمایش مت بر روی این دو گروه به این صورت ادامه میابد که پس از یک شبانه روز مغز آنها به یک دستگاه MRI متصل میشود و به هر دو گروه مسائل و مباحث جدید یاد داده میشود و در پایان کلاس آموزش برای تست میزان یادگیری از آنها آزمون گرفته خواهد شد که نتایج این آزمون حیرت انگیز است زیرا گروهی که دارای کم خوابی بوده اند مغز آنها 40% اطلاعات کمتری را در خود ذخیره سازی کرده است!

مت صحبت درباره این تحقیقات را این گونه ادامه میدهد که بخشی به نام هیپوکمپوس در مغز ما وجود دارد که چیزی شبیه به صندوق ورودی اطلاعات است که قابلیت دریافت فایل های اطلاعاتی جدید را دارد. ما در بررسی مغز افرادی که خواب کامل شبانه را تجربه کرده بودند دریافتیم این ناحیه از مغز آنها سیگنال های قوی برای یادگیری و ثبت اطلاعات جدید از خود منتشر میکند این سیگنال ها در مغز افرادی که دچار کمبود خواب بودند به هیچ وجه مشاهده نشد.

مت در ادامه یک سوال اساسی را مطرح میکند: چه چیزی در کیفیت فیزیولوژیکی کیفیت خواب است که وقتی اتفاق میافتد باعث بازسازی و فعال شدن بخش یادگیری و توانایی فراگیری در مغز ما میشود؟

- تبلیغات -

پیژامه به شما پیشنهاد میکند این ویدیو جذاب با نام ابر قدرتی به نام خواب در رابطه با تاثیرات خواب با کیفیت و خوب بر بدن انسان را حتما تا انتها مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.