جدیدترین ترفندهای شستن بالش!

آموزش شستن صحیح بالش با توجه به جنس مواد

0 171

- تبلیغات -

شستن بالش به صورت منظم به اندازه شستن دیگر وسایل خواب اهمیت دارد. اگر به طور میانگین 8 ساعت در شب بخوابید، در طول یک سال به اندازه 2920 ساعت یا به عبارتی 121 روز سر خود را روی بالش گذاشتید. در این مدت زمان زیاد، اتفاقات مختلفی می‌تواند رخ دهد.

برخی از افراد از شستن بالش خود خودداری می‌کنند، زیرا احساس می‌کنند کار پیچیده‌ و زمان‌بری است. اما اصلا اینطور نیست و اگر نمی‌دانید که چگونه باید بالش خود را بشویید، با ما در ادامه همراه باشید تا شیوه درست شستن بالش را یاد بگیرید.

شستن بالش را چگونه شروع کنیم؟

استفاده کردن و شستن روکش یا کاور بالش می‌تواند تا حدی مناسب و مفید باشد، اما بدون شست و شوی مرتب، بالش شما می‌تواند محل تجمع گرد و غبار، کثیفی‌های مختلف و انواع میکروب‌ها شود و بعد از مدتی دیگر دلتان نمی‌خواهد که صورتتان با بالش برخوردی داشته باشد.

اکثر بالش‌ها قابل شست و شو در منزل هستند. برای فهمیدن اینکه بالش شما نیاز به خشکشویی دارد یا خیر، دستورالعمل روی آن را بخوانید. (اگر برگه دستورالعمل را بریدید و دور انداختید، باید دستورالعمل مورد نظرتان در سایت شرکت تولیدکننده وجود داشته باشد) همچنین این دستورالعمل باید شامل دیگر نکات مربوط به شست و شوی بالش شما نیز باشد.

مواد استفاده شده در بالش شما مهم‌ترین چیزی است که باید قبل از شست و شو آن را در نظر بگیرید. زمانی که بالش خود را می‌شویید، همه‌چیز حتی مواد استفاده شده داخل آن نیز خیس می‌شوند. صرف نظر از برندی که استفاده می‌کنید، مواد استفاده شده مختلف، شست و شوهای متفاوتی دارند.

مواد داخل بالش قابل شستشو با ماشین لباسشویی هست؟ تذکرات شستشو
پر سینه یا پر بال بله از یک فرمولضدعفونی  آزمایش شده‌ برای شستشو استفاده کنید تا از سفت شدن و ضخیم شدن بالش جلوگیری کنید. شستشو با دست یا با استفاده از ماشین لباسشویی را به صورت ملایم و آهسته انجام دهید.
پر مصنوعی بله از دستورالعمل شست و شوی بالا پیروی کنید. با این حال، می‌توانید از مقدار کمی پودر ضدعفونی نیز استفاده کنید.
پلی استر بله از مقدار کمی پودر یا مایع ضدعفونی کننده استفاده کنید. و حتما در آب گرم شستشو دهید.
لاتکس یا مموری فوم خیر در صورت نیاز قسمت به قسمت شستشو دهید. هوا را خارج کنید و کثیفی‌ها را از بین ببرید. هر 3 یا 6 ماه یکبار به صورت مستقیم زیر نور آفتاب برای چند ساعت قرار دهید.
گندم سیاه خیر گندم‌های بزرگ را از آن خارج کنید، سطح آن را صاف کنید و به صورت مستقیم برای چند ساعت زیر نور آفتاب قرار دهید. روکش آن را هم جداگانه بشویید.

بزرگترین خطر در شستن بالشتان این است که مواد داخل آن باهم ترکیب شوند و شکل یک سنگ سفت شوند. البته با خشک کردن اصولی و درست و تکنیک‌های نرم کردن می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد، اما تعدادی راهکار وجود دارد که می‌توانید در حین شست و شو از آن استفاده کنید:

  • اگر امکان دارد، دو بالش را باهم بشویید. با پر کردن فضای ماشین لباسشویی و نبود فضای زیاد، هردو بالش بیشتر محافظت می‌شوند و کمتر امکان سفت شدنشان فراهم می‌شود.
  • همیشه بالش‌های خود را به آرامی یا حتی با دست بشویید.
  • تا جایی که ممکن است از سفید کننده به مقدار کم استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری از مایع سفید کننده معمولا برای دو بالش کافیست.
  • از نرم کننده استفاده نکنید، زیرا می‌تواند ته‌نشین شود و مواد داخل بالش را سفت کند.

چگونه رطوبت بالش خود را خشک و سپس آن را نرم کنیم؟

این مرحله، یکی از مراحل مهم در شست و شوی بالش است که با انجام صحیح آن می‌توانیم بالش نرم‌تر و راحت‌تری نسبت به قبل از شست و شو داشته باشیم. خشک کردن ناقص می‌تواند به بوی بد و حتی کپک منتهی شود، همینطور خشک کردن اشتباه هم می‌تواند باعث سفتی بالش شود.

خشک‌کن‌ها برای اکثر بالش‌ها گزینه مناسبی هستند. اما بخاطر داشته باشید که مواد تشکیل دهنده بالش شما تعیین کننده‌ی تنظیمات خشک‌کن شما هستند:

  • از دستگاه خشک‌کن (بدون گرما) فقط برای بالش‌های پر شده از پر استفاده کنید. این نوع بالش‌ها به محض اینکه گرم شوند ممکن است آسیب ببینند و حتی به صورت سطحی بسوزند، این موضوع باعث می‌شود که همیشه یک بوی سوختگی بدهند.
  • بالش‌های پر مصنوعی و پر شده از پلی استر هر دو می‌توانند با درجه حرارت کم خشک شوند. البته خشک کردن با دمای بسیار پایین و زمان طولانی‌تر بهتر و ایمن‌تر است.
  • از هرگونه تنظیمات هوشمند خشک‌کن امتناع کنید. به دلیل اینکه این نوع تنظیمات به تشخیص نم و خیسی سطح بالش وابسته است و سطح بالش شما ممکن است خیلی زودتر از داخل آن خشک شود. بدین ترتیب داخل بالش شما خیس می‌ماند.
  • برای ایجاد نرمی و لطافت بیشتر و سریع‌تر خشک کردن، از حوله‌های خشک یا توپ‌های تنیس داخل بالش خود استفاده کنید.
اگر در فضای باز بند رخت دارید، بالش‌های خود را پس از شستشو زیر نور آفتاب قرار دهید، خشک کردن در زیر نور آفتاب یکی از بهترین روش‌های خشک کردن است و  تمام مواد زائد را از بین می‌برد.

البته بسیار مهم است که مطمئن شوید مواد داخل بالش به طور کامل خشک شده باشد. اگر هنوز مقداری رطوبت در بالش وجود دارد، از دستگاه خشک کن استفاده کنید تا کار خود را تکمیل کرده باشید.

زمانی که بالشتان خشک شد، با دستان خود جاهایی که مواد بهم چسبیدند و سفت شدند را از هم جدا کنید. سپس به خوبی تکان دهید تا مواد کاملا از هم جدا شوند و از سفت شدن آنها جلوگیری شود.

بالش خود را تمیز نگه دارید

راحت‌ترین روش برای محافظت از بالش‌های خود، استفاده از کاور بالش یا روکش بالش است. زمانی که از روکش بالش استفاده می‌کنید و به صورت مرتب آن را تمیز می‌کنید، این محافظت در برابر کثیفی‌های قابل مشاهده و لکه‌ها نیز بسیار موثرند.

مدل‌های مختلفی از محافظ‌ها در دسترس هستند، از مدل‌های نخی ساده تا مدل‌های ضخیم‌تر و انواع محافظ‌های ضد آب نیز وجود دارند. اکثر آنها ارزان قیمت هستند و می‌توانید به سادگی بهترین گزینه را برای محافظت از بالش خود انتخاب کنید.

هوای داخل بالش خود را به صورت منظم تخلیه کنید. این کار باعث می‌شود که در بین شست و شوها بالش شما تازه بماند و از شستن بیش از اندازه آن جلوگیری شود. زمانی که می‌خواهید بخوابید، بالش خود را با دست چند بار فشار دهید تا هوای داخل آن تخلیه شود، سپس بعد از جمع کردن رخت خواب خود آن را بالاتر از هر کالای خواب دیگری قرار دهید تا اجازه دهید هر گونه خیسی و رطوبت روی آن تبخیر شود.

برای بیشتر تخلیه کردن، بالش را داخل فضای آفتابی قرار دهید و کاور بالش را به صورت منظم بشویید. نور خورشید ضدعفونی کننده است و بو و احساس تازگی و تمیزی را به بالش می‌دهد. (بعد از اینکه بالش خود را روی بند رخت زیر نور آفتاب قرار دادید، قبل از کشیدن کاور بالش، مراقب باشید که حشره‌ای روی آن نباشد)

در نهایت، به طول عمر بالش خود توجه کنید. در حالی که برخی بالش‌ها 3 الی 4 سال عمر می‌کنند، اکثر بالش‌ها طول عمری 1 الی 2 ساله دارند. شستن بالش خود به صورت منظم و خشک کردن درست آن می‌تواند شرایط بهتری برای طول عمر بیشتر فراهم کند، اما نگهداری نادرست حتی ساختار بهترین بالش‌ها را خراب می‌کند و باعث سفتی آنها می‌شود. پس نگهداری درست، حتی از شستن بالش هم می‌تواند مهم‌تر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.